Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 důvodů, proč uklízet s ekologickými přípravky
AYETO Eco/AdobeStock
Domácnost

6 důvodů, proč uklízet s ekologickými přípravky

datum: 12. 4. 2022 14:47 autor: redakce ve spolupráci s Alexandrem Řeháčkem, AYETO Eco
Moderní doba je mnohými popisována jako zrychlená a stresující, což je jedním z důvodů, proč se snažíme maximálně ulehčit každodenní běžné práce, jako je úklid domácnosti. Napadlo vás ale někdy, co se skutečně ukrývá v nádobách „dokonalých“ čisticích prostředků?

Popularita ekologického čištění roste, jak dokazují statistiky napříč celým světem. Proč se lidé čím dál častěji obracejí na prostředky s označením „eko“?


Perete a uklízíte eko?

  1. Ochrana zdraví všech členů domácnosti Když se bavíme o nejčastějších důvodech, proč lidé upřednostňují ekologické čističe před chemickými, na prvním místě je především zdraví. Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání. Odborníci je dávají do souvislosti se vznikem alergií či astmatu, ale v některých případech jsou dokonce život ohrožující. Možná máte zkušenost s popisovanými problémy, ovšem volbou správného ekologicky šetrného čisticího prostředku jim můžete do budoucna předejít a vyhnout se tak nepříjemné návštěvě lékaře. Tato jednoduchá změna v každém případě prospěje vašemu zdraví.
  2. Žádné škodlivé látky v domácnosti Běžně se setkáváme s varovnými symboly a upozorněním na štítcích komerčních chemických výrobků určených k čištění domácnosti. Pokud vám doma leží přípravky s označením „nebezpečný“ nebo „hořlavý“, můžete si být jistí, že nejsou příliš dobré pro vaše zdraví a váš dům není zrovna tím nejbezpečnějším místem.Rodiny s dětmi a domácími zvířaty by se měly mít zvlášť na pozoru, protože právě tyto skupiny patří k nejvíce ohroženým. Ekologické prostředky neobsahují škodlivé látky způsobující vážné zdravotní problémy, takže jsou ideálním a bezpečným pomocníkem u vás doma.
  3. Udělejte něco pro životní prostředí Ekologie a ochrana životního prostředí jsou tématem dnešní doby, právě proto mnoho lidí přistupuje k výběru čisticích prostředků zodpovědně. Nebezpečné chemikálie se totiž dostávají do ovzduší, vody a půdy, kde následně poškozují celý ekosystém. Experti se shodují na tom, že je více než dříve nutné pohlížet na to, jaký dopad má naše jednání pro planetu. Výběrem ekologických produktů proto pomáháte nejen sami sobě, ale také životnímu prostředí – tedy přírodě, lidem i zvířatům, která nás obklopují. Pokud si chceme nadále užívat jak přírody, tak ostatních divů naší planety, přechod na šetrnější variantu čištění je jedním z prvních kroků, které bychom měli podniknout.
  4. Výhodná možnost náhradních náplní Nehrajte si na ekologii, ale skutečně ji razte. Jedinečný refill systém (tedy koncentrované přípravky) je bez debat ekologicky i ekonomicky výhodnější volbou. Při pořízení například práškového koncentrátu dokážete připravit mnohonásobně více čističe. Zároveň vzhledem k výhodné ceně každé další náhradní náplně můžete produkt používat opravdu intenzivně, a to jak na důkladný úklid, tak i běžné každodenní čištění. Z hlediska trvanlivosti jsou přitom jakékoliv obavy zbytečné, suchý práškový koncentrát vám nějaké to léto vydrží uskladněn.
  5. Díky ekologickému čištění ušetříte Na trhu dnes najdete celou řadu jak ekologických, tak neekologických prostředků za různé ceny, nicméně váš výběr může také nepřímo ovlivnit náklady na čištění. Chemické čističe bývají často abrazivní – to znamená, že obrušují čištěný povrch. Po určité době tak můžete pozorovat opotřebení nábytku, podlahy, spotřebičů apod. Tyto změny jsou zpravidla nevratné, takže jediným řešením bývá sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si nový kus. Škodlivé látky navíc způsobují zdravotní potíže, což se rovněž promítne do vašich finančních výdajů. I v tomto případě je tedy šetrné ekologické čištění správnou volbou, která může zachránit váš rozpočet.
  6. Obsah čisticích prostředků pod kontrolou Obsah látek u syntetických čističů velmi zřídka prochází důkladnou kontrolou, proto často až po dlouhé době vyjde na povrch, že skutečně obsahují některé nebezpečné látky, které výrobce neuvedl. V jiných případech jsou přísady skryté za chemické vzorce či názvy, jež běžnému člověku v podstatě nic neříkají, ovšem chemikové se někdy nestačí divit. Ekologické čisticí prostředky většinou obsahují menší počet přídatných látek – navíc jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. Vyhnete se tak závadným sloučeninám, jako jsou fosfáty (fosforečnany), bělidla, formaldehyd, syntetické vůně apod. Transparentnost vždy bývá doménou prověřených výrobců ekologických čisticích prostředků.

Uklízejte chytře!

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Poznáte kvalitní chleba?

Poznáte kvalitní chleba?

Autor: -ket-, Datum: 9. 12. 2022 13:00

Pokud nějaká potravina nechybí v žádné české domácnosti, určitě jde o pečivo. Obzvlášť pak chléb se…

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Autor: -ket-, Datum: 30. 11. 2022 16:30

Více než 9 kilogramů. Tolik ovoce a zeleniny každý z nás ročně „zahodí“ do koše. Důvodů může být…

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

5 tipů, jak neplýtvat jídlem

Autor: -gul-, Datum: 29. 11. 2022 10:30

Už naše babičky říkaly, že jídlo se nikdy nesmí vyhodit, a snažily se zužitkovat všechno, co měly…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Jak poznat podvodný e-shop?

Jak poznat podvodný e-shop?

Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Vodičkou, ředitelem Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), Datum: 24. 11. 2022 10:00

Nakupování na internetu vyznává pět milionů Čechů. Za služby a zboží platí nejčastěji kartou on…

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Vyměňte staré za nové a uspořte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 11. 2022 0:05

Přestože lidé už v uplynulých měsících začali svou spotřebu krotit, konec roku jim otevírá další…

Originální a motivační dárek pro sportovce

Originální a motivační dárek pro sportovce

Autor: -mav-, Datum: 17. 11. 2022 15:00

Naplánujte si rok 2023 s pomocí olympijského vítěze Lukáše Krpálka!

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-