
5 základních signálů řeči těla
V rozhovoru vnímáme nejen to, co říká náš protějšek. Také výraz obličeje a doprovodné pohyby zdůrazňují to, co si myslí. Tělo upřímně ukazuje, jak se cítíme – ať se nám to líbí nebo ne. Řeč těla může zradit a například signalizovat lež. Co je dobré vědět o neverbálních projevech?
Každý, kdo se zabývá řečí těla a vědomě mu věnuje více pozornosti v každodenním životě, může objevit něco zajímavého. Základem je vědět, že pozitivní pocity a pohoda se obvykle projevují vztyčenými, otevřenými postoji a rozmáchlými gesty. Naopak negativní pocity a nepohodlí poznáme podle napjatého postoje a hektických pohybů.
Neexistuje žádný zaručený patent na to, jak stoprocentně správně interpretovat signály těla. Trochu jinak se chovají muži, trochu jinak ženy a děti. Také kulturní rozdíly nebo sociální postavení člověka mají vliv na jejich vzhled a chování. A stejně jako mnoho jiných věcí, i vlastní řeč těla může být záměrně vylepšena. Přesto je dobré umět poznat základní znaky neverbální komunikace.
- Tvář Člověk má asi 10 000 vrozených výrazů obličeje, což znemožňuje správně interpretovat každý z nich. Přesto věnujte pozornost následujícím: Zdvižené obočí ukazuje překvapení nebo pochybnosti. Člověk s upřímným úsměvem okamžitě vypadá sympaticky a důvěryhodně. Dokonce i naše oči mluví vlastním jazykem. Můžete v nich vidět souhlas, otázky, ale i pochybnost, mohou vyzařovat radost nebo naopak projevit strach. Oční kontakt a jeho udržování neustále signalizuje zájem a sebevědomí. Pokud se vám při konverzaci partner nedívá přímo do očí nebo častěji uhýbá očima, může to znamenat nejistotu a nezájem.
- Trup Ti, kteří sedí nebo stojí vzpřímeně, vyzařují sebevědomí a klid. Rovné držení těla usnadňuje dýchání, což zase podporuje silný hlas a pozitivní auru. Naproti tomu osoby s ohnutými zády nebo křivým držením těla signalizují nejistotu a nepohodlí. Sklon horní části těla také hodně odhaluje: Pokud je vám společník sympatický, automaticky se nakloníme jeho směrem, v opačném případě se odtáhneme.
- Paže Také to, jak držíme a pohybujeme rukama během rozhovoru, odhaluje hodně o našich skutečných pocitech. Paže blízko těla naznačují napětí, nejistotu nebo strach. Na druhou stranu, když paže volně visí podél těla, vypadáme sebevědomě a uvolněně. Když člověk zkříží ruce, působí uzavřeně a odmítnutě. I s rozmáchlými gesty je třeba opatrnosti. Mohou naznačovat velikáštví a nečestnost.
- Dlaně O člověku se můžete dozvědět hodně už tehdy, když se představujete a seznamujete. Silný nebo trochu příliš dlouhý stisk ruky naznačuje sebevědomí nebo naopak nějakou nepříjemnost. Nejistí nebo slabí lidé často podávají ruku a la „leklá ryba“. Důležitá je také poloha rukou během rozhovoru. Pokud se v průběhu diskuse dotýkáme obličeje rukou, může to být známka stresu, psychického tlaku a frustrace. Dotyk nosu nebo zakrývání úst může být vysvětlováno jako známka nepoctivosti.
- Nohy Buďme upřímní: jak často během konverzace věnujete pozornost nohám druhého člověka? Správně, téměř nikdy. Přitom nohy a chodidla „zradí“ nejčastěji! Pokud jsou nohy v průběhu rozhovoru nataženy a otočeny směrem k partnerovi, znamená to pozornost a pohodu. Odvrácené a pokrčené nohy nebo dokonce „obtočené“ o židli, signalizují napětí. Prudké vyskočení a postavení se na nohy, to může být projev radosti a štěstí, ale i netrpělivosti!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?
Autor: Šárka Miková, psycholožka, Datum: 22. 1. 2025 0:05Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2025 0:05Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 12. 2024 0:05Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 21. 12. 2024 0:05Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…