Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 důvodů, proč uklízet s ekologickými přípravky
AYETO Eco/AdobeStock
Domácnost

6 důvodů, proč uklízet s ekologickými přípravky

datum: 12. 4. 2022 14:47 autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco
Moderní doba je mnohými popisována jako zrychlená a stresující, což je jedním z důvodů, proč se snažíme maximálně ulehčit každodenní běžné práce, jako je úklid domácnosti. Napadlo vás ale někdy, co se skutečně ukrývá v nádobách „dokonalých“ čisticích prostředků?

Popularita ekologického čištění roste, jak dokazují statistiky napříč celým světem. Proč se lidé čím dál častěji obracejí na prostředky s označením „eko“?


Perete a uklízíte eko?

  1. Ochrana zdraví všech členů domácnosti Když se bavíme o nejčastějších důvodech, proč lidé upřednostňují ekologické čističe před chemickými, na prvním místě je především zdraví. Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání. Odborníci je dávají do souvislosti se vznikem alergií či astmatu, ale v některých případech jsou dokonce život ohrožující. Možná máte zkušenost s popisovanými problémy, ovšem volbou správného ekologicky šetrného čisticího prostředku jim můžete do budoucna předejít a vyhnout se tak nepříjemné návštěvě lékaře. Tato jednoduchá změna v každém případě prospěje vašemu zdraví.
  2. Žádné škodlivé látky v domácnosti Běžně se setkáváme s varovnými symboly a upozorněním na štítcích komerčních chemických výrobků určených k čištění domácnosti. Pokud vám doma leží přípravky s označením „nebezpečný“ nebo „hořlavý“, můžete si být jistí, že nejsou příliš dobré pro vaše zdraví a váš dům není zrovna tím nejbezpečnějším místem.Rodiny s dětmi a domácími zvířaty by se měly mít zvlášť na pozoru, protože právě tyto skupiny patří k nejvíce ohroženým. Ekologické prostředky neobsahují škodlivé látky způsobující vážné zdravotní problémy, takže jsou ideálním a bezpečným pomocníkem u vás doma.
  3. Udělejte něco pro životní prostředí Ekologie a ochrana životního prostředí jsou tématem dnešní doby, právě proto mnoho lidí přistupuje k výběru čisticích prostředků zodpovědně. Nebezpečné chemikálie se totiž dostávají do ovzduší, vody a půdy, kde následně poškozují celý ekosystém. Experti se shodují na tom, že je více než dříve nutné pohlížet na to, jaký dopad má naše jednání pro planetu. Výběrem ekologických produktů proto pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí – tedy přírodě, lidem i zvířatům, která nás obklopují. Pokud si chceme nadále užívat jak přírody, tak ostatních divů naší planety, přechod na šetrnější variantu čištění je jedním z prvních kroků, které bychom měli podniknout.
  4. Výhodná možnost náhradních náplní Nehrajte si na ekologii, ale skutečně ji razte. Jedinečný refill systém (tedy koncentrované přípravky) je bez debat ekologicky i ekonomicky výhodnější volbou. Při pořízení například práškového koncentrátu dokážete připravit mnohonásobně více čističe. Zároveň vzhledem k výhodné ceně každé další náhradní náplně můžete produkt používat opravdu intenzivně, a to jak na důkladný úklid, tak i běžné každodenní čištění. Z hlediska trvanlivosti jsou přitom jakékoliv obavy zbytečné, suchý práškový koncentrát vám nějaké to léto vydrží uskladněn.
  5. Díky ekologickému čištění ušetříte Na trhu dnes najdete celou řadu jak ekologických, tak neekologických prostředků za různé ceny, nicméně váš výběr může také nepřímo ovlivnit náklady na čištění. Chemické čističe bývají často abrazivní – to znamená, že obrušují čištěný povrch. Po určité době tak můžete pozorovat opotřebení nábytku, podlahy, spotřebičů apod. Tyto změny jsou zpravidla nevratné, takže jediným řešením bývá sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si nový kus. Škodlivé látky navíc způsobují zdravotní potíže, což se rovněž promítne do vašich finančních výdajů. I v tomto případě je tedy šetrné ekologické čištění správnou volbou, která může zachránit váš rozpočet.
  6. Obsah čisticích prostředků pod kontrolou Obsah látek u syntetických čističů velmi zřídka prochází důkladnou kontrolou, proto často až po dlouhé době vyjde na povrch, že skutečně obsahují některé nebezpečné látky, které výrobce neuvedl. V jiných případech jsou přísady skryté za chemické vzorce či názvy, jež běžnému člověku v podstatě nic neříkají, ovšem chemikové se někdy nestačí divit. Ekologické čisticí prostředky většinou obsahují menší počet přídatných látek – navíc jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. Vyhnete se tak závadným sloučeninám, jako jsou fosfáty (fosforečnany), bělidla, formaldehyd, syntetické vůně apod. Transparentnost vždy bývá doménou prověřených výrobců ekologických čisticích prostředků.

Uklízejte chytře!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Neplaťte zbytečně!

Neplaťte zbytečně!

Autor: -an-, Datum: 3. 8. 2022 11:00

Víte, že při nákupu brýlí ušetřit až 100 % ceny? V době, kdy zdražuje vše od potravin po energie,…

Ghí je ideální tuk na cesty, a to na vaření i do lékárničky

Ghí je ideální tuk na cesty, a to na vaření i do lékárničky

Autor: -an-, Datum: 28. 7. 2022 10:00

Chystáte se kempovat a zvažujete, který tuk vzít s sebou? Aby se dal snadno převážet, cestou se…

Cookies není jen moučník

Cookies není jen moučník

Autor: redakce ve spolupráci s Janou Večerkovou, Coding Bootcamp Praha, Datum: 23. 7. 2022 11:00

Pokud používáte internet, je pravděpodobné, že jste již byli dotázáni, zda chcete přijmout nebo…

Mít doma jen kousek Provence...

Mít doma jen kousek Provence...

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 22. 7. 2022 15:00

Je až neuvěřitelné, jakou dokáže venkovský styl Provence vykouzlit v interiéru pohodu, radost a…

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

4 rady, jak mít v podkroví světlo i chládek

Autor: -an-, Datum: 19. 7. 2022 15:00

Podkrovní byty a pokoje mají své kouzlo, ale jejich obyvatelé musí často také řešit různé výzvy,…

Od kořene po listy aneb Jak využít zeleninu beze zbytku?

Od kořene po listy aneb Jak využít zeleninu beze zbytku?

Autor: -red-, Datum: 15. 7. 2022 10:00

Kořen, listy, stonek, košťály, slupky i natě... Každý z nás za rok doma vyplýtvá přibližně 25 kg…

Skořice: Sestřenice bobkového listu

Skořice: Sestřenice bobkového listu

Autor: -an-, Datum: 13. 7. 2022 10:00

Přestože má exotický původ, u nás skořice tak zdomácněla, že si bez ní nedovedeme představit…

Potraviny, které vás zchladí + 3 recepty

Potraviny, které vás zchladí + 3 recepty

Autor: -an-, Datum: 1. 7. 2022 9:50

Je to tady. Zvyšující se denní teploty jsou přesně tím obdobím, kdy si tělo samo řekne o lehčí…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková