Vliv ročních dob na lidské zdraví je poměrně dobře zdokumentován. Zatímco zimu vnímáme jako rizikové období pro vznik celé řady onemocnění, zejména těch respiračních, v létě se nemocem vyhýbáme snadněji.
Čím to je, nelze s naprostou přesností říct, medicína se však shoduje na tom, že jde především o kombinovaný vliv vnějších faktorů, které jednak komplikují „práci“ virů, jednak spouštějí vnitřní mechanismy organismu.
Značnou roli v tom, proč jsme v létě méně nemocní, může hrát i zvýšený přísun vitaminu D, který čerpáme hlavně ze slunečního záření. Vitamin D hraje důležitou roli v posilování imunity, je nutný pro aktivaci protizánětlivé reakce i při rozvoji přirozené a adaptivní imunity
Přirozené světlo, kterého máme v létě daleko více než v zimě, podporuje naše zdraví nejen tím, že nám pomáhá produkovat vitamin D. Sluneční svit reguluje cirkadiánní rytmus – naše vnitřní hodiny – a pomáhá nám lépe spát.
Už hodinové vystavení slunci dokáže podpořit produkci hormonu spánku melatoninu, který je pro kvalitní spánek klíčový. A spánek je pro změnu klíčový pro silný imunitní systém. Melatonin také přispívá k vyrovnání hladiny stresového hormonu kortizolu, takže nám pomáhá zbavit se stresu.
K psychické pohodě přispívá i přímo sluneční svit, díky němuž se organismus zaplavuje hormonem štěstí serotoninem. Ten zvedne naši náladu, navodí pocit klidu a zlepší i soustředění.
Není sporu o tom, že virům se více daří v chladnějším a sušším počasí, které oslabuje obranné funkce našich sliznic, a my tak snáze podlehneme nemoci. Se vzrůstající teplotou toto riziko klesá a virové infekce se nám tudíž většinou v létě vyhýbají.
Jiným nemocem však teplo může svědčit, zvlášť v kombinaci s vlhkem. Řeč je hlavně o bakteriálních a plísňových onemocněních, zánětech či mykózách. Přímo letní horka pak také nejsou pro naši imunitu ideální. Organismus ohrožuje nejen přehřátí, ale i prudké změny teplot – typicky když z rozpálené ulice vkročíme do klimatizované kanceláře nebo obchodu. Teplotní šok svému tělu přitom můžeme způsobit i vnitřně – například konzumací ledového nápoje nebo zmrzliny.
Léto tedy nabízí dobrou příležitost, jak posílit své zdraví a připravit svůj imunitní systém na nadcházející chladnější měsíce, ale zároveň ho také chránit před nástrahami zmíněných letních nemocí. Využijte prospěšných účinků slunečního svitu, pohybu na čerstvém vzduchu i čerstvého ovoce a zeleniny.
Celoročně, a tedy i v létě, se navíc můžete opřít i o kvalitní doplňky stravy, jako je například přípravek Immun44. Ten obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů – látek, které slouží k zásobování imunitního systému – a dále rovněž biologicky aktivní vitaminy z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity.
Imunitu pak podpoří i posun ke zdravému životnímu stylu, který jde každému v létě snáz. V letních měsících jsme totiž aktivnější, více se hýbeme a rovněž máme k dispozici pestrou škálu sezónního ovoce a zeleniny, které si častěji dopřáváme.
Kvůli horku řada lidí odlehčuje svůj jídelníček a v neposlední řadě se s ohledem na plavkovou sezónu pouští do hubnutí. A redukce tělesné hmotnosti, je-li prováděna zdravě, má samozřejmě na náš imunitní systém a celkové zdraví blahodárný vliv.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.
Závratná ohebnost budí obdiv, z pohledu zdraví ale není o co stát. Hypermobilita přináší vyšší…
Víte, jak si správně čistit zuby? Děláme to každý den minimálně dvakrát, i přesto má ale spousta z…
Vitaminy člověk potřebuje po celý rok, nyní ale začíná období, kdy je jejich přísun pro lidské tělo…
Zarudlá a svědící kůže dokáže pořádně znepříjemnit život nám dospělým, natož pak kojencům,…
Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…
Základním pilířem lidského zdraví je imunita. Složitý mechanismus, který člověka chrání před…
Podzim přináší nejen krásně vybarvenou přírodu a poetické babí léto, ale bývá také spojován s vlnou…
Komentáře