Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Chřipka není nachlazení!
Flickr
Životní styl / Zdraví

Chřipka není nachlazení!

datum: 19. 9. 2018 10:28 autor: -mav-
Krásné počasí babího léta brzy skončí a nastane období podzimních viróz a chřipek.

Stále ještě se setkáváme s tím, že lidé tato onemocnění zaměňují, a to závažnější z nich – chřipku, podceňují. Pojďme si tedy zopakovat hlavní rozdíly,

Viróza je reakcí našeho imunitního systému na různé podněty. Většinou špatně snášíme nástup sychravého počasí, rozdíly teploty doma a venku, rychlé přechody například z ulice do přetopeného obchodu apod. Každý člověk je jiný, obecně se dá říct, že lidé, kteří jsou otužilejší a dbají na větší přísun přírodních vitaminů a sportují, snášejí toto období lépe a jsou proti virům odolnější. Typickými příznaky onemocnění horních (častěji) a dolních cest dýchacích je rýma a kašel, a to většinou za doprovodu zvýšení teploty. Většinou stačí zůstat pár dní v posteli, pít dostatečné množství tekutin a jíst hodně syrového ovoce a zeleniny. 

Chřipka je akutní, vysoce nakažlivé onemocnění, které má sezonní výskyt. Neprojevuje se pouze v oblasti dýchacích cest, postižen je celý organismus. Často ji doprovází velmi závažné komplikace. Jako jediná respirační infekce se šíří rychle napříč všemi věkovými kategoriemi a státy. Může být nebezpečná i pro zdravé mladé lidi. 

Protože laická veřejnost chřipku považuje za virovou infekci horních cest dýchacích, nebezpečí chřipky se tak v populaci zlehčuje. „To je velká chyba, její příznaky jsou nezaměnitelné. Nemoc začíná náhle a prudce celkovými projevy – zimnicí, vysokou horečkou, bolestmi kloubů, hlavy, celého těla a zvracením. Potíže jsou tak výrazné, že mnoho lidí může zkolabovat. Kašel se dostaví mnohem později, nemusí se však vyskytnout vůbec. Rýma pro chřipku není vůbec typická,“ říká MUDr. Martina Spaziererová, praktická lékařka pro děti a dorost z EUC Kliniky Kladno.

Jedinou spolehlivou ochranou, která zároveň brání šíření nemoci, je očkování.

Od roku 2017 je dostupná nová čtyřvalentní vakcína, která je účinná proti 4 kmenům chřipkového viru. Představuje tedy lepší ochranu než dřívější třívalentní vakcína a doporučuje ji Světová zdravotnická organizace.

Nejvhodnější čas na očkování je před začátkem chřipkové sezóny, aby se stihly vytvořit protilátky – tedy na podzim. Ideální doba vakcinace je tedy v období od října do listopadu. Pokud i přes očkování dojde k onemocnění, je průběh vždy mírnější a bez komplikací. Nová čtyřvalentní vakcína není drahá, cena se pohybuje v rozmezí 200–250 Kč, starším a rizikově nemocným lidem přispívají zdravotní pojišťovny. Očkování se mj. provádí v ordinacích praktických lékařů.

Další rady, tipy a informace na Neviditelní přátelé7 tipů pro dokonalou kondici, 


Další články z rubriky

Tip šéfredaktorky

Cesta do hlubin robotovy duše

7. 9. 2020 10:00 autor -red-