
5 rad, jak efektivněji číst a zapamatovat si informace
- Psaní rukou. Přestože si mnozí při studiu i při práci navykli psát na počítači, právě klasické ruční psaní může být skvělým nástrojem, jak zefektivnit čtení textu. O informaci, která člověku „projde rukou“, musí mozek více přemýšlet, a tak se zvyšuje pravděpodobnost, že si ji zapamatuje.
- Praktické pomůcky. Při studiu i při práci se vyplatí mít u sebe praktické pomůcky, které pomohou urovnat myšlenky a vytvořit si systém. „Používám osvědčenou trojkombinaci. Na barevné lepicí bločky Post-it o klasické velikosti 76 x 76 mm se dobře zapisují hlavní hesla, Post-it záložky ve tvaru šipek se hodí pro vyznačení důležitých pasáží v knize, a neobejdu se bez velkých linkovaných Post-it bločků, na které si dělám výpisky a seznamy,“ říká Matej Polievka ze společnosti 3M.
- Barvy nejsou pro parádu. Výhoda barevných bločků spočívá v tom, že umožní v poznámkách vytvořit systém a pak se v nich rychleji orientovat. Například žlutou barvu používat pro důležitá čísla, růžovou pro jména a zelenou pro zajímavé poznámky. Stejně tak lze různé barvy použít například pro různá témata či okruhy. Barevné šipky se zase dají použít například pro vyznačení pasáží, ke kterým je třeba se ještě vrátit, nebo těch míst v textu, kde čtenář skončil.
- Postupné doplňování informací. Při čtení člověka napadají myšlenky, jak získané informace hned využít, nebo naopak co všechno je zapotřebí ještě dozjistit. To všechno může rušit koncentraci. Proto je dobré mít po ruce lístek na seznam bodů a otázek, ten postupně doplňovat a řešit ho až později. Čtení tak není nutné přerušovat, a ještě vznikne praktický seznam pro další postup. Seznam psaný na samolepící bločky se dá znovu nalepit na libovolné místo.
- Opakování matka moudrosti. Na konci každé kapitoly je dobré si udělat krátké shrnutí. Lepicí papírek s poznámkami má tu výhodu, že se dá z knihy přelepit do sešitu nebo bloku, nebo kamkoliv, kde bude na očích. Komu vyhovuje mít „sumáře“ v knize, tomu lze doporučit nalepit ho přes okraj, poslouží tak rovnou jako záložka.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…

Špatné vysvědčení? Možná se vaše dítě snaží víc, než si myslíte. V čem může být problém?
Autor: Šárka Miková, psycholožka, Datum: 22. 1. 2025 0:05Blíží se den, kdy děti přinesou domů vysvědčení. „Kdybys nebyl tolik na mobilu a raději se učil.“…

Blue Monday: Je letošní 20. leden opravdu nejdepresivnější den v roce?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2025 0:05Děsivé titulky vyvolávající emoce prodávají. To je také případ termínu Blue Monday. Pojem, který se…

5 tipů, jak po Vánocích zrelaxovat
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 12. 2024 0:05Pořídit dárky, napéct cukroví, stihnout vánoční úklid a dohnat pracovní resty. Účinnou prevencí…

5 tipů pro Vánoce bez kil navíc
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 21. 12. 2024 0:05Pokud jde o Vánoce a jejich vliv na naše zdraví, jsou statistiky nemilosrdné. Průměrný Čech během…