Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Klouby zlobí v každém věku
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Klouby zlobí v každém věku

datum: 11. 4. 2021 11:00 autor: -gul-
S přibývajícími roky začínají často klouby „tuhnout“, bolet, ozývat se... Jak předejít potížím a udržet klouby v dobré kondici, ať už je vám třicet let nebo šedesát?

V mládí obvykle klouby fungují bez problémů, pokud nejsou postiženy úrazovou anamnézou, anebo je neovlivňuje některá z chorob, jako je například vrozená porucha metabolismu, dysplazie kyčle, nebo hematologická, metabolická či endokrinní onemocnění. Také například u lidí s diabetem je pozorováno dvakrát vyšší riziko rozvoje artrózy v porovnání s běžnou populací.

S potížemi se mohou někdy potýkat i dospívající, u nichž vzniká bolestivost kloubů v období jejích růstového spurtu.

„Ve 20 až 30 letech ale standardně klouby člověk neřeší, pokud nemá danou jasnou příčinu,“ říká MUDr. Karel Metyš, MBA.

Postupem věku ovšem klouby stárnou a přibývající roky se na těle začínají projevovat – a bolesti kloubů jsou stále častější i u jinak zdravé populace.

Po třicítce se mohou začít klouby ozývat

„S rostoucím věkem roste výskyt artrózy, heterogenního degenerativního onemocnění kloubů,“ uvádí Karel Metyš. Ruku v ruce se stárnutím organismu se stupňuje i opotřebení kloubů a mění se integrita chrupavky, což se projevuje bolestí při pohybu, v pokročilejších stádiích i v klidu.

Mezi 35 a 45 lety trpí osteoartrózou přibližně 5–15 % populace. Často lidé v tomto věku začínají splácet daň za nezdravý životní styl v podobě špatného jídelníčku, kil navíc, nedostatečného pohybu anebo se na kloubech naopak podepíše nadměrná zátěž.

„Výskyt osteoartrózy je možný i v nižších věkových ročnících. Nicméně tam je většinou stanovená příčina, a proto hovoříme o sekundární artróze. Ta může být vázána na úraz, různé dysplazie kloubů, jejich nesprávné postavení nebo příliš časté přetěžování při sportu, svou roli hraje i dědičnost,“ vypočítává MUDr. Metyš možné rizikové faktory.

Těhotenství zatěžuje klouby

Život mnoha žen mezi 20. až 40. rokem poznamená těhotenství a péče o novorozené miminko. Radostnou událost však mohou provázet i některé zdravotní nešvary, včetně bolavých kloubů.

Gravidita s sebou totiž přináší také relativně rychlý nárůst hmotnosti a přetížení páteře i kloubů nosného skeletu, jako jsou kyčle, kolena, hlezna a chodidla.

Po porodu zase dochází často k jednostranné zátěži při péči o dítě. Novopečená matka jej nosí, chová, zvedá, často si kleká... A může potom dojít k bolestivosti kolen či zápěstí.

Mezi 35. a 50. rokem přichází revmatoidní artritida

Bolestivé zánětlivé onemocnění kloubů zvané revmatoidní artritida postihuje v populaci přibližně 0,5–1 % lidí, třikrát častěji jím trpí ženy. Může se objevit v kterémkoli věku, nejčastěji však vzniká mezi 35. a 50. rokem.

Důležitou roli hraje dědičnost a spouštěcím mechanismem mohou být proběhnuté virové infekce. U osob, jež mají k této chorobě dispozici, mohou spustit autoimunitní reakci a revmatoidní artritidu nastartovat. Ta se následně projeví bolestí, ztuhlostí či otoky kloubů, často postihuje klouby prstů a ruky či kolenní klouby. Průběh nemoci lze zpomalit léky či fyzioterapií.

Padesátníci by neměli péči o klouby zanedbávat

Výše zmíněná osteoartróza okolo padesátky již často dosahuje nejen mírného stupně. Bolesti a ztuhlost kloubů mohou začít člověka limitovat v každodenních činnostech, práci či koníčcích. Jedná se zejména o nosné klouby, které jsou nejvíce zatěžované. Tělo už nezvládá pohyb jako dříve a dožaduje se pozornosti. Je nejvyšší čas si pořídit ortopedicky vhodnou obuv i pracovní židli, zařadit do svého harmonogramu pravidelný pohyb a také doplňovat důležité látky ve formě doplňků stravy. V těle ubývá kolagen i glukosamin sulfát, patřící mezi základní stavební kameny chrupavky.

Pokud nás začnou klouby trápit – objeví se pocit nestability v kloubu, bolest, klouby se takzvaně ‚ozývají‘ – je dosti pravděpodobné, že naše chrupavka potřebuje právě tento glukosamin, jelikož ho má nedostatek,“ vysvětluje MUDr. Metyš.

Po 60. roce „zlobí“ klouby polovinu populace

V tomto věku už pociťuje problémy s klouby řada lidí, proto je pravděpodobné, že se potížím nevyhnete ani vy.

„V 65 letech je postižení artrózou de facto u každého druhého člověka,“ potvrzuje fakta MUDr. Metyš. Přesto nevěste hlavu – díky správné životosprávě, vhodnému pohybu a doplňkům stravy můžete stav svých kloubů výrazně zlepšit i v pokročilém věku a nenechat si tak kazit podzim života bolestmi.

 

 Jak můžete podpořit zdraví kloubů v každém věku?
  • Myslete na klouby včas! Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci, a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích. V těchto případech je rozvoj osteoartrózy rychlejší a přichází v nižším věku. 
  • Dodržujte zdravý životní styl! Důležitý je hlavně pohyb, který klouby zbytečně nezatěžuje – jízda na kole či rotopedu, plavání. Klouby potřebují pro zdravé fungování správnou míru pohybu a udržování svalstva a vazu kolem kloubu v dobré kondici.
  • Doplňte tělu látky důležité pro zdraví kloubů! Jde zejména o glukosamin sulfát, aescin či vitamin C. Tip: Tyto účinné složky obsahuje doplněk stravy GS Condro Diamant, ve kterém je obsažena denní dávka 1 600 mg čistého glukosamin sulfátu v garantované kvalitě Clini-Q®. „Je však potřeba zdůraznit, že pacient pocítí zlepšení až po minimálně několika týdenním užívání, ve kterém by měl pokračovat nejméně 2 měsíce. Pak může užívání přerušit na 1–2 měsíce, a poté zase pokračovat,“ doporučuje lékař Karel Metyš.
  • Udržujte BMI v normě! Kila navíc zatěžují klouby, proto se snažte dosáhnout takové hmotnosti, aby se vaše BMI pohybovalo v pásmu normy – tedy pokud svou váhu v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou, měla by vám ideálně vyjít hodnota mezi 18,5–24,9.
  • Vyvarujte se úrazům a jednostrannému zatížení kloubů! Obezřetní buďte zejména při sportování. Dbejte na správné rozcvičení a protahovací cviky před ním i po něm!

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Světový den zraku se letos zaměřuje na zdraví očí u dětí a dospívajících: Ohrožuje je nedostatečná péče i digitální zařízení

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou NeoVize, Datum: 10. 10. 2024 0:05

Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Ostrý zrak umožňuje aktivní život i po sedmdesátce

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Šárkou Skorkovskou, primářkou Oční kliniky NeoVize Brno, Datum: 1. 10. 2024 12:00

Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Lékárnice Pavla Horáková: Být online není handicap, ale výhoda

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 9. 2024 0:05

S rozvojem e-shopů se tak postupně a nenápadně zrodila profese e-lékárníka, který jako odborník na…

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny v odhalení onkogynekologických diagnóz?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Jak přizpůsobit jídelníček prudkému ochlazení?

Autor: -red-, Datum: 11. 9. 2024 7:30

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 9. 2024 10:30

Každý osmý melanom se podaří odhalit pozdě. Situaci může zlepšit umělá inteligence. OZP proplatí…

Tip šéfredaktorky

Vyhrajte poukázku na nákup prádla

10. 10. 2024 19:55 autor -lym-