Až 80 % zimních onemocnění postihujících váš nos, uši, hrdlo a plíce je způsobeno viry, na která antibiotika vůbec nefungují. A to, že kašleme třeba 10 dnů, není nic neobvyklého. Kašel v případě virových onemocnění jako je chřipka, RS viróza nebo Covid-19 může doznívat i několik týdnů. Kdyby se vám ale cokoliv nezdálo, vždycky se raději objednejte k lékaři.
Pokud cítíte, že vám běžné léky na tlumení nepříjemných projevů infekce (např. na kašel, horečku aj.) nepomáhají, pojďte k lékaři. Ten posoudí, zda mohou vaše problémy vyřešit antibiotika, tedy jestli jste nakaženi bakteriální infekcí. Když se léčíte sami, můžete jednak zvolit špatné antibiotikum, jednak použít nesprávnou dávku nebo dokonce užívat antibiotika i přesto, že to není nutné. Kvůli tomu bohužel podporujete vznik bakterií, které jsou odolné na jejich léčivé účinky. Nespotřebovaná antibiotika patří zpátky do lékárny.
Antibiotika musím dobrat, pokud je léčena opravdu bakteriální infekce. Někdy se stane, že lékař v průběhu léčby zjistí, že infekce je způsobena viry a ne bakteriemi. Pak je užívání antibiotik zbytečné, a proto se tato léčba ukončí.
Bohužel rezistentní bakterie mohou napadnout každého v jakémkoliv věku. Pokud dostanou například kožní infekci nebo infekci močových cest způsobenou odolnými bakteriemi i naprosto zdraví lidé, mohou trpět nepříjemnými komplikacemi.
Jde o častý nešvar naší populace. Jenže preventivní užívání antibiotik našemu tělu škodí. V těle totiž nezabíjí jenom škodlivé bakterie, ale i ty potřebné, které jsou nedílnou součástí naší imunity. Navíc nevhodné užívání antibiotik posiluje odolnost bakterií vůči antibiotikům. A u dětí dokonce způsobuje, že si nemohou správně vybudovat vlastní obranyschopnost.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kratší dny a méně denního světla, chladné a větrné počasí, suchý vzduch ve vytápěných místnostech,…
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Mnutí očí, prošlá kosmetika, špatné osvětlení a další na první pohled neškodné návyky mohou škodit…
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Není to totiž jenom nemoc narkomanů, většina…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Každoročně si v říjnu připomínáme Světový den zraku, jehož cílem je upozornit, jak stěžejní vliv na…
Každoročně si 1. října připomínáme Mezinárodní den seniorů. Aby mohli lidé žít aktivně i v…