Někdy se do ní přidává sušené ovoce, jako jsou rozinky a datle, a také cukrovinky, nejčastěji čokoláda.
Pro granolu je typická její křupavost, která vzniká spékáním jednotlivých ingrediencí.
Granola je energeticky vydatná. Je bohatá na bílkoviny, vlákninu a mikroživiny. Může obsahovat železo, hořčík, zinek, měď, selen, vitaminy skupiny B a vitamin E.
Její nutriční profil ale nejde generalizovat, jelikož se liší v závislosti na konkrétních použitých přísadách. Obecně lze říci, že granola s větším množstvím sušeného ovoce nebo přidaným sladidlem má přirozeně vyšší obsah cukrů.
Druhy produktů na bázi ořechů a semen mají podstatnější obsah bílkovin.
Ty granoly, které obsahují více celých zrn, pak pochopitelně obsahují vyšší množství vlákniny. Ačkoliv o granole existuje jen málo vědeckých výzkumů, jejich běžné přísady (třeba oves, lněná semínka, chia, mandle) jsou pro zdraví přínosné.
Jednotlivé zdroje se v detailech rozcházejí. Granolu v podobě ovesných vloček s grahamovou moukou vymyslel Američan, lékař James Caleb Jackson. Stalo se tak v roce 1863. Podával ji tehdy hostům jednoho sanatoria a podle její struktury ji nazval granula.
Pár let na to přišel s podobným konceptem John Harvey Kellogg, později slavný výrobce obilovin. Aby se vyhnul soudním sporům s Jacksonem, změnil jedno z písmen a vznikla granola, jak ji známe dnes.
Granola se brzy stala jednou z nejoblíbenějších amerických snídaní a byla tu dříve než müsli. Müsli vymyslel až kolem roku 1900 švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner.
V jeho nemocnici tvořila stěžejní část léčby strava bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu. Tato směs z obilovin a ovoce tamější pacienty natolik oslovila, že se její věhlas rychle rozšířil.
Na rozdíl od granoly přísady v müsli nejsou slazené a pečené, ale zůstávají syrové a sypké. Typicky jde o mix ovsa, ořechů, semen a sušeného ovoce. Doporučuje se je přes noc namočit v mléce, vodě (nebo i džusu) a podávat studené (velmi populární se proto staly tzv. overnight oats).
Obě cereální směsi, jak granola, tak müsli, skvěle chutnají s jogurtem, mlékem nebo také jen tak.
Fungují také jako dobrá posypka různých dezertů. Jelikož oba druhy cereálních produktů obsahuje převážně stejné přísady, jejich nutriční hodnoty jsou relativně podobné. Granola zpravidla obsahuje více sacharidů, cukrů a ve výsledku i kalorií. Záleží na preferencích každého strávníka, ale obvyklá porce granoly je menší než porce müsli. Granola pokrm spíš doprovází, kdežto müsli tvoří jeho jádro.
Při nákupu ale rozhodně doporučujeme pečlivě zkoumat složení. Častokrát totiž překvapí obsažené rostlinné oleje, palmový tuk a másla. Mají svou funkci – pomáhají přísady vázat, dodávají chuť a asistují při opékání, pokrmu však dodávají přebytečné kalorie. Jíst větší množství může vést k nežádoucímu příbytku hmotnosti. A pak je jen krok k obezitě a metabolickým onemocněním.
Vybírejte ty, které jsou plné oříšků, sušeného ovoce a kvalitních ingrediencí, doslazují se výběrovými přírodními sladidly a křupavost získávají díky olejům vysoké jakosti.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Pokud se chystáte prožít léto aktivně, ať už na dovolené spojené s turistikou, na výletech v…
Letní měsíce mohou být fyzickou zátěží pro naše tělo. Často to může být náročné období i pro…
Každý desátý Čech má zkušenost s užíváním psychoaktivních léků. Problematické vzorce chování…
Rozkvetlé stromy plné narůžovělých květů, sezóna chřestu, lásky čas, Den matek i Národní den vína a…
Nohy, a především chodidla jsou často opomíjenou částí těla. Přitom právě ony si zaslouží…
Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…
Během jarního období dostává náš organismus zabrat. Po prvních měsících roku bývá vyčerpaný. Ale…
Víte, že zdraví a štěstí sídlí ve střevech? Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na…
Komentáře