
6 mýtů o užívání antidepresiv
O antidepresivech koluje spousta mýtů. Pojďme se s MUDr. Michálkem podívat na ty nejrozšířenější.
- Antidepresiva mají nežádoucí účinky. ANO. Stejně jako každé farmakum, lék, mají i antidepresiva možné nežádoucí účinky. Nicméně moderní antidepresiva mají velmi nízkou četnost výskytu nežádoucích účinků a většinou velmi nezávažných – v počátcích léčby se mohou vyskytnou zažívací obtíže (nevolnost, zvracení, průjem) či sucho v ústech, tyto příznaky většinou spontánně odezní. Z dalších nežádoucích účinků se mohou v některých případech objevit přibírání tělesné hmotnosti nebo sexuální nežádoucí účinky (ztráta libida, tedy zájmu o sex, případně poruchy erekce, nebo ejakulace), proto je důležité s pacientem tyto věci diskutovat, dotazovat se na jejich případný výskyt, případně jej předem upozornit.
- V těhotenství a při kojení se nesmí užívat. ANO i NE. Některé moderní preparáty je možno používat i pro léčbu žen v průběhu těhotenství a některá také v průběhu kojení. Rozhodně zde neplatí, že ženy v těchto obdobích nesmějí užívat žádné léky. Je důležité v každém případě postupovat individuálně, jsou rozdíly v péči o pacientky léčené dlouhodobě a o pacientky, u kterých se obtíže objeví až v souvislosti s těhotenstvím nebo kojením. Nicméně obecně platí, že např. neléčená deprese v průběhu těhotenství může mít výrazně závažnější dopady na ženu samotnou, na její dítě a na jejich vzájemný vztah včetně např. tak fatální věci, jako je sebevražedné nebo sebepoškozující jednání.
- Nejsou vhodná pro děti. NE. Naopak, antidepresiva je možno použít i v léčbě dětí a dospívajících, diagnostika a léčba pro pacienty této věkové skupiny by ale měla vždy vycházet od lékaře z odbornosti dětská a dorostová psychiatrie.
- Vyvolávají závislost. NE. Na lécích ze skupiny antidepresiv nevzniká závislost, nemají závislostní potenciál. U některých léků může vzniknout tzv. syndrom z odnětí, to znamená soubor nepříjemných příznaků při náhlém nebo rychlém, většinou spontánním vysazení – zde ale nejde o odvykací stav, lze mu předejít vhodným dávkováním. Závislost však může vzniknout na jiných preparátech, které se někdy mylně považují za antidepresiva. Jde o tzv. anxiolytika ze skupiny tzv. benzodiazepinů. Ta se krátkodobě a přechodně používají k léčbě zejména úzkostných stavů. Nejde o léčiva řešící příčinu obtíží, ale o léčiva potlačující nepříjemné příznaky – úzkosti, napětí, tenzi, úpornou nespavost. Při krátkodobém a přechodném užívání jsou jejich rizika minimální, avšak při dlouhotrvajícím užívání, řádově měsíce, je riziko vzniku závislosti vysoké.
- Musí se užívat celoživotně. NE. Antidepresiva není nutno užívat celoživotně. Po odeznění akutních obtíží je nutno pokračovat v jejich užívání řádově několik měsíců, aby se stav pacienta dostatečně stabilizoval. Následně je po domluvě s ošetřujícím lékařem medikaci možno vysadit.
- Psychoterapie je lepší než antidepresiva. ANO i NE. Ve většině případů se tyto terapeutické přístupy – tedy léčba lékem a léčba slovem, kombinují. Ani jeden z těchto přístupů není lepší nebo horší, každý má svá specifika a důležitá je jejich vzájemná kombinace. Psychoterapie má stejně, jako antidepresiva nebo léky z jiných skupin psychofarmak, prokazatelný vliv na strukturu centrální nervové soustavy – to znamená na např. hustotu spojů nervových buněk nebo funkční zapojení nervových buněk v mozku, což prokázaly opakované studie za pomoci zobrazovacích metod např. funkční magnetické rezonance.
Další články z rubriky

10 tipů pro zdravé močové cesty
Autor: -an-, Datum: 22. 1. 2021 15:00Záněty močových cest patří k onemocněním, která často postihují ženy, ale mohou znepříjemnit život…

Je mi 49 a nikdy jsem neměla problémy váhou. V poslední době zřejmě v souvislosti s nastupujícím přechodem mám pocit, že snad přibírám i z vody. Jak ideálně upravit jídelníček?
Autor: -an-, Datum: 21. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Jak se liší průběh nemocí u dětí oproti dospělým?
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 18. 1. 2021 15:00Dětský organismus se od toho dospělého liší v několika směrech, obzvláště pak v síle imunitního…

4 tipy, jak překonat lenost v době covidové
Autor: -an-, Datum: 14. 1. 2021 10:00Víte, že každý den proležený u televize stojí člověka až tři procenta svalové hmoty? S uzavřením…

Preventivní prohlídky v „době covidové“
Autor: -gul-, Datum: 13. 1. 2021 10:00S automobilem je nutné pravidelně absolvovat technickou kontrolu, domácím spotřebičům dopřáváme…

Když je na sjezdovce oblačné počasí, zhoršuje se mi vidění. Proč?
Autor: -an-, Datum: 6. 1. 2021 15:00Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Fittness jóga
Autor: -red-, Datum: 4. 1. 2021 15:00Pokud do nového roku vstupujete s předsevzetími týkajícími se změny životního stylu, možná vás…

5 otázek (a odpovědí) k otužování
Autor: -an-, Datum: 4. 1. 2021 10:00Otužování propadly různé celebrity, proto se stalo trochu módní záležitostí. Přesto má otužování…
Komentáře