
5 rad, jak zvládnout návrat dětí do školního režimu
- Podporujte psychickou pohodu Jsou děti, které se do školy opravdu těší, ale jiné mohou mít z návratu do lavic i strach, hlavně nyní v době nejrůznějších opatření. Důsledkem vleklé distanční výuky je také snížená motivace a nesoustředěnost. Je tedy velmi důležité s dětmi mluvit, ať vědí, že tu jste pro ně a jste jejich oporou. Probírejte spolu pozitivní i nepříjemné pocity, vysvětlujte opatření a snažte se být sami v pohodě, protože u vás začíná i vyrovnanost vašich ratolestí. Napojení na matku nekončí porodem. Vazba dítě – rodič trvá v určité míře celý život. V dětství bývá velmi intenzivní, proto emoční projevy dětí mohou být odrazem emocí rodičů. Pokud tedy my rodiče máme z nástupu dětí do školy strach nebo cítíme úzkost, je velká pravděpodobnost, že to dítě vycítí.
- Učte děti hrou Především menší děti se s učením lépe sžijí, pojmete-li jej hravě. Čtení, skládání slov, počty či rozpoznávání tvarů lze trénovat například s využitím želatinových písmenek a číslic Haribo Bären-Schule. Logické myšlení a orientaci zase natrénujete při dámě s Haribo Berries. „Někteří rodiče se od září zase po dlouhé době opět možná stanou ‚taxikáři‘. Mnoho dětí tráví v autě velké množství času, které je právě možné využít i k hravé výuce nebo k povídání a navázání tak hlubšího vztahu s dítětem,“ doporučuje psycholožka a koučka Kamila Velková.
- Postupně jim vneste do života řád Vstávání, největší strašák dětí i dospělých. Vybavte noční stolek vašeho dítka novým super budíkem, se kterým se mu bude vstávat o poznání lépe. Důležitá je i postupná příprava na pravidelný školní rytmus. Začněte zkracováním doby, kdy musí jít spát, a pokračujte třeba tím, že spolu budete plánovat čas. Můžete si vytvořit rozvrh, kde dítě uvidí, jaké aktivity má naplánovány – společný výlet, hraní si, návštěva kamaráda či babičky apod. Kvalitní spánek je naprosto zásadní. Pro děti snad ještě více než pro dospělé. Pravidelná večerka a večerní „rutina“ napomáhá k lepšímu spánku, a tedy i snazšímu vstávání. U starších dětí, které tráví před spaním čas na mobilním telefonu, odborníci doporučují telefon vypnout a dát do jiné místnosti minimálně 2 hodiny před spaním. Je mnoho výzkumů, které prokazují, že „modré“ světlo z mobilů a televize (pohyb fotonů) aktivuje vyplavování kortizolu, tzv. stresového hormonu, který jako by tělu říkal, že teď nemůže jít spát.
- Království pro práci i odpočinek Podle průzkumu Salfordské univerzity ve Velké Británii platí, že čím lépe je navržena učebna, tím lepší známky děti mají. Vzhled třídy sice příliš neovlivníte, ale u dětského pokoje to je jiná a na děti nemá jeho uspořádání o nic menší vliv. Pokojíček má být místem odpočinku, hraní i studia, proto je nutné ho potřebám dítěte přizpůsobit. Když je nám někde příjemně, trávíme tam více času. Dovolme tedy dětem, aby si svá království pomohly spoluzařídit – zeptejte se jich, jakou věc by si do svého pokojíčku přály. Vyberte spolu výmalbu pokoje, nábytek či dekorace. Veselé rolety pokoj prozáří, nové povlečení s oblíbenými hrdiny zlepší spánek i náladu. Dbejte však na to, aby byly prostory pro odpočinek a práci odděleny a aby dítě nebylo při studiu rozptylováno třeba televizí či telefonem.
- Odměňujte za snahu, nejen za výsledek Věděli jste, že čím dál více psychologů se shoduje na tom, že motivovat dítě odměnou za výsledek je kontraproduktivní? Pokud dítě dělá maximum a výsledku se mu nedaří dosáhnout, připadá si, že selhalo a odnáší si tím do života zkušenost, že ačkoliv se snaží sebevíc, stejně neuspěje. Proč by se tedy mělo snažit, když je to k ničemu? Mnohem účinnější je soustředění se na proces a odměňování snahy samotné bez ohledu na to, jestli bylo výsledku dosaženo nebo ne. Podpoříte tak u dětí zaměření se na přítomnost.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?
Autor: Šárka Miková, psycholožka, Datum: 22. 1. 2025 0:05Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2025 0:05Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 12. 2024 0:05Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 21. 12. 2024 0:05Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…