Syndrom prázdného hnízda aneb Když děti odejdou z domova
Odborníci tomu říkají syndrom opuštěného hnízda a dotýká se nejen osamělých matek, ale i žen s na první pohled normálním manželstvím. Odchod dětí z domova může ukázat krutou skutečnost: jediným spojovacím článkem a tématem hovorů s partnerem byly děti! Výjimkou pak nejsou psychické problémy – nespavost, smutek, apatie, které přerostou v deprese. Co s tím?
- Připravte sebe i potomky Musíte počítat, že k tomu jednou dojde. Proto se snažte děti dobře připravit do života, poradit si s domácností a uvařit pár jídel.
- Berte to jako šanci Vezměte si z toho pozitiva. Nemusíte čekat s jídlem a neustále ho ohřívat. V prádelním koši je méně prádla a koupelna je konečně volná.
- Vyhněte se výčitkám Nejhorší, co můžete udělat, je dospělému dítěti vyčítat, že vás opustilo. Mějte naopak radost z toho, že jste vychovala samostatného jedince, který se ve světě neztratí.
- Nechte jim zadní vrátka Řekněte jim, že u vás jim domov vždycky zůstane, že tu vždy pro ně budete jako záchranná síť.
- Investujte do svého manželství Vyražte s manželem na dovolenou snů. Pokud váš vztah už není to, co býval, třeba se vám ho podaří oživit novými zážitky. Sdílejte společné aktivity, ať už jsou to výlety do přírody nebo návštěva výstav.
- Vrhněte se na koníčky Říkala jste dřív, že nemáte na nic čas? Teď ho máte! Nikdy není pozdě docházet na výuku jazyků, chodit na keramiku nebo si koupit předplatné do divadla.
- Nový vztah s dětmi Po pár týdnech zjistíte, že se váš vztah s dětmi posunul a odloučení vám jen prospívá. Získáte vzájemný respekt a budete si s radostí užívat společné chvíle.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 20. 11. 2024 0:05Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…
5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego
Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2024 0:05Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…
Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?
Autor: redakce ve spolupráci s psychoterapeutkou Beátou Koňařík Bakošovou, Datum: 3. 11. 2024 0:05Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…
Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna
Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Netrpíte chronickým stresem?
Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 9. 10. 2024 0:05Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…