Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nejrychlejší laser na světě zkrátí operaci na vteřiny
Freepik, master1305
Životní styl / Zdraví

Nejrychlejší laser na světě zkrátí operaci na vteřiny

datum: 13. 9. 2022 10:00 autor: redakce ve spolupráci s klinikou NeoVize
Lasery umožnily již milionům lidí s dioptrickými vadami zahodit brýle a tím změnit svůj život k lepšímu. Díky inovované technologii lze nyní oftalmologické zákroky uskutečnit mnohem rychleji a pohodlněji než dříve. S příchodem nové generace laseru se doba ošetření zkrátí na vteřiny. Výhody revolučního laseru mohou nyní poprvé využít i pacienti v Česku.

Pětatřicet let laseru

Laser se pro korekci dioptrických vad využívá již 35 let. Pomocí nejšetrnější metody SMILE bylo celosvětově odoperováno 6 milionů očí. Femtosekundový laser při tomto zákroku odstraní dioptrie přímo v rohovce.

Vytvoří řez o velikosti tří milimetrů a lékař následně tímto otvorem upraví část rohovky ve tvaru čočky, čímž pacientovi umožní ostré vidění. Zákrok probíhá ambulantně, je bezbolestný a rekonvalescence je velmi rychlá, jelikož rohovka zůstává pevná a celistvá. Pokrok jde navíc stále kupředu a nové technologie nyní umožňují ještě rychlejší, šetrnější a komfortnější odstranění dioptrií.

Jen několik vybraných zdravotních zařízení v Evropě se může pochlubit možností operovat své pacienty prostřednictvím nového unikátního laseru nové generace vybaveného robotickou asistencí, která umožňuje získat lepší kontrolu nad průběhem zákroku. Nyní se mezi tato pracoviště zařadily i Oční kliniky NeoVize.


Proč si nemnout oči?

Jen na několika klinikách

Největší předností unikátního přístroje je rychlost. Laser působí na oko pouhých 10 sekund. Tím se výrazně se zkrátí čas, kdy je důležitá spolupráce pacienta.

Pro pacienty to znamená zkrácenou dobu zákroku, a tedy i menší obavy z doby pobytu na operačním sále,“ uvádí primářka pražské NeoVize Lucie Valešová, podle které rychlejší operace potažmo sníží možný stres pacientů.

Vysokým přínosem je i nové ergonomické lehátko, které je součástí přístroje a pacient i chirurg k němu mají bezproblémový přístup. Využití LED technologie umožňuje navíc pacientovi vybrat si barvu ambientního osvětlení laseru během operace. Světelná pohoda vede ke zklidnění a zlepšuje relaxaci pacienta, která přispívá ke zdárnému průběhu operace. Zákrok je zároveň tichý.


Sezóna alergií je tu. Pozor na oči!

Benefity pacientům i lékařům

Inovovaný laser poskytuje benefity nejen pacientům, ale i samotným lékařům. Výhodami nové generace laseru jsou propojení na nové diagnostické přístroje, vzdálená správa a plánování operací a ještě dokonalejší centrace včetně kompenzací pohybu oka.

Operatérům poskytuje díky inteligentnímu robotickému asistenčnímu systému zvýšení kontroly nad průběhem operace,“ doplňuje přínosy přístroje docentka Šárka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize Brno.

Aktuálně nový laser pracuje pouze na několika vybraných evropských pracovištích, například v Německu, Velké Británii, Dánsku či Itálii. Česká republika a Slovensko se tak zařadí mezi první země, kde bude přístroj instalován.

„V NeoVizi jsme se rozhodli pořídit nové lasery na všechny tři hlavní kliniky v Praze, Brně a Bratislavě. Celková hodnota investice překračuje 2 milióny euro, tj. více než 50 milionů korun. Je to pro nás velká pocta a důkaz vysoké kvality práce našich lékařů, sester, techniků a optometristů. S ohledem na velký zájem o nový laser jeho výrobce velmi důkladně zvažuje, kterým pracovištím přístroj dodá během prvních dvou let od zahájení výroby,“ upozorňuje Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize Group.

Dlouhé odkládání operace očí se nevyplácí

Navrací ostrý zrak 

Superrychlý femtosekundový laser nové generace nabízí řadu využití. Je určen zejména pro odstranění dioptrických vad – krátkozrakosti a astigmatismu.

„Zároveň ho budeme využívat i pro implantaci intrastromálních prstenců (tzv. Keraringů), kterými se léčí méně známé, ale o to nebezpečnější onemocnění zvané keratokonus. V první polovině roku 2023 plánujeme odstraňovat za pomoci nového přístroje i dalekozrakost,“ vypočítává docentka Skorkovská typy operací, při nichž bude pomáhat přístroj se dvěma robotickými rameny, který se kromě pokročilých funkcí pyšní i propracovaným moderním designem.


10 mýtů a pravd o zraku

Česká oftalmologie patří mezi světovou špičku

NeoVize od svého založení využívá nejpokrokovější technologie. Byla to právě tato síť očních klinik, která v roce 2008 začala pracovat s prvním femtosekundovým laserem tohoto typu v České republice.

„Poté, co jsme se seznámili s vlastnostmi a konceptem nové inovativní generace laserů, rozhodli jsme se pro jejich nákup. Jde o revoluční laser. Před lety způsobil zvrat v laserové chirurgii díky metodě ReLEx Smile,“ popisuje Petr Kocian a dodává, že úroveň české oftalmologie je v porovnání se světem na vynikající úrovni.

Oční kliniky NeoVize disponují všemi nejmodernějšími technologiemi pro diagnostiku a léčbu očních vad a chorob, které jsou ve světě dostupné.

„Jednoznačně se řadíme mezi světovou špičku. A to nejen přístroji, ale zejména výsledky, kvalitou a rozsahem péče i její organizací. Naši lékaři jsou uznávanými kapacitami, což dokazují i stovky pacientů, které k nám ročně přijíždějí na operace ze zahraničí,“ uzavírá Kocian.

 Stěžejní přínosy femtosekundového laseru nové generace Visumax 800

  • Rychlost V porovnání s předchůdci nabízí kratší čas působení laseru a výrazně usnadňuje separaci tkáně. Vytvoření lentikuly za méně než 10 sekund a vytvoření flapu přibližně za 5 sekund je možné díky rychlejší frekvenci opakování laserových pulzů 2 MHz a inovativnímu systému skeneru.
  • Menší stres pacientů Vyšší rychlost řezu se promítá v kratším čase přisátí, což snižuje pravděpodobnost potenciální ztráty sukce. Během laserového ošetření navodí pocit klidu a sníží úroveň stresu pacienta. Ke zklidnění operovaného přispívá i ambientní osvětlení.
  • Robotika a lepší kontrola pro lékaře Inteligentní robotické asistenční systémy, jako je kompenzace cyklotorze a asistence při centraci, pomohou chirurgovi během operace získat lepší kontrolu nad průběhem zákroku. Zařízení je navrženo tak, aby zvýšilo efektivitu a ergonomii.
  • Komfort a bezpečí Pacient pohodlně leží na chirurgickém ergonomickém lehátku a lékař k němu má bezproblémový přístup.
  • Digitálně propojené pracovní prostředí Spolehlivá integrace pomůže při zákroku zrychlit jednotlivé kroky, dosáhnout vyšší efektivity při zjednodušeném pracovním postupu a zároveň pomůže omezit zdroje chyb. Před a po laserové korekci zraku se veškerá příslušná dokumentace o chirurgickém zákroku včetně všech videí přiřadí ke každému příslušnému pacientovi a uloží do systému. Tím se snižuje administrativa a zvyšuje efektivita pracovního postupu. Správu údajů o pacientech a plánování léčby lze provádět z libovolného místa ve zdravotnickém zařízení.
  • Přesnost Dokáže vytvořit velmi přesné lamely. Je možné v širokém rozmezí nastavovat jejich průměr, tloušťku, polohu závěsu a úhel bočního řezu. Díky vysoké přesnosti řezu lze
  • lamelu snadno odklopit, což je navíc usnadněno vysokou rychlostí řezání a optimalizovaným nastavením parametrů.
  • Šetrnost Povrch rohovky zůstává celistvý, nedochází tak k narušení její stability a pevnosti. Pacienti se po zákroku rychle vrací ke svým běžným činnostem.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Máte tmavé oči? Nechte si vyšetřit nitrooční tlak!

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Lucií Valešovou, primářkou Oční kliniky NeoVize, Datum: 13. 11. 2022 0:05

Barva duhovky, pohlaví, věk, povolání, geny... Co všechno může být rizikovým faktorem očních nemocí…

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Pětina českých mužů přichází k lékaři pozdě

Autor: -an-, Datum: 11. 11. 2022 10:37

Rakovinou prostaty ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře průměrně 1400. Toto onemocnění patří k…

5 rad, jak ulevit očím

5 rad, jak ulevit očím

Autor: -nic-, Datum: 9. 11. 2022 15:00

Cítíte se unavení a nesoustředění, bolí vás hlava a pálí oči? Viníkem může být roční doba, přesněji…

Nejznámější oční vady

Nejznámější oční vady

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2022 10:00

Patrně už jste slyšeli o krátkozrakosti či dalekozrakosti a možná jste se i vy sami někdy setkali…

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Víte, že špatný chrup může i za kardiovaskulární potíže?

Autor: redakce ve spolupráci s dentální hygienistkou Šárkou Havlíčkovou, Datum: 2. 11. 2022 16:26

Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s…

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Připravte se na další vlnu covidu a dodržujte „pravidlo tří“

Autor: -an-, Datum: 1. 11. 2022 15:00

Téma koronaviru pomalu zapadá v souvislosti s ožehavějšími světovými událostmi a my si zvykáme, že…

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Odkládání těhotenství se nemusí vyplatit

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Liborem Hradeckým, vedoucím lékařem kliniky Next Fertility Plzeň, Datum: 30. 10. 2022 13:50

Touha založit rodinu a přivést na svět potomka je pro člověka přirozená. Kvůli odsouvání…

Lupénka pod kontrolou

Lupénka pod kontrolou

Autor: -an-, Datum: 27. 10. 2022 16:10

29. 10. je Světovým dnem lupénky, jehož letošním tématem je duševní zdraví. Lupénka je onemocnění…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ: Vyhrajte DÁREK PRO KUTILA

29. 11. 2022 16:00 autor -red-