Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Osamělost mladých v Česku roste
Freepik, teksomolika
Životní styl / Psychologie

Osamělost mladých v Česku roste

datum: 11. 9. 2024 0:05 autor: Anna Vágnerová
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost mezi mladými lidmi stále roste. Statistika ukazuje, že se 4,7 % mladých Čechů ve věku 16–24 let nemá na koho spolehnout.  Podle organizace Nevypusť duši se pak česká generace Z často potýká s pocitem, že jejich názory a potřeby nejsou vyslyšeny. V boji s osaměním mohou pomoci například digitální technologie. Ty lidem pomáhají zůstat v kontaktu i v těžkých časech. Vyplývá to z analýzy portálu Evropa v datech.

Téměř 5 % Čechů z generace Z se nemá na koho spolehnout

Světová zdravotnická organizace označila osamělost za jeden z nejpalčivějších problémů společnosti. Stejný názor sdílí i Kristýna Dušková, datová analytička projektu Data o zdraví.

„Data z celoevropského průzkumu ukazují, že 13 % respondentů se v posledních čtyřech týdnech cítilo osaměle většinu času nebo neustále, přičemž 35 % zažilo občasné pocity osamělosti. Prevalence osamělosti se však výrazně liší mezi státy – nejvyšší hodnoty jsou zaznamenány v Irsku a Bulharsku, zatímco nejnižší v Nizozemsku a České republice,“ popisuje Dušková bilanci osamělosti napříč Evropou.

Přestože se Česko v evropském průzkumu umístilo mezi státy s nejnižší mírou osamělosti, vyvstává otázka, zda se u nás lidé skutečně cítí méně osaměle. Pozitivní výsledky mohou jen skrývat, že si Češi neumí přiznat, že osamělost vůbec pociťují.

„Gramotnost v oblasti wellbeingu a péče o duševní zdraví se v Česku začíná prosazovat teprve v posledních letech. Lidé často považují pocity nepohody za běžnou součást života, kterou je třeba překonat. I když je určitá odolnost důležitá, ne vždy je tento přístup ideální,“ upozorňuje Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši, která se věnuje osvětě v oblasti duševního zdraví.

Infografika s podílem lidí, kteří se cítí osaměle

Takřka 3 z 10 mladých lidí ve světě se cítí osaměle

Problém osamělosti se nejvíce projevuje mezi mladými dospělými, jak ukazuje globální průzkum zaměřený na osamělost a propojení. Zatímco 17 % respondentů starších 65 let uvedlo, že se cítí velmi nebo docela osaměle, mezi lidmi ve věku 19 až 29 let to bylo až 27 %. Jiné studie ukazují, že míra osamělosti v průběhu života tvoří křivku ve tvaru písmene „U“ – nejvyšších hodnot dosahuje v mladé dospělosti, klesá ve středním věku a v pozdním věku znovu narůstá.

Osamělost mladých úzce souvisí s jejich rostoucím zájmem o duševní zdraví. Podle průzkumu vnímá Generace Z v Česku (lidé mezi 18 a 27 lety) problémy spojené s duševním zdravím jako mnohem palčivější než starší generace. Například 44 % respondentů z této věkové skupiny považuje stres za největší zdravotní problém v Česku. Duševní zdraví se umístilo na třetím místě s 35 %, těsně za obezitou, kterou jako problém vnímá 40 % mladých.

Téměř 5 % mladých Čechů se nemá na koho spolehnout

Nárůst osamělosti napříč mladou generací podporují také data Eurostatu týkající se toho, jestli se lidé v případě potřeby mají na koho obrátit. Mezi lety 2018 a 2022 došlo v EU k největšímu nárůstu lidí, kteří odpověděli, že se nemají na koho spolehnout, právě u mladých ve věku 16–24 let. Podíl se v této kategorii zvedl z 4,6 % na 8,9 %.

Podobný vývoj sledujeme také v Česku, kde se podíl u mladých dospělých zvýšil z 1,1 % na 4,7 %. Lidé v Česku si nicméně v tomto ohledu stále vedou v evropském kontextu nadprůměrně dobře.

Rozhodně bychom ale neřekli, že mladí v ČR se necítí osaměle. Naopak, někam patřit, najít si to své a mít pocit, že jsem vyslyšen, jsou základní otázky a momenty, se kterými se mladý člověk setkává. V našem průzkumu mezi mladými panoval ale dost často názor, že se necítí vyslyšeni. Když nejsem vyslyšena, asi k tomu nepřipojím, že se necítím sama, to jde ale dle mého ruku v ruce,“ doplňuje Barbora Pšenicová z Nevypusť duši.

Infografika: Mají se lidé na koho spolehnout?

S osamělostí mohou pomoci technologie, ani ty ale nejsou samospásné

V otázce osamělosti hrají digitální technologie spornou roli. Pokud lidé nahrazují své „offline“ vztahy online komunikací a tráví příliš mnoho času na sociálních sítích, mohou se cítit osamělejší. Na druhou stranu mohou technologie sloužit k propojování a doplňování mezilidských vztahů, které existují mimo digitální svět. Studie například ukázala, že online komunikace „jeden na jednoho“ během pandemie pomohla zmírnit pocity osamělosti a stresu mezi dospívajícími.

Na pozitivní dopady online propojování se zaměřuje i operátor T-Mobile.

„Podíl mladých lidí, kteří se necítí být vyslyšeni, podle dat našeho partnera, organizace Nevypusť duši, narůstá. Tento trend jsme zaznamenali již během covidové pandemie, kdy technologie hrály klíčovou roli v překonávání izolace a pomáhaly lidem zvládat pocity osamělosti. Pravidelně podporujeme také komunitní projekty, které zdůrazňují význam osobních setkání, budování vztahů a fyzických vazeb, protože ty online komunikace nahradit nemůže,“ říká Simona Dřízhalová z T-Mobile Czech Republic. Dodává, že jejich komunikační platforma MeziSvými je postavená na myšlence, že každý by se měl cítit dobře a bezpečně, bez ohledu na to, ke které skupině patří.

Češi jsou v rámci Evropy nadprůměrně spokojení se svými osobními vztahy

V kontextu Evropy to pro Česko vypadá pozitivně, co se týče četnosti kontaktu s přáteli.

„Pouze 5,6 % obyvatel ve věku 16 a více let se s přáteli kontaktuje méně často než jednou měsíčně. V rámci EU se přitom nedaří být v kontaktu s přáteli tak často 8,5 % lidí a v Lotyšsku, které ze sledovaných evropských zemí dopadlo nejhůř, je tomu tak dokonce u 22,3 % obyvatel,“ přibližuje analytička Evropy v datech Hana Vincourová.

Češi v průměru hodnotili své osobní vztahy 8,2 body z 10, což je vyšší hodnocení než u průměrného Evropana, který udělil 7,8 bodu. Vyplývá to ze statistik Eurostatu. Nejvíce spokojeni se svými vztahy jsou Švýcaři, Slovinci a Rakušané, zatímco nejnižší spokojenost zaznamenali Bulhaři. Překvapivé je, že ačkoliv mezi mladými lidmi v EU roste podíl těch, kteří se nemají na koho spolehnout, právě věková skupina 16–24 let udělila svým vztahům nejvyšší hodnocení ze všech věkových kategorií.

Infografika: Jsou lidé v Evropě spokojeni se svými vztahy?

Zdroje informací: theguardian.com, data o zdraví, nevypustdusi.cz, ec.europa.eu, tandfonline.com a frontiersin.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Když smrt přijde bez varování

Když smrt přijde bez varování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05

Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05

Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě

Od zamilovanosti k realitě

Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05

Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru

Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05

Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?

Autor: Šárka Miková, psycholožka, Datum: 22. 1. 2025 0:05

Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2025 0:05

Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 12. 2024 0:05

Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 21. 12. 2024 0:05

Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová