Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Druhy dřevin na podlahu
Unsplash, unsplash.com/photos/wG923J9naFQ
Domácnost / Bydlení

Druhy dřevin na podlahu

datum: 12. 5. 2022 10:26 autor: PR
Kdo se rozhodl pro dřevěnou podlahu, může vybírat hned z několika druhů dřevin. Je třeba pečlivě zvážit, jaký druh dřeva bude nejlépe odpovídat individuálním podmínkám prostředí a potřebám uživatele.

Vlastnosti jednotlivých dřevin se projeví i na vícevrstvých podlahách, ovšem ne tak markantně jako u masivních podlah. Důvod je prostý – u masivního dřeva jsou objemové a tvarové změny při změnách vlhkosti a teploty výraznější, protože působícím silám nebrání protitahem lepené spodní vrstvy, které jsou skládány křížem proti vláknům.

U masivních podlah s určitými změnami počítat zkrátka musíte. To však neznamená, že byste měli akceptovat zvlněnou podlahu a výrazné spáry. 

Na tvarové změny má velký vliv doba těžby dřeva a způsob jeho sušení. Platí, že čím rychleji dřevo schne, tím výrazněji po vysušení reaguje na změnu vlhkosti. Obecným problémem je kácení stromů mimo dobu vegetačního klidu, kdy je míza stažená a dřevo je přirozeně mnohem sušší než v době růstu. Nejlepší je zvolit dřevo ze stromů pokácených v zimě. Doba schnutí takového dřeva a jeho tvarová stálost je nesrovnatelná se dřevem z jarního kácení. Ještě zajímavější je dřevo těžené pouze v určitých dnech v roce (tzv. lunární dřevo), což zatím nabízí jen málo firem. Takto vytěžené dřevo vykazuje vysokou stálost i u druhů s větším sklonem k objemovým změnám a praskání (např. buk).

Původní druhy dřeva

Po letech se opět dostávají na výsluní zájmu. Historicky k nim máme již vytvořený vztah spojený s tradicí a pocitem domova. Informace o původu dřeva jsou dostupné, lze si snadno ověřit, zda pochází z obnovovaných zdrojů. Můžete mít podlahu ze dřeva z Vaší lokality, znát dobu kácení, způsob sušení. Je to vaše osobní záležitost.

Dub Jedna z našich nejtvrdších a nejhouževnatějších dřevin. Má dobrou rozměrovou i tvarovou stálost, a proto je používaná do vysoce zatěžovaných prostor, podmínečně i pro podlahové vytápění. Patří mezi nejpoužívanější dřeviny na podlahy.

Jasan Je přirozeně světlý a interiér opticky odlehčí. Odolností je srovnatelný s dubem. Vhodný je i do prostor s vyšším zatížením, ale je nevhodný pro podlahové vytápění.

Ořech Tvrdé a odolné dřevo vhodné do prostor s vyšším provozem. Barva je tmavší (zvláště u ořechu černého, který sice není původní, ale v Evropě se vysazuje).

Javor Velmi odolné dřevo. Vhodné pro místnosti s vyšším zatížením. Má světlou barvu, nevýrazný kontrast letorostů, případné suky jsou tmavé. Podlaha působí jednolitě, odlehčí interiér.

Buk Tvrdé dřevo s jemnou kresbou a příjemným teplým barevným odstínem. Pro masivní podlahy však poněkud problematické kvůli sklonu k praskání a objemovým změnám.

Třešeň Tvrdé, odolné dřevo. Dříve hojně využívané na panských sídlech. Vhodné je i do prostor s vysokým zatížením a zajímavá je výrazná kresba a barevnost přecházející od načervenalé přes žlutavou až po nazelenalou. Podlaha působí velmi luxusně.

Jabloň Tvrdé dřevo, vhodné do prostor s vyšším zatížením. Barevnost je výrazně kontrastní, podlaha proto nepůsobí jednolitě a hodí se spíše do menších prostor, kterým dodá nezapomenutelnou atmosféru. Překvapivě není zatím příliš používané. 

Švestka Barevně zajímavé dřevo blízké třešni. Vhodné do menších prostor. Tvrdé a odolné, zvládá vyšší zatížení. Má ale sklon ke kroucení a praskání.

Olše Neprávem opomíjené dřevo do interiéru. Není příliš tvrdé, a proto se hodí spíše do místností s běžným nebo nižším zatížením. Má krásnou barvu s nádechem růžové až do červené. Kresba není příliš kontrastní a podlaha tak působí celistvým dojmem.

Modřín Dřevo se používalo na podlahy stavení bohatších statkářů. Patří mezi naše nejtvrdší jehličnaté dřeviny a je odolné povětrnostním podmínkám - využívá se tedy také v exteriéru. Esteticky zajímavá je jeho výrazná kresba a dřevo z modřínu je použitelné i pro podlahové vytápění. Zároveň se ale jedná o nejdražší dřevo z našich jehličnatých dřevin.

Jedle Dříve se využívala na podlahy sýpek. Jedná se o měkké, světlé dřevo s nádechem do růžova nebo šeda, s nízkým obsahem pryskyřic. Vhodné je do místností s nízkým provozním zatížením, ale dnes není příliš používané. Je sice cenově dostupné, ale je nevhodné pro podlahové vytápění.

Borovice Světlé dřevo s výraznou kresbou se suky a vysokým obsahem pryskyřic. Poměrně trvanlivé, měkké dřevo, které dobře odolává povětrnosti. Postupem času barevně přechází do žluta až hnědočervena. Je nevhodné pro podlahové vytápění a hodí se spíše do místnosti s menším provozem. Je cenově dostupné.

Smrk Měkké dřevo světlé barvy, které je ale přesto poměrně houževnaté, pevné, pružné a tvarově a rozměrově stálé. Je-li neošetřené, dostává v exteriéru postupem času krásný šedý až popelavý nádech. Vhodné do místností s běžným zatížením. Dříve často používané na podlahy především na venkově. Cenově je velmi dostupné.

Nepůvodní druhy dřeva

Exotické dřeviny jsou stále velmi oblíbené kvůli svému dosud „neokoukanému“ vzhledu, dojmu luxusu. Vykazují vysokou tvrdost a odolnost vůči vnějším vlivům. Jejich nevýhodou je původ v převážně neřízené těžbě bez následné obnovy porostů a dlouhé přepravní vzdálenosti. Nabídka je nepřeberná, a tak uvádíme přehled jen nejpoužívanějších druhů:

Teak Velmi žádané dřevo, tvrdé a trvanlivé. Odolné povětrnostním podmínkám, a proto často využívané v exteriéru na terasy nebo jako podlaha do koupelen. Barva je medově hnědá s tmavšími proužky, struktura je nevýrazná. Hodí se do prostor s vyšším zatížením. Jeho nevýhodou je stejně jako u ostatních exotických dřev vyšší cena. Není zařazeno mezi ohrožené druhy a existují certifikované zásoby i plantáže.

Wenge Toto dřevo je velmi oblíbené pro svou výrazně tmavě hnědou barvu se světlými žilami. Textura dřeva je hrubá a rovnoměrná. Je velmi tvrdé a odolné, vhodné do prostor s vyšším zatížením. Patří mezi ohrožené druhy - za poslední 3 generace byl zaznamenán 50% úbytek populace - a existence certifikovaných zdrojů není potvrzena.

Ipe Tzv. zelený eben je jedno z nejtvrdších a nejodolnějších dřev vůbec. Má sklon se při schnutí srážet. Dřevo má matný, olejový lesk a barevnou škálu od olivové přes hnědou až po černou barvu. Je možné jej využít i v exteriéru a v náročnějších provozech. Není zařazeno mezi ohrožené druhy a těží se v tropických lesích nebo na plantážích.

Zebrano Tvrdé a odolné dřevo charakteristického „pruhovaného“ vzhledu. Má sklon k objemovým změnám a důležité je jeho rovnoměrné vysušení. Patří k potenciálně ohroženým druhům. Blízce příbuzný druh Microberlinia bisulcata je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Merbau Podlahy mají výraznou hnědou až hnědočervenou barvu se žlutým žilkováním. Je velmi tvrdé a odolné, rozměrově stabilní. Svými vlastnostmi se podobá teaku. Při styku s vodou nebo železnými kovy však černá. Je vhodné do exteriéru.

Doussie Světle hnědé až mírně načervenalé dřevo hrubší textury. Stabilní, tvrdé, trvanlivé a odolné. Dobře se leští. Odolné povětrnosti a dobře použitelné v exteriéru. I když není zařazeno mezi ohrožené druhy, příbuzné druhy jsou náchylné k vyhynutí a je těžké rozlišit, které z nich prodejci nabízejí.

Bubinga Tvrdé a odolné dřevo, zajímavé především pravidelnou strukturou a tmavou sytě červenou barvou. Prach ze dřeva dráždí kůži a sliznice, na což je potřeba dávat pozor při broušení. Má nižší barevnou stálost. Certifikované zásoby Bubingy nejsou známy, ale není uvedena na seznamu ohrožených druhů.

Tauari Takzvaný brazilský dub. Dřevo je rozměrově stabilní, tvrdé a odolné vůči opotřebení. Barva je světle hnědá, struktura nevýrazná. Podlaha tvoří jednolitý celek. Vhodné do prostor s vyšším zatížením.

Jatoba Velmi tvrdé, těžké a odolné dřevo, které je svými vlastnostmi vhodné do interiéru i exteriéru. Při schnutí existuje riziko tvorby trhlin. Vzhled je velmi dekorativní, oranžové barvy a s nádechem až do červenohnědé. Nepatří mezi ohrožené druhy.

Bambus Bambus je skutečně unikátní materiál. Odlišuje se svým netradičním vzhledem a ekologicky je poměrně šetrný díky svému rychlému růstu. Bambusové podlahy jsou velmi tvrdé, pružné a odolné. Je možné je použít na podlahové vytápění i do vlhkých prostor. Bez problémů snáší vyšší provoz.

Korek Korkové podlahy se někdy řadí mezi dřevěné, přestože korek není dřevo, ale kůra korkového dubu, která se časem obnovuje. To je pozitivní také z ekologického hlediska. Korkové podlahy jsou pocitově teplé, vhodné pro podlahové vytápění, zvyšující kročejovou neprůzvučnost. Je možné je využít i do vlhkých prostor, ale jejich údržba je náročnější. Především při povrchové úpravě olejem. Barvy jsou citlivé na působení světla.

Akát Mezi nepůvodními druhy dřeva tvoří výjimku – jedná se o invazivní nepůvodní dřevinu, která poměrně rychle roste. Dřevo je velmi tvrdé a odolné. Používá se do vysoce zatížených i vlhkých prostor v interiérech i exteriérech. Barva je mírně nazelenalá a postupem času přechází do zlatavého odstínu. Podlaha z akátu je trvanlivá a luxusní.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Autor: -mav-, Datum: 25. 1. 2023 10:00

Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2022 15:00

Víte, že prostředí, ve kterém se žák či student učí, může mít vliv na jeho pozornost a potažmo i…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Kdy zazimovat bazén?

Kdy zazimovat bazén?

Autor: -an-, Datum: 23. 11. 2022 16:30

Na otázky čtenářů odpovídá Jiří Sixta, produktový manažer společnosti Albixon.

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Děti a mazlíčci vs. pokojovky aneb Jak vybrat rostliny pro bezpečný domov

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 11. 2022 0:05

Kdo má židli, ten bydlí. A kdo má pokojovou rostlinu, bydlí ještě lépe. Zeleň místnost ozdobí a…

5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

5 tipů, jak mít doma teplo (a nezkrachovat)

Autor: -an-, Datum: 20. 10. 2022 15:00

Výzvou nadcházející zimy je naučit se, jak efektivněji zacházet s energiemi, a přitom si stále…

Pokojovky v zimě

Pokojovky v zimě

Autor: redakce ve spolupráci s Michalou Brabcovou, zahradnicí Weiki, Datum: 10. 10. 2022 15:00

Léto za sebou nadobro zavřelo dveře a s nadcházejícími chladnějšími a kratšími dny zalézáme pod…

Tip šéfredaktorky

Frances Clevelandová (†83): Nejmladší americká první dáma

11. 1. 2023 0:05 autor Markéta Vavřinová