Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Osamělost mladých v Česku roste
Freepik, teksomolika
Životní styl / Psychologie

Osamělost mladých v Česku roste

datum: 11. 9. 2024 0:05 autor: Anna Vágnerová
Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost mezi mladými lidmi stále roste. Statistika ukazuje, že se 4,7 % mladých Čechů ve věku 16–24 let nemá na koho spolehnout.  Podle organizace Nevypusť duši se pak česká generace Z často potýká s pocitem, že jejich názory a potřeby nejsou vyslyšeny. V boji s osaměním mohou pomoci například digitální technologie. Ty lidem pomáhají zůstat v kontaktu i v těžkých časech. Vyplývá to z analýzy portálu Evropa v datech.

Téměř 5 % Čechů z generace Z se nemá na koho spolehnout

Světová zdravotnická organizace označila osamělost za jeden z nejpalčivějších problémů společnosti. Stejný názor sdílí i Kristýna Dušková, datová analytička projektu Data o zdraví.

„Data z celoevropského průzkumu ukazují, že 13 % respondentů se v posledních čtyřech týdnech cítilo osaměle většinu času nebo neustále, přičemž 35 % zažilo občasné pocity osamělosti. Prevalence osamělosti se však výrazně liší mezi státy – nejvyšší hodnoty jsou zaznamenány v Irsku a Bulharsku, zatímco nejnižší v Nizozemsku a České republice,“ popisuje Dušková bilanci osamělosti napříč Evropou.

Přestože se Česko v evropském průzkumu umístilo mezi státy s nejnižší mírou osamělosti, vyvstává otázka, zda se u nás lidé skutečně cítí méně osaměle. Pozitivní výsledky mohou jen skrývat, že si Češi neumí přiznat, že osamělost vůbec pociťují.

„Gramotnost v oblasti wellbeingu a péče o duševní zdraví se v Česku začíná prosazovat teprve v posledních letech. Lidé často považují pocity nepohody za běžnou součást života, kterou je třeba překonat. I když je určitá odolnost důležitá, ne vždy je tento přístup ideální,“ upozorňuje Barbora Pšenicová z organizace Nevypusť duši, která se věnuje osvětě v oblasti duševního zdraví.

Infografika s podílem lidí, kteří se cítí osaměle

Takřka 3 z 10 mladých lidí ve světě se cítí osaměle

Problém osamělosti se nejvíce projevuje mezi mladými dospělými, jak ukazuje globální průzkum zaměřený na osamělost a propojení. Zatímco 17 % respondentů starších 65 let uvedlo, že se cítí velmi nebo docela osaměle, mezi lidmi ve věku 19 až 29 let to bylo až 27 %. Jiné studie ukazují, že míra osamělosti v průběhu života tvoří křivku ve tvaru písmene „U“ – nejvyšších hodnot dosahuje v mladé dospělosti, klesá ve středním věku a v pozdním věku znovu narůstá.

Osamělost mladých úzce souvisí s jejich rostoucím zájmem o duševní zdraví. Podle průzkumu vnímá Generace Z v Česku (lidé mezi 18 a 27 lety) problémy spojené s duševním zdravím jako mnohem palčivější než starší generace. Například 44 % respondentů z této věkové skupiny považuje stres za největší zdravotní problém v Česku. Duševní zdraví se umístilo na třetím místě s 35 %, těsně za obezitou, kterou jako problém vnímá 40 % mladých.

Téměř 5 % mladých Čechů se nemá na koho spolehnout

Nárůst osamělosti napříč mladou generací podporují také data Eurostatu týkající se toho, jestli se lidé v případě potřeby mají na koho obrátit. Mezi lety 2018 a 2022 došlo v EU k největšímu nárůstu lidí, kteří odpověděli, že se nemají na koho spolehnout, právě u mladých ve věku 16–24 let. Podíl se v této kategorii zvedl z 4,6 % na 8,9 %.

Podobný vývoj sledujeme také v Česku, kde se podíl u mladých dospělých zvýšil z 1,1 % na 4,7 %. Lidé v Česku si nicméně v tomto ohledu stále vedou v evropském kontextu nadprůměrně dobře.

Rozhodně bychom ale neřekli, že mladí v ČR se necítí osaměle. Naopak, někam patřit, najít si to své a mít pocit, že jsem vyslyšen, jsou základní otázky a momenty, se kterými se mladý člověk setkává. V našem průzkumu mezi mladými panoval ale dost často názor, že se necítí vyslyšeni. Když nejsem vyslyšena, asi k tomu nepřipojím, že se necítím sama, to jde ale dle mého ruku v ruce,“ doplňuje Barbora Pšenicová z Nevypusť duši.

Infografika: Mají se lidé na koho spolehnout?

S osamělostí mohou pomoci technologie, ani ty ale nejsou samospásné

V otázce osamělosti hrají digitální technologie spornou roli. Pokud lidé nahrazují své „offline“ vztahy online komunikací a tráví příliš mnoho času na sociálních sítích, mohou se cítit osamělejší. Na druhou stranu mohou technologie sloužit k propojování a doplňování mezilidských vztahů, které existují mimo digitální svět. Studie například ukázala, že online komunikace „jeden na jednoho“ během pandemie pomohla zmírnit pocity osamělosti a stresu mezi dospívajícími.

Na pozitivní dopady online propojování se zaměřuje i operátor T-Mobile.

„Podíl mladých lidí, kteří se necítí být vyslyšeni, podle dat našeho partnera, organizace Nevypusť duši, narůstá. Tento trend jsme zaznamenali již během covidové pandemie, kdy technologie hrály klíčovou roli v překonávání izolace a pomáhaly lidem zvládat pocity osamělosti. Pravidelně podporujeme také komunitní projekty, které zdůrazňují význam osobních setkání, budování vztahů a fyzických vazeb, protože ty online komunikace nahradit nemůže,“ říká Simona Dřízhalová z T-Mobile Czech Republic. Dodává, že jejich komunikační platforma MeziSvými je postavená na myšlence, že každý by se měl cítit dobře a bezpečně, bez ohledu na to, ke které skupině patří.

Češi jsou v rámci Evropy nadprůměrně spokojení se svými osobními vztahy

V kontextu Evropy to pro Česko vypadá pozitivně, co se týče četnosti kontaktu s přáteli.

„Pouze 5,6 % obyvatel ve věku 16 a více let se s přáteli kontaktuje méně často než jednou měsíčně. V rámci EU se přitom nedaří být v kontaktu s přáteli tak často 8,5 % lidí a v Lotyšsku, které ze sledovaných evropských zemí dopadlo nejhůř, je tomu tak dokonce u 22,3 % obyvatel,“ přibližuje analytička Evropy v datech Hana Vincourová.

Češi v průměru hodnotili své osobní vztahy 8,2 body z 10, což je vyšší hodnocení než u průměrného Evropana, který udělil 7,8 bodu. Vyplývá to ze statistik Eurostatu. Nejvíce spokojeni se svými vztahy jsou Švýcaři, Slovinci a Rakušané, zatímco nejnižší spokojenost zaznamenali Bulhaři. Překvapivé je, že ačkoliv mezi mladými lidmi v EU roste podíl těch, kteří se nemají na koho spolehnout, právě věková skupina 16–24 let udělila svým vztahům nejvyšší hodnocení ze všech věkových kategorií.

Infografika: Jsou lidé v Evropě spokojeni se svými vztahy?

Zdroje informací: theguardian.com, data o zdraví, nevypustdusi.cz, ec.europa.eu, tandfonline.com a frontiersin.org


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05

V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…

Abyste letos měli školní rok na pohodu

Abyste letos měli školní rok na pohodu

Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 18. 9. 2024 0:05

Jak to udělat, aby školní rok byl pohodovější než ten předchozí? Co třeba můžeme udělat, když ráno…

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Společné večeře jsou důležité pro dvě třetiny Čechů, vyžadují ale dobré plánování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 12. 9. 2024 0:05

Nový průzkum zpracovaný společností Ipsos nahlédl do českých kuchyní a přinesl zajímavá zjištění o…

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Linka bezpečí pomáhá už 30 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 9. 2024 0:05

Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…

Digitální detox během letní dovolené: Zlepší spánek, vztahy i produktivitu

Digitální detox během letní dovolené: Zlepší spánek, vztahy i produktivitu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2024 0:05

Jak si lépe odpočinout o dovolené? Zkuste digitální detox, protože a odpojení se od online světa…

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Dopřejme si na dovolené trochu nudy

Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 25. 7. 2024 0:05

V létě na dovolené si chceme většinou odpočinout od práce a každodenních starostí. Těšíme se na…

Vážné úrazy v létě

Vážné úrazy v létě

Autor: Lucie Pivoňková, krizová interventka Poradny Vigvam, Datum: 24. 6. 2024 0:05

Prázdniny jsou pro děti časem velkého vzrušení, netradičních zážitků, radosti, smíchu a štěstí.…

Když je žena starší...?

Když je žena starší...?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2024 0:05

Mladá žena po boku staršího zajištěného muže. To byli ještě nedávno typičtí nastávající rodiče. V…

Tip šéfredaktorky

Prevence rakoviny kůže: Příznaky pozná nová aplikace

10. 9. 2024 10:30 autor Markéta Vavřinová