Nebezpečné bulky u mužů
Zatímco o samovyšetření prsu se hovoří velmi často a většina žen jej zařadila do pravidelné péče o své tělo a zdraví, samovyšetření genitálu u mužů je méně obvyklým tématem – ovšem neméně důležitým! Pokud si při něm muž nahmatá bulku, ať už na penisu, v šourku, v tříslech či okolí, měl by zpozornět.
Rychle na vyšetření
Rozhodně ne za vším stojí rakovina. Ale je důležité se objednat na urologii a maximálně do týdne zajít na vyšetření. Laik totiž nedokáže stav bulky správně vyhodnotit.
„Je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě,“ říká MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražského urologického centra UroKlinikum.
Bulky, kuličky a výrůstky jsou často nezhoubné útvary, které vzniknou náhodně, mnohdy jako důsledek mini traumatu nebo úderu. A ani lékaři nedokážou pokaždé určit důvod vzniku. Existují i sexuálně přenosné nemoci, které se projevují právě bulkami a výrůstky na genitálu a v jeho okolí. Pokud jde o takzvaná condylomata accuminata, urolog vás pravděpodobně odkáže na dermatovenerologii. Zároveň však bulka může signalizovat i obávané nádorové onemocnění.
Pacient se ovšem nemůže orientovat ani podle bolestivosti, obvykle totiž bolest není hlavní atributem nádoru. V počátečních stádiích rakovina nebolí.
Co vás čeká na prohlídce
K návštěvě urologa není třeba žádanka praktického lékaře, stačí se objednat. Pokud muž přijde k urologovi s podezřelým nálezem, zprvu proběhne u lékaře pohovor. Specialista se bude ptát na jeho anamnézu, popovídá si s pacientem o tom, kde si co našel.
Dále lékař vyšetří pacienta ve stoje a vleže a prohmatá šourek. Vyšetření včetně ultrazvuku netrvá déle než 10–15 minut a je bezbolestné. Na základě všech vyšetření lékař na 99 % sdělí pacientovi, zda je vše v pořádku či nikoliv.
Strašák mužů: Rakovina varlat a penisu
Nádor varlat patří u mužů mezi častá onkologická onemocnění. „Postihuje dvě skupiny mužů: mladé muže okolo 18, 20 let a pak jsou to muži kolem 50 let. Nádorové onemocnění se často objevuje u mužů, kteří prodělali operaci pro nesestouplé varle v pozdějším věku,“ upozorňuje na rizikové skupiny MUDr. Stolz.
Oproti nádoru varlat je rakovina penisu poměrně vzácná, v Česku se ročně zachytí méně než 100 nových případů. Nádor penisu se nejčastěji vyskytuje mezi 50. až 80. věkem života, obvykle postihuje předkožku a žalud penisu.
V počáteční fázi se nádor projevuje jako zarudlá ploška na žaludu nebo na předkožce, která postupně přechází ve zvětšující se výrůstek nebo naopak ve vředovitě vyhlížející ložisko. „Není-li nádor včas odstraněn, pokračuje v růstu a postupně může zachvátit celý žalud nebo i penis, případně se může rozšířit i do tříselných lymfatických uzlin,“ varuje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum. Pokud muž podstoupí obřízku před prvním pohlavním stykem, významným způsobem tím snižuje možnost přenosu HPV viru během pohlavního styku a prakticky vylučuje možnost mít karcinom penisu.
A jaký bude další postup v případě, že lékař opravdu odhalí rakovinu penisu, varlat nebo jiné části? V tomto případě je nutné přijít co nejdříve. Léčba je většinou operativní s následnou chemoterapií či radioterapií.
Rada urologa MUDr. Josefa Stolze, UroKlinikum
Pánové, udělejte si poznámku v kalendáři: Samovyšetření je důležité! Ideální je provádět samovyšetření genitálií jednou za měsíc a stanovit si konkrétní den, abyste na něj nezapomněli.
Kontrolujte stav genitálu nejen pohledem, ale také pohmatem. Varlata lze lépe prohmatat po teplé sprše. Prohmatávejte oběma rukama jedno po druhém a všímejte si zejména změny tvaru, velikosti, změn na kůži, ale také právě nerovností povrchu a bulek. Prohmatejte je odshora dolů a odzdola nahoru.
Pokud objevíte jakýkoliv podezřelý útvar či změnu, neváhejte se co nejrychleji objednat na vyšetření k urologovi – čím dříve je onemocnění odhaleno, tím lepší jsou vyhlídky na uzdravení. Významnou roli hrají také preventivní prohlídky u urologa a nezapomínejte ani na obecnou prevenci nádorových onemocnění a zdravý životní styl spojený s fyzickou aktivitou, vyváženým jídelníčkem a absencí alkoholu i kouření.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
7 každodenních drobností, kterými nevědomky škodíte svým očím
Autor: Petra Průchová, oprometristka Lentiamo, Datum: 30. 10. 2024 0:05Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Co nevíme o žloutence C aneb 7 mýtů, které mohou škodit její diagnostice
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 10. 2024 0:05Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…
Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…
Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…
Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.