
Hlídejte si vápník v těle!
Osteoporóza je závažné onemocnění skeletu, které provází snížená pevnost kostí. V Česku postihuje 15 procent mužů a 33 procent žen ve věku nad 50 let a 39 procent mužů a 47 procent žen ve věku nad 70 let. Důsledkem tohoto onemocnění jsou zlomeniny, zejména obratlů a kyčle. Tyto zlomeniny zhoršují kvalitu života a mohou vést i k předčasnému úmrtí. Zásadní roli hraje prevence, tedy dostatečný přísun vápníku ve stravě.
Vápník je základní stavební složkou kostí, ale hraje i důležitou úlohu při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Když dojde k poklesu hladiny vápníku v krvi, tělo ho doplňuje z kostí. Kosti jsou jakousti zásobárnou, odkud si tělo v případě potřeby vápník odebere. Kosti jsou pak poréznější, křehčí a zvyšuje se riziko zlomenin. je proto mimořádně důležité doplňovat si vápník ve správném množství každý den.
Samotné mléko většinou nepomáhá
Současné průzkumy a studie ukázaly, že mléko zdaleka neobsahuje tolik vápníku, kolik bychom potřebovali. Doporučená denní dávka je u zdravého dospělého jedince 800 - 1200 miligramů (podle Světové zdravotnické organizace). To odpovídá např. téměř ¾ litru mléka, které jednak ne každý dokáže denně vypít, jednak tělo nedokáže samotný vápník dostatečně přijmout ani správně využít. Příjem vápníku je nutné doplnit také vitaminem D3, který je potřebný k efektivnímu vstřebávání přijatého vápníku. Podle profesora MUDr. Petra Broulíka, DrSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN může být především u žen problematický také nedostatek vitaminu D. „Jakmile žena překročí určitou věkovou hranici a projde menopauzou, hrozí velké riziko osteoporózy, ženy mají i svalové a kloubní slabosti, klesá u nich schopnost aktivního života. Přitom stačí dodat vitamin D a tento stav se velmi rychle zlepší,“ dodává profesor Broulík.
Důležité „káčko“
Správného ukládání vápníku docílíme pomocí vitaminu K2. Ten totiž směřuje vápník přímo do kostí a zubů a zabraňuje jeho ukládání do cév a měkkých tkání. MUDr. Jana Čepová, PhD., z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF a FN v Motole k tomu dodává: „Vitamin K2 navíc pomáhá předcházet osteoporóze, zvyšuje hustotu kostního materiálu a redukuje i riziko zánětů.“ Bohužel získat ho pouze ze stravy je problematické, proto se užívání vhodných potravinových doplňků jeví jako nezbytné. Vápník je ideální doplňovat na konci dne - nejlépe se vstřebává navečer. Důležitý je i dostatek pohybu: vápník mnohem lépe absorbují správně prokrvené kosti.
Využijte vápník beze zbytku
Aby to nebylo s vápníkem tak jednoduché, nezáleží na absolutním obsahu vápníku v potravině, ale na jeho biologické dostupnosti, tedy jeho vstřebatelnosti z dané potraviny. Ta je nejvyšší v tvrdých sýrech typu ementál nebo parmezán, vysoká v ořeších nebo máku, které jsou ale spíše pochutiny, než hlavní součást stravy, a relativně nízká v zelenině.
Když chcete být fit
Samotný vápník zdravé kosti, krásné zuby, zdravé srdce, silné svaly a dobrou imunitu nezabezpečí. Je vhodné pravidelné cvičení a dostatek pohybu, to kosti posiluje a podporuje usazování vápníku do kostí. Kromě toho je potřebné dostatečné množství vitaminu D, který zvyšuje vstřebávání vápníku ze střev a vitaminu K2, který směřuje vápník přímo do kostí a zubů. Spolu se zdravým a vyváženým jídelníčkem, s podporou vitaminových doplňků nejen v zimních měsících, tento zdánlivě složitý proces získání a udržení správné hladiny vápníku lze zvládnout. Více informací včetně vzorového jídelníčku najdete na www.jsemstalekost.cz.
Další články z rubriky

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?
Autor: MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka, gynekologicko-porodnická praxe MATICE-GYN, České Budějovice, Datum: 27. 3. 2025 10:48Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…

Sáhněte si na pindíka
Autor: Vendula Presserová, Datum: 26. 3. 2025 16:58V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…

7 mýtů o pásovém oparu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2025 0:05Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?

Jarní slunce může být zrádné pro oči
Autor: redakce ve spolupráci MUDr. Radanem Zugarem, primářem Očního centra Praha, Datum: 11. 3. 2025 13:02Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Oční alergie: Od svědění, pálení a slzení uleví studená voda i oční kapky
Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Gemini, Datum: 6. 3. 2025 7:00Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie…

Obezita je nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 4. 3. 2025 10:56Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…