7 zásad partnerského vztahu
- Znáte dobře sama sebe? Východiskem je poznání sama sebe. Zkuste se nad sebou zamyslet a napsat si 10 hlavních věcí, které vás charakterizují, a to dobré i špatné (např. pravdomluvnost, lenost, žárlivost…). Zvažte, jakou jste pro svého budoucího partnera „nabídkou“, v čem budete ve vztahu přínosem a v čem mohou být problémy.
- Jaké vlastnosti má partner? Podobně si sepište hlavní charakteristiky svého partnera. Podívejte se na soužití a vztahy mezi jeho rodiči, to vám napoví, jaký model „umí“ on.
- Jak se k sobě chovali rodiče? Analyzujte vztah svých rodičů. Zkuste odhadnout, v čem je chcete následovat ve svém partnerském vztahu a v čem se chcete naopak odlišovat.
- Jste upřímní? Od začátku vztahu se snažte o všech věcech hovořit tak, abyste vyjádřili své pocity, myšlenky a postoje, ale bez nátlaku, aby je přijal ten druhý. Snažte se být v komunikaci srozumitelní, aby nedošlo k mylným vysvětlením toho, co jste řekli.
- Nejste ve vleku emocí? Berte vážně a s úctou, co je řečeno vám. Dávejte stejný prostor k vyjádření druhé straně jako sobě. Učte se řešit problémy věcnou diskusí, emoce bývají často vnímány jako nátlak či vydírání.
- Urážíte se? Snažte se komunikaci neutínat uprostřed a neurážet se. Urazit se znamená neschopnost člověka zvládnout situaci. Moudrého člověka není možné urazit. Je pevný sám v sobě, urážky jsou mimo.
- Bojíte se psychologa? Nevíte-li si rady, vyhledejte psychologickou odbornou radu raději dřív, než se ocitne váš vztah ve slepé uličce.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 20. 11. 2024 0:05Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…
5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego
Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2024 0:05Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…
Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?
Autor: redakce ve spolupráci s psychoterapeutkou Beátou Koňařík Bakošovou, Datum: 3. 11. 2024 0:05Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…
Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna
Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Netrpíte chronickým stresem?
Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 9. 10. 2024 0:05Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…