
Nepodceňujte zdravotní prevenci
Víte, které ordinace bychom měli určitě navštívit?
Praktický lékař Pravidelná prohlídka u praktického lékaře (nárok na ni máte každé dva roky) může odhalit řadu vážných nemocí v počátečním stadiu, kdy je šance na jejich úspěšné léčení vysoká. Návštěva v ordinaci, kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi (pro starší 45 let), laboratorní vyšetření krve a moči, které jsou její součástí, sice zaberou nějaký čas, ale ten je dobře investovaný.
Zubař Nárok na stomatologickou prohlídku ze zdravotního pojištění je dokonce dvakrát ročně. Dvakrát ročně (nebo vícekrát, podle stavu chrupu a dásní) by bylo vhodné zajít i na zubní hygienu. Tato návštěva sice z pojištění hrazená není, ale i v tomto případě se vložené peníze i čas vrátí v ušetřených nákladech na stomatologickou péči, a především ve zdravých zubech.
Gynekolog Od patnácti let by ženy měly každoročně zajít na preventivní prohlídku ke gynekologovi. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku. V ČR existují tři organizované programy screeningu zhoubných nádorů. Screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního čípku na akreditovaných pracovištích je jedním z nich.
Urolog Muži po padesátce mají na vyšetření prostaty nárok při každé preventivní prohlídce u praktického lékaře. Podle výsledků vyšetření prostaty konečníkem a laboratorních testů při podezření na onemocnění prostaty doporučí pacienta ke specializovanému urologickému vyšetření. Do klinické praxe bylo již na přelomu 80. a 90. let zavedeno také vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA), díky kterému se daří odhalovat onemocnění v nižších stadiích. Jedná se o jednoduchý krevní test ke zjištění hladiny PSA.
Oční lékař O zrak a prevenci jeho onemocnění by se měli starat muži i ženy. Včasný zásah oftalmologa totiž dokáže uchovat kvalitu vidění do pozdního věku. Osmdesát procent zrakových vad je dnes léčitelných. „V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky. Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Mamografický screening Velmi úspěšným screeningovým programem, díky němuž se v posledních letech podařilo odhalit vysoké procento nádorů prsu v raných stadiích a podstatně snížit počet těch žen, které na rakovinu prsu zemřou, je mamografický. Na mamografické vyšetření na akreditovaných pracovištích mají ženy nárok od 45 let jednou za dva roky. Mladší ženy mají toto vyšetření zdarma, pokud patří do rizikové skupiny. Ale některé pojišťovny, jako například VZP, poskytují všem mladším ženám na toto vyšetření příspěvek.
Screening nádorů tlustého střeva Jde o druhé nejčastější nádorové onemocnění jak u žen (po nádorech prsu), tak u mužů (po nádorech prostaty). Vyšetření se provádí prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let 1x ročně; od 55 let si lidé mohou vybrat buď tento test 1x za dva roky nebo screeningovou kolonoskopii na akreditovaných pracovištích 1x za 10 let. Přestože nejde zejména v případě koloskopie o příjemné vyšetření, stojí za to ho podstoupit. Pokud endoskop neodhalí ani polyp (výrůstek, z něhož by se mohl vyvinout zhoubný nádor), máte prakticky stoprocentní jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vás během příštích deseti let nepostihne.
Další články z rubriky

Dovolená a dlouhé cestování: trombóza ohrožuje i zdravé lidi. Způsobit může plicní embolii
Autor: redakce ve spolupráci s angiologem MUDr. Patrikem Jakubkem, Venova, Datum: 7. 7. 2025 8:00Na letní dovolenou plánuje vyrazit přes 70 procent Čechů, zhruba polovina z nich zamíří do…

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?
Autor: -mav-, Datum: 5. 7. 2025 15:41Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Letní přípravky pomáhají, ale pozor na slunce – některé látky mohou podráždit pokožku
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Zdenkou Morvai, Lékárna.cz, Datum: 5. 7. 2025 8:05Gely na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti nebo přírodní oleje – to vše patří v létě k…

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 7. 2025 9:35Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier

Vidíme, čemu věříme? Zaostřeno na 10 nejčastějších mýtů o zraku
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 1. 7. 2025 0:00„Nečti ve tmě, zkazíš si oči!“ Anebo „Brýle raději nenos, tím se ti zhorší zrak“. Jsou vám podobné…

Vysoké teploty zvyšují riziko otravy z jídla
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 6. 2025 16:32Vysoké teploty vytvářejí ideální prostředí pro rychlé množení mikroorganismů v potravinách a roste…

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Výtok bez studu: Proč je důležitý a kdy zpozornět?
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 24. 6. 2025 12:57Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…