Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak zabezpečit domov (nejen) před odjezdem na silvestra
Tokoz
Domácnost / Bydlení

5 rad, jak zabezpečit domov (nejen) před odjezdem na silvestra

datum: 28. 12. 2020 10:00 autor: -ava-
Silvestrovské oslavy se blíží, a přestože letos budou omezené, mnoho z nás je stráví na svých chatách a chalupách. Kdo by neuvítal možnost užít si konec roku mimo domov, kde jsme letos trávili více času, než je obvyklé? Ještě než vyrazíte oslavám vstříc, nezapomeňte zkontrolovat domácí zabezpečení.

Novoroční statistiky a lednové kriminální rubriky se pravidelně plní zprávami o počtu silvestrovských krádeží a vloupání. Opuštěné domy a byty, zvýšený pohyb osob a hluk v ulicích vytvářejí pro zloděje ideální atmosféru. Nutno ale přiznat, že práci zlodějům ulehčují i sami majitelé domů a bytů. Přinášíme několik tipů, které vám pomohou účinně zabezpečit váš domov.

  1. Kontrola zámků nikdy neuškodí Nekvalitní zámek je pro zloděje přímo pozvánkou do domu. Certifikovaná bezpečnostní vložka přitom není velkým finančním výdajem – naopak, v porovnání s bezejmennými zámky s tržnice, které budete muset brzy vyměnit, vydrží mnohem déle. „Na vchodové dveře patří zámek certifikovaný ve III., ideálně však IV. bezpečnostní třídě. Amatérský zloděj, který vyrazí zkusit štěstí, ho nepřekoná a pokus vzdá, protože čas hraje klíčovou roli,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Aby byl dům opravdu chráněn, měli bychom kvalitními zámky vybavit všechny dveře, kterými se lze dostat dovnitř – včetně sklepa nebo zadního vchodu.
  2. Cennosti schovejte z dohledu Mnoho zlodějů si objekty vytipovává předem. Obchází, nahlíží dovnitř okny a hodnotí „potenciál“ loupeže. Proto byste je neměli zbytečně lákat cennostmi vystavenými na dohled. Na drobné věci se hodí sejf, větší pak můžete přirazit ke stěně a přehodit starou dekou nebo, ještě lépe, uzamknout pomocí bezpečnostních systémů typu X safety box. Do bezpečí tak bez problémů schováte i sportovní vybavení nebo drahé nářadí ve sklepě. Na menší okénka, která jsou u zlodějů poměrně oblíbená, ale ideálně na všechna okna, instalujte bezpečnostní fólii. Zabrání snadnému rozbití okna a znemožní výhled dovnitř.
  3. Nechlubte se Kdo by neměl radost, že stráví konec roku na chalupě na horách? Zvažte ale, zda je nutné informovat o svém odjezdu široké okolí. Platí to i pro případ, že vyrazíte třeba jen na večerní procházku v okolí bydliště – zlodějům k vloupání stačí chvilka. Pokud zaplníte sociální sítě fotkami z balení i pobytu, dáváte k dispozici dokonalý časový rozvrh a otevíráte nerušenou cestu do bytu. Odolejte proto touze pochlubit se známým a kolegům a fotky ze silvestrovských oslav zveřejněte až s odstupem.
  4. Zamkněte i vrata a bránu Správné zabezpečení začíná v případě rodinného domu už u brány. Na ni patří kvalitní bezpečnostní závora v kombinaci s certifikovaným zámkem, která odolá rozmarům počasí a nejde ji snadno překonat. Vchodovou branku uzamknete zámkem s certifikovanou vložkou, díky kterému se dovnitř nedostane žádný nechtěný návštěvník. Zabezpečit byste měli také všechny objekty na zahradě, především kůlny a zahradní domky, které ukrývají cenné nářadí a zahradní i sportovní vybavení. Dosluhující visací zámek nahraďte novým a doplňte bezpečnostní petlicí, se kterou si zloděj jen tak neporadí.
  5. Zkuste zmást zloděje Zabezpečit dům a byt vám pomohou i drobné triky, které ve výsledku mnoho nestojí. Pořídit si můžete časovač, který umí zapnout světla nebo spotřebiče v libovolný čas a vytvořit tak iluzi, že jste doma. Chystáte-li se odjet na delší dobu, zapojte ochotné sousedy. Mohou vybrat poštovní schránku, odházet sníh před vchodem nebo občas obejít dům a zkontrolovat dveře a okna.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

Renovace koupelny s ohledem na rozpočet

, Datum: 23. 6. 2022 15:00

Žádná místnost nezůstane nová a krásná navěky a u koupelny to platí dvojnásob. Zašlé spáry,…

Jak prověřit nájemníka?

Jak prověřit nájemníka?

Autor: -jav-, Datum: 2. 6. 2022 15:00

Chystáte se pronajmout byt a nevíte, jak si důkladně „proklepnout“ budoucího nájemníka? Každý přece…

Druhy dřevin na podlahu

Druhy dřevin na podlahu

, Datum: 12. 5. 2022 10:26

Kdo se rozhodl pro dřevěnou podlahu, může vybírat hned z několika druhů dřevin. Je třeba pečlivě…

Odstraňte lapače prachu

Odstraňte lapače prachu

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 11. 5. 2022 9:48

Představujete si nepořádek doma jako poházené věci, mastné skvrny v kuchyni nebo zaprášené police?…

7 tipů, jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

7 tipů, jak zabezpečit dům před odjezdem na dovolenou

Autor: redakce ve spolupráci s Petr Neuvirtem, Tokoz, Datum: 9. 5. 2022 15:00

Dovolenková sezona klepe na dveře. Ať už letos vyrazíte na chalupu, za teplem k moři nebo na…

10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

Autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco, Datum: 5. 5. 2022 15:00

Při nabitém rozvrhu, práci, domácích povinnostech a běhání za dětmi je těžké najít si čas na…

5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

5 tipů, jak uchránit kolo před zloději

Autor: redakce ve spolupráci s Petr Neuvirtem, Tokoz, Datum: 27. 4. 2022 15:00

Kola opět nejsou! Jízdní kola jsou už druhým rokem nedostatkové zboží. Na nová existují dlouhé…

Interiéry ovládla barva roku 2022 Very Peri

Interiéry ovládla barva roku 2022 Very Peri

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 16. 4. 2022 11:00

Jak čarovat s barvami? Známe barevné trendy pro váš domov!

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-