
Hlídejte si vápník v těle!
Osteoporóza je závažné onemocnění skeletu, které provází snížená pevnost kostí. V Česku postihuje 15 procent mužů a 33 procent žen ve věku nad 50 let a 39 procent mužů a 47 procent žen ve věku nad 70 let. Důsledkem tohoto onemocnění jsou zlomeniny, zejména obratlů a kyčle. Tyto zlomeniny zhoršují kvalitu života a mohou vést i k předčasnému úmrtí. Zásadní roli hraje prevence, tedy dostatečný přísun vápníku ve stravě.
Vápník je základní stavební složkou kostí, ale hraje i důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo ho doplňuje z kostí. Kosti jsou jakousti zásobárnou, odkud si tělo v případě potřeby vápník odebere. Kosti jsou pak poréznější, křehčí a zvyšuje se riziko zlomenin. je proto mimořádně důležité doplňovat si vápník ve správném množství každý den.
Samotné mléko většinou nepomáhá
Současné průzkumy a studie ukázaly, že mléko zdaleka neobsahuje tolik vápníku, kolik bychom potřebovali. Doporučená denní dávka je u zdravého dospělého jedince 800 - 1200 miligramů (podle Světové zdravotnické organizace). To odpovídá např. téměř ¾ litru mléka, které jednak ne každý dokáže denně vypít, jednak tělo nedokáže samotný vápník dostatečně přijmout ani správně využít. Příjem vápníku je nutné doplnit také vitaminem D3, který je potřebný k efektivnímu vstřebávání přijatého vápníku. Podle profesora MUDr. Petra Broulíka, DrSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN může být především u žen problematický také nedostatek vitaminu D. „Jakmile žena překročí určitou věkovou hranici a projde menopauzou, hrozí velké riziko osteoporózy, ženy mají i svalové a kloubní slabosti, klesá u nich schopnost aktivního života. Přitom stačí dodat vitamin D a tento stav se velmi rychle zlepší,“ dodává profesor Broulík.
Důležité „káčko“
Správného ukládání vápníku docílíme pomocí vitaminu K2. Ten totiž směřuje vápník přímo do kostí a zubů a zabraňuje jeho ukládání do cév a měkkých tkání. MUDr. Jana Čepová, PhD., z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF a FN v Motole k tomu dodává: „Vitamin K2 navíc pomáhá předcházet osteoporóze, zvyšuje hustotu kostního materiálu a redukuje i riziko zánětů.“ Bohužel získat ho pouze ze stravy je problematické, proto se užívání vhodných potravinových doplňků jeví jako nezbytné. Vápník je ideální doplňovat na konci dne - nejlépe se vstřebává navečer. Důležitý je i dostatek pohybu: vápník mnohem lépe absorbují správně prokrvené kosti.
Využijte vápník beze zbytku
Aby to nebylo s vápníkem tak jednoduché, nezáleží na absolutním obsahu vápníku v potravině, ale na jeho biologické dostupnosti, tedy jeho vstřebatelnosti z dané potraviny. Ta je nejvyšší v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořeších nebo máku, které jsou ale spíše pochutiny, než hlavní součást stravy, a relativně nízká v zelenině.
Když chcete být fit
Samotný vápník zdravé kosti, krásné zuby, zdravé srdce, silné svaly a dobrou imunitu nezabezpečí. Je vhodné pravidelné cvičení a dostatek pohybu, to kosti posiluje a podporuje usazování vápníku do kostí. Kromě toho je potřebné dostatečné množství vitaminu D, který zvyšuje vstřebávání vápníku ze střev a vitaminu K2, který směřuje vápník přímo do kostí a zubů. Spolu se zdravým a vyváženým jídelníčkem, s podporou vitaminových doplňků nejen v zimních měsících, tento zdánlivě složitý proces získání a udržení správné hladiny vápníku lze zvládnout. Více informací včetně vzorového jídelníčku najdete na www.jsemstalekost.cz.
Další články z rubriky

Dovolená a dlouhé cestování: trombóza ohrožuje i zdravé lidi. Způsobit může plicní embolii
Autor: redakce ve spolupráci s angiologem MUDr. Patrikem Jakubkem, Venova, Datum: 7. 7. 2025 8:00Na letní dovolenou plánuje vyrazit přes 70 procent Čechů, zhruba polovina z nich zamíří do…

Je pravda, že je dobré na dovolenou v zahraničí připravit zažívání?
Autor: -mav-, Datum: 5. 7. 2025 15:41Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Letní přípravky pomáhají, ale pozor na slunce – některé látky mohou podráždit pokožku
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Zdenkou Morvai, Lékárna.cz, Datum: 5. 7. 2025 8:05Gely na štípance, krémy proti bolesti, hojivé masti nebo přírodní oleje – to vše patří v létě k…

Pro jaká očkování a v jaké části roku je nejvhodnější doba?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 7. 2025 9:35Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Dvořák, Centra očkování a cestovní medicíny Avenier

Vidíme, čemu věříme? Zaostřeno na 10 nejčastějších mýtů o zraku
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 1. 7. 2025 0:00„Nečti ve tmě, zkazíš si oči!“ Anebo „Brýle raději nenos, tím se ti zhorší zrak“. Jsou vám podobné…

Vysoké teploty zvyšují riziko otravy z jídla
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 6. 2025 16:32Vysoké teploty vytvářejí ideální prostředí pro rychlé množení mikroorganismů v potravinách a roste…

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Výtok bez studu: Proč je důležitý a kdy zpozornět?
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 24. 6. 2025 12:57Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…