Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Když oční vada překáží...
Freepik, lookstudio
Životní styl

Když oční vada překáží...

datum: 19. 6. 2022 11:00 autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Neovize
Nutnost nošení brýlí nebo kontaktních čoček může být někdy pěkně otravná záležitost! Lidé, kteří trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem, o tom vědí své. Někdy se kvůli sklům na nose dostávají do nepříjemných nebo dokonce trapných situací.

Oční vada je urputný soupeř!

Pro ty, kdo trpí dioptrickou vadou, se sportování komplikuje. Třetina z nich má problém s odhadem vzdálenosti a rozeznáváním vzdálených předmětů, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací.

Bez správné kompenzace oční vady byste se do sportování neměli pouštět, protože tím zvyšujete riziko úrazu. Zároveň však odborníci důrazně varují před nošením dioptrických brýlí při sportu.


7 letních pohrom pro oči

Klasické dioptrické brýle nejsou vhodné, neposkytují dostatečný výhled do stran a nechrání oči tak dobře, jako brýle sportovní. V případě oční vady je lepší volit kombinaci kontaktních čoček a sportovních brýlí,“ doporučuje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Praha.

Ani čočky to nevyřeší

Ani kontaktní čočky však nepředstavují nejlepší řešení, protože mohou při pohybu vypadnout z oka.

Stalo se to při tréninku i kajakáři Adamu Satke, který se pyšní trojnásobným titulem mistra České republiky v dlouhém sjezdu.

Přibližně v patnácti letech přesedlal z brýlí na čočky. Ani ty ale nebyly ideální. Nosil je častěji, než je zdravé, a oči ho pak pálily.


3 nejčastější důvody, proč pálí oči + 1 rada, jak tomu předejít

Protože má proud vody sílu, několikrát se mu stalo, že čočka se při tréninku v oku posunula a někdy i vypadla. Když zajel do válce a vyjel ven, na jedno oko neviděl.

Při závodech mohla taková situace nepříznivě ovlivnit jeho výsledky. Dnes už za sebou laserovou operaci, která jeho problém vyřešila.

Cestovní patálie

Kajakáři Adamu Satke znepříjemňovala oční vada život nejen při tréninku a závodech, ale také při cestování, které k jeho úspěšné sportovní kariéře neodmyslitelně patří.

„Když jsem se balil na cesty, vždy jsem musel myslet na to, abych nezapomněl nejdůležitější věci: pas, peníze, čočky a roztok. Byla to starost navíc a ještě to zabíralo místo,“ vzpomíná Satke.

Měl také problém při cestování letadlem. Roztok si odlil, aby zůstalo povolených 100 ml, ale stalo se mu, že jej s ním na palubu nepustili, protože nebyl v originální malé lahvičce.

Problematická hygiena

A ani jízda autem nebyla snadná. Mnohdy vyrážel i na 1600 kilometrů dlouhé cesty, kdy se s dalšími lidmi střídal v řízení.

Aby nezdržoval, spal někdy s čočkami, což lékaři důrazně nedoporučují. Když spal například ve stanu, potřebná hygiena pro výměnu čoček tam nebyla příliš vysoká.

Problém byl rovněž s nasazováním čoček po tmě a bez zrcátka, na nasazení si musel svítit baterkou.  


5 rad, jak v létě chránit oči při koupání

„Při nošení kontaktních čoček je nutné přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Na cestách, zejména v přírodě, bývá ale komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě,“ podotýká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Letní úskalí

Nejen zima, ale také léto přináší pro lidi s oční vadou jistá úskalí. Jakmile vysvitne sluníčko, je nutné si chránit oči proti škodlivým UV paprskům slunečními brýlemi. Většinou tak nastává dilema: Mám mít raději brýle dioptrické, anebo sluneční?

K létu neodmyslitelně patří také vodní radovánky – a i tady nastává problém. Vrhnout se do vln s brýlemi si koleduje o to, abyste je utopili, a nošení čoček do vody oční lékaři důrazně nedoporučují. V rybnících a jezerech se může vyskytovat řada mikroorganismů, jako jsou například bakterie, houby, paraziti, viry, chlamydie, plísně.


Musím v létě nosit sluneční brýle, i když se nedívám přímo do sluníčka?

Tito neviditelní „nepřátelé“ mohou kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekci očí. Pokud si myslíte, že voda v bazénu či moři je čistší a tudíž bezpečnější, jste na omylu!

Čočky vyndávejte i před návštěvou vířivky, kde můžete narazit na bakterie Pseudomonády. Nehledíc na to, že jakákoliv voda může kontaktní čočky z oka vyplavit.

Krásný make-up? Pozor na oči!

Nutno podotknout, že i zkrášlování může být pro ženy s oční vadou o dost složitější než pro ty, které jsou od přírody obdařeny ostrým zrakem. Dají si práci s make-upem, ale brýlová skla jim celý výsledek zkreslí.

Už při nanášení make-upu je proto zapotřebí zohlednit, jak bude vypadat finální look po nasazení brýlí.

Například místo tmavých stínů je vhodnější používat raději světlé, aby oči nebyly za skly příliš „zapadlé“.

Největší komplikace při líčení nastávají pro dámy trpící dalekozrakostí a především presbyopií neboli vetchozrakostí, jež se začíná projevovat po 40. roce věku. Jednoduše řečeno: na líčení nevidí!


7 rad, jak pečovat o oči a jak je líčit

„Existují řešení, například speciální brýle na líčení, na kterých se dá odklopit brýlová čočka u oka, jež si žena zrovna líčí. Po nalíčení jednoho oka si brýlovou čočku přiklopí zpět a pro změnu odklopí druhou čočku, aby si nalíčila i druhé oko,“ radí docentka Skorkovská.

Správný postup při líčení

Dámy s kontaktními čočkami by zase měly dodržovat při líčení správný postup.

„Je jedno důležité pravidlo: nasadit – nalíčit, vyjmout – odlíčit. Je třeba dodržovat toto pořadí, aby se čočky neznečistily od líčidel. Ta obsahují barviva a třeba i tuky. Těmi by se čočky mohly znečistit. Nositelky kontaktních čoček by také neměly používat tužku na oči na vnitřní stranu víčkového okraje a barvivo by se rovněž nemělo dostat do vnitřního koutku. Opatrnosti opravdu nikdy nezbývá,“ varuje oční specialistka Lucie Valešová.

Její kolegyně Šárka Skorkovská dodává: „Obecně by si ženy při líčení měly dávat pozor. Manipulace s tužkou či řasenkou v těsné blízkosti očí je celkem nebezpečná. Navíc v řasence se opakovaným použitím hromadí bakterie, které se mohou přenést do oka. Při použití kontaktních čoček se pak bakterie mohou dostat i pod čočku, a mohou způsobit vážná onemocnění rohovky, která mohou trvale poškodit zrak.“


Věděli jste, že...

...otravných brýlí i kontaktních čoček se můžete zbavit rychle a bezbolestně? Dnešní medicína umožňuje odstranění dioptrické vady laserem, anebo výměnou poškozené čočky za umělou nitrooční čočku.

...odstranit se dá krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus?

...při laserové operaci se skalpel nedotkne oka? „Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka. V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu, přesně vypočtenou podle dioptrií, vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií. Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti,“ vysvětluje princip zákroku MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

...laserové operace se provádějí přibližně do 40 let věku? Odborníci doporučují laserovou operaci neodkládat, ideální věk pro provedení zákroku je podle nich kolem 20. roku. Člověk si pak může užít život bez brýlí a čoček déle a navíc dává dřívější operace smysl i z ekonomického hlediska, jelikož ušetří za nákup brýlí a kontaktních čoček. Náklady na operaci rozložené do více let vyjdou levněji než pořizování korekčních pomůcek.

...zbavit se brýlí je možné i po čtyřicítce? Díky metodě PRELEX, při které dochází k výměně čočky – dají se takto odstranit i vysoké dioptrie. Aplikací trifokální čočky lze získat ostré vidění na blízko, střední vzdálenost i na dálku. Pro ty, kdo tuto čočku z různých důvodů mít nemohou, je možnost zvolit novinku, čočku s prodlouženou hloubkou ostrosti, která je vhodná například pro řidiče, ale i mnohé další pacienty. Umožňuje ostré vidění na dálku a střední vzdálenost a většina lidí nežádá ani brýle nablízko.

...oba typy zákroků jsou bezbolestné a provádějí se ambulantně? Pacient může jít po operaci domů.

...rekonvalescence je rychlá? Již večer po zákroku může většina pacientů sledovat televizi. Druhý den následuje kontrola a člověk může jít v podstatě hned do práce. Po týdnu, kdy se vidění stabilizuje, se lze věnovat sportovním aktivitám.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

5 důvodů, proč si na léto pořídit funkční merino triko

Autor: -lym-, Datum: 28. 5. 2023 15:11

Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…

Pozor na infarkt v létě

Pozor na infarkt v létě

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 5. 2023 0:05

Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Hrozí Česku epidemie nadužívání psychoaktivních léků?

Autor: redakce ve spolupráci s Národní linkou pro odvykání, Datum: 18. 5. 2023 0:05

Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…

Máj, lásky i vína čas

Máj, lásky i vína čas

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 5. 2023 0:05

Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

5 tipů, jak se zbavit se pocitu těžkých a bolavých nohou

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 6. 5. 2023 0:05

Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Jarní vzpruha pro zdravé zažívání

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 4. 2023 0:05

Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

5 tipů, jak účinně zatočit s únavou

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 4. 2023 0:05

Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

SOUTĚŽ o přírodní doplnky stravy JOALIS – ACTIV-COL s laktobacily

Autor: -mav-, Datum: 30. 3. 2023 9:30

Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková