Počet těchto mrňavých nepřátel závisí především na třech věcech – na roční době, na počasí a na lokalitě. V obzvláštní oblibě mají vlhké nížiny v povodí velkých řek jako je Vltava, Labe nebo Morava. Tyto končiny jsou vyhledávanými chatařsko-chalupářskými oblastmi, proto by lidé, kteří do takového místa pravidelně jezdí, měli opravdu důsledně dodržovat základní bezpečnostní pravidla.
Důležitý je především výskyt nakažených klíšťat – epidemiologové každoročně sestavují speciální mapy podle nahlášených onemocnění. Z hlediska klíšťové encefalitidy proslulo jako klíštěcí ráj především Mostecko, Prachaticko, Benešovsko, Kladensko a Táborsko. Vyšší výskyt infikovaných klíšťat je hlášen i na Jižní Moravě a především v Brně.
Obě onemocnění mají některé společné znaky. Ze začátku se snadno spletou s chřipkou a obě někdy zákeřně udeří řadu týdnů nebo i měsíců po nákaze. A obě mohou ohrozit kvalitu našeho života, za zvlášť nepříznivých okolností dokonce život sám. Aktivita klíšťat spadá především do období duben až říjen, s vrcholy v červnu a v září. Je-li ale krátká a mírná zima, můžeme se s nimi potkat už dřív.
Při zakousnutí infikovaného klíštěte do člověka se nákaza přenáší slinami, může ale proniknout do krve např. při likvidaci klíštěte rozmáčknutím (stačí drobná ranka nebo oděrka na kůži). Mějte na paměti, že klíšťata nepadají ze stromů! Vlezou na vás z trávy, z keře nebo z křoví. Nejrizikovější je listnatý nebo smíšený les s nízkým podrostem. Noste zavřené boty, dlouhé kalhoty (nejlepší je zastrčit nohavice do bot nebo ponožek), po návratu domů oblečení protřepte a prohlédněte se. Pozor na larvy, jsou velmi malé – asi 1 mm – a v tělesných záhybech je snadno přehlédnete.
Ani sebepečlivější opatření nemusí stačit. Než vyrazíte na výlet nebo na procházku se psem, ošetřete si nechráněné části těla repelentem. Nebudete se muset obávat klíšťat a vyhnete se i obtěžování létajícím hmyzem, především komáry. Komáry totiž silně přitahuje váš pot, na který má speciální pachové receptory. Z bohaté nabídky si vyberete si přípravek přímo na míru – podle toho, jestli budete mít s sebou maličké či trochu větší dítě, jestli vyrazíte k Sázavě nebo rovnou do džungle na jiný kontinent.
Moderní ochranné prostředky proti dotěrnému lezoucímu i létajícímu hmyzu, zaměřené na různé věkové skupiny, najdete pod zančkou Predator. Všechny jsou testovány jak dermatologicky, tak v extrémních podmínkách záplavových oblastí lužních lesů.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…
S příchodem prvních teplejších dní si z vycházek do přírody můžeme domů přinést nezvaného hosta:…
Chronickými bolestmi zad a kloubů způsobenými Bechtěrevovou nemocí trpí podle odhadů až 2 % české…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…