Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak zabezpečit domov (nejen) před odjezdem na silvestra
Tokoz
Domácnost / Bydlení

5 rad, jak zabezpečit domov (nejen) před odjezdem na silvestra

datum: 28. 12. 2020 10:00 autor: -ava-
Silvestrovské oslavy se blíží, a přestože letos budou omezené, mnoho z nás je stráví na svých chatách a chalupách. Kdo by neuvítal možnost užít si konec roku mimo domov, kde jsme letos trávili více času, než je obvyklé? Ještě než vyrazíte oslavám vstříc, nezapomeňte zkontrolovat domácí zabezpečení.

Novoroční statistiky a lednové kriminální rubriky se pravidelně plní zprávami o počtu silvestrovských krádeží a vloupání. Opuštěné domy a byty, zvýšený pohyb osob a hluk v ulicích vytvářejí pro zloděje ideální atmosféru. Nutno ale přiznat, že práci zlodějům ulehčují i sami majitelé domů a bytů. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou účinně zabezpečit váš domov.

  1. Kontrola zámků nikdy neuškodí Nekvalitní zámek je pro zloděje přímo pozvánkou do domu. Certifikovaná bezpečnostní vložka přitom není velkým finančním výdajem – naopak, v porovnání s bezejmennými zámky s tržnice, které budete muset brzy vyměnit, vydrží mnohem déle. „Na vchodové dveře patří zámek certifikovaný ve III., ideálně však IV. bezpečnostní třídě. Amatérský zloděj, který vyrazí zkusit štěstí, ho nepřekoná a pokus vzdá, protože čas hraje klíčovou roli,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Aby byl dům opravdu chráněn, měli bychom kvalitními zámky vybavit všechny dveře, kterými se lze dostat dovnitř – včetně sklepa nebo zadního vchodu.
  2. Cennosti schovejte z dohledu Mnoho zlodějů si objekty vytipovává předem. Obchází, nahlíží dovnitř okny a hodnotí „potenciál“ loupeže. Proto byste je neměli zbytečně lákat cennostmi vystavenými na dohled. Na drobné věci se hodí sejf, větší pak můžete přirazit ke stěně a přehodit starou dekou nebo, ještě lépe, uzamknout pomocí bezpečnostních systémů typu X safety box. Do bezpečí tak bez problémů schováte i sportovní vybavení nebo drahé nářadí ve sklepě. Na menší okénka, která jsou u zlodějů poměrně oblíbená, ale ideálně na všechna okna, instalujte bezpečnostní fólii. Zabrání snadnému rozbití okna a znemožní výhled dovnitř.
  3. Nechlubte se Kdo by neměl radost, že stráví konec roku na chalupě na horách? Zvažte ale, zda je nutné informovat o svém odjezdu široké okolí. Platí to i pro případ, že vyrazíte třeba jen na večerní procházku v okolí bydliště – zlodějům k vloupání stačí chvilka. Pokud zaplníte sociální sítě fotkami z balení i pobytu, dáváte k dispozici dokonalý časový rozvrh a otevíráte nerušenou cestu do bytu. Odolejte proto touze pochlubit se známým a kolegům a fotky ze silvestrovských oslav zveřejněte až s odstupem.
  4. Zamkněte i vrata a bránu Správné zabezpečení začíná v případě rodinného domu už u brány. Na ni patří kvalitní bezpečnostní závora v kombinaci s certifikovaným zámkem, která odolá rozmarům počasí a nejde ji snadno překonat. Vchodovou branku uzamknete zámkem s certifikovanou vložkou, díky kterému se dovnitř nedostane žádný nechtěný návštěvník. Zabezpečit byste měli také všechny objekty na zahradě, především kůlny a zahradní domky, které ukrývají cenné nářadí a zahradní i sportovní vybavení. Dosluhující visací zámek nahraďte novým a doplňte bezpečnostní petlicí, se kterou si zloděj jen tak neporadí.
  5. Zkuste zmást zloděje Zabezpečit dům a byt vám pomohou i drobné triky, které ve výsledku mnoho nestojí. Pořídit si můžete časovač, který umí zapnout světla nebo spotřebiče v libovolný čas a vytvořit tak iluzi, že jste doma. Chystáte-li se odjet na delší dobu, zapojte ochotné sousedy. Mohou vybrat poštovní schránku, odházet sníh před vchodem nebo občas obejít dům a zkontrolovat dveře a okna.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 rad, jak ořezávat dřeviny

5 rad, jak ořezávat dřeviny

Autor: -ava-, Datum: 16. 9. 2021 15:00

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak…

Na co nezapomenout při projektu domu?

Na co nezapomenout při projektu domu?

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2021 10:00

Stavba domu je velmi komplexní záležitost a existuje řada věcí, které je třeba dopředu důkladně…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Prodlužte si léto na terase

Prodlužte si léto na terase

Autor: -an-, Datum: 4. 9. 2021 11:00

Léto se s námi sice loučí, ale babí léto a podzim nabízí mnoho možností využití terasy či balkónu.…

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Víte, jak vybrat venkovní ochranu proti slunci?

Autor: -hb-, Datum: 18. 6. 2021 15:00

Konečně je tu slunce! Jenže někdy je ho trochu moc. Co s tím? A jak se chránit před slunečními…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-