Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
8 rad pro začínající akvaristy
freepik.com
Domácnost / Bydlení

8 rad pro začínající akvaristy

datum: 14. 7. 2021 10:00 autor: -vls-
Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami. Pokud jste se rozhodli pořídit domácí akvárium, máme pro vás užitečné tipy, jak začít. A vy se tak můžete ponořit do světa akvaristiky.
  1. Velikost akvária Ryby musí mít takové podmínky, aby se jim hezky žilo, a to v malém akváriu moc nejde. V tomto případě platí rada „čím větší, tím lepší“ a při výběru sáhněte minimálně po 60 litrovém akváriu. Velká akvária přináší kromě spokojeného života rybiček i velké možnosti ve výbavě interiéru.
  2. Vhodné místo Výběr místa, kam se akvárium umístí, je důležitý. Pozorně zkontrolujte, zda na ně nesvítí přímé slunce a panujete zde klid, a pokud akvárium umístíte na stolek nebo skříňku, ujistěte se, zda ho dlouhodobě unese.
  3. Ideální tvar Tvar akvária záleží především na vkusu. Kromě nejoblíbenějších pravoúhlých akvárií existují ještě pěti- a šestihranné tvary, stěnová, sloupová anebo panoramatická s vypouklou stěnou. Zajímavé tvary jsou na pohled poutavé, ale omezují volnost pohybu ryb a poskytují jim velmi málo či dokonce žádná zákoutí. Klasická pravoúhlá akvária jsou navíc jednodušší na čištění.
  4. Správný písek Na tom, čím se akvárium „vystele“, možná záleží více, než tušíte. V případě použití nevhodného materiálu rostliny ani rybičky nebudou spokojené. Na vině bude s největší pravděpodobností vápník. Ten by totiž kvalitní výstelka dna obsahovat neměla. Před tím, než vložíte výstelku do akvária, proveďte octový test, který v ní odhalí vápník. Je to jednoduché: písek nebo štěrk vložte do octové vody a pozorujte, zda začne šumět. Pokud začne, poohlédněte se po jiném produktu.
  5. Další vybavení Pořízením akvária to nekončí. Aby se v něm dařilo všem živočichům, je potřeba si pořídit další důležité vybavení – osvětlení, topné těleso, teploměr a filtr vody. Akvarijní osvětlení zajistí dostatek světla, které potřebují nejen rybky, ale především rostliny. Do akvária jsou vhodné podlouhlé zářivky, které zaručí příjemné světlo i zdravý růst rostlin. Teploměr poslouží pro kontrolu teploty, jaká aktuálně v akváriu panuje. Musí se jednat o teploměr určený speciálně pro akvária. Na topném tělesu s termostatem se jednoduše nastaví, jaké teploty je potřeba v akváriu dosáhnout. Při nákupu sledujte, jak velkou nádrž je těleso schopné vytopit, mělo by to být uvedeno na každém akvarijním topení. Kvalitní filtr je naprostou nutností, zajistí totiž čistou vodu v akváriu. Lepší je vybírat z venkovních filtrů, mnohem lépe se udržují a v akváriu nepřekáží. Jak velký by měl být, se řídí podle jednoduchého pravidla: Objem filtru by měl obsahovat zhruba 5 % vody v nádrži. A to ještě není všechno – hodit se také bude odkalovací zvon s hadičkou, stěrka na řasy a síťka.
  6. Vodní rostliny Rostliny jsou nezbytnou součástí akvária, vypadají hezky a prospívají rybám, které zde žijí. Před samotným nákupem získejte dostatek inspirace, abyste zjistili, co přesně se vám líbí. Tu získáte projitím webů, časopisů nebo sociálních sítí o akvaristice. Vypište si názvy rostlin, které se vám zalíbí, potom musíte zjistit, jaké podmínky pro život tyto rostliny potřebují. Nákup je ideální prokonzultovat s odborným personálem nebo si pečlivě prostudovat nabídku na internetu, vždy sledujte, zda se o rostliny dokážete postarat.
  7. Dekorace Možností akvarijních dekorací existuje celá řada a výběr tak záleží jen na fantazii. Jedná se například o zadní stěnu s fotografií, štěrk, skalky nebo nejrůznější dřevěné prvky. Dnes se nabízí nesčetné možnosti, od klasických jeskyní, kořenů nebo kamenů, až po neobyčejně dekorativní prvky, jako jsou vraky lodí, lebky, a spongebob figurky. Vytvořit si tak svůj vlastní fascinující podvodní svět je snadné. Všechny dekorativní prvky před umístěním do akvária důkladně umyjte. V žádném případě nepoužívejte jako akvarijní dekoraci vápenatý písek a ani předměty, ze kterých by se mohla odlupovat barva.
  8. „Obyvatelé“ Konečně přichází na řadu to hlavní – samotné osazenstvo akvária. Mohou v něm nalézt domov nejen ryby, ale také například šneci a krevety. Důležité je, aby v akváriu nebylo „přerybněno“, proto dodržujte známé pravidlo, že každá mírumilovná ryba by měla mít na 1 cm své tělesné velikosti 2 – 3 litry vody v akváriu. Pak už vás čeká jen výběr vhodných druhů. Všeobecně platí, že ryby, které jsou chovány ve společném akváriu, musí být stejně náročné na světlo, teplotu a vlastnosti vody. Pro začátečníky se doporučují například paví očka nebo tetry neonové.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Autor: -hb-, Datum: 18. 6. 2021 15:00

Konečně je tu slunce! Jenže někdy je ho trochu moc. Co s tím? A jak se chránit před slunečními…

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

5 rad, jak na nežádoucí hmyzí návštěvníky

Autor: -gul-, Datum: 25. 5. 2021 15:00

Mouchy, komáři, vosy... Zbavte se hmyzu, který vám doma otravuje život!

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Víte, jak správně pěstovat monstery?

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 5. 5. 2021 15:00

Obří i méně vzrostlé monstery se z outsiderů socialistických chodeb staly hitem všech milovníků…

Jarní úklid za 5 dní

Jarní úklid za 5 dní

Autor: -gul-, Datum: 30. 4. 2021 15:00

V domě je řada míst a zákoutí, na která při běžném úklidu někdy zapomínáme – ale při velkém…

Jak správně přesazovat kaktusy a sukulenty

Jak správně přesazovat kaktusy a sukulenty

Autor: redakce ve spolupráci s Lenkou Hrubou, Zahrada na niti, Datum: 14. 4. 2021 15:00

Kaktusy a sukulenty jsou obvykle nenáročné rostliny a péči o ně zvládne každý. Stejně jako ostatní…

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

8 tipů, jak šetřit vodu doma i na zahradě

Autor: -ava-, Datum: 12. 4. 2021 10:00

Denně spotřebuje jeden člověk přibližně 150 litrů vody. Umíte s ní efektivně hospodařit? A víte, že…

Co dělat, aby vám neukradli kočárek?

Co dělat, aby vám neukradli kočárek?

Autor: -red-, Datum: 8. 4. 2021 15:00

Ač se to možná nezdá, kočárky patří mezi oblíbené cíle drobných zlodějíčků. Ze sklepů a společných…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová