5 koníčků, které přispívají k dobré náladě
Podle psychologů jsou naše koníčky druhem vlastní soukromé terapie. Díky ní dokážeme na nějakou dobu „vypnout“, nemyslet na pracovní nebo jiné problémy a děláme si radost tím, co nás baví.
- Pěší turistika Určitě víte o pěkném místě, kam se vydáte na výlet. Je jedno, jestli půjde o poklidnou procházku, nebo o horskou túru. Záleží jen na vašich možnostech. Den na čerstvém vzduchu vám umožní uniknout z běžného každodenního prostředí. Rytmický pohyb při chůzi navíc pomáhá uvolňovat hormon štěstí, serotonin.
- Práce na zahrádce Sázení květin, péče o zeleninu nebo ovoce přináší pocit uspokojení, že můžete sklízet plody své práce. Zároveň potěší i pohled na upravenou zahradu nebo balkón či terasu. Pro ty, co nemají zahradu ani balkón, v mnoha městech už dnes existují tzv. komunitní zahrady, kde se scházejí podobně naladění lidé.
- Pečení Někdy se domácí práce stanou koníčkem. Pečení bývá jedním z nich. Proč nevyzkoušet nové a neotřelé recepty? V případě dortů a složitých moučníků jde navíc i o náročnou tvůrčí práci! A nakonec vám udělá radost, když uvidíte, jak vašim blízkým chutná.
- Meditování Klidový stav popisovaný často jako „okamžik bez myšlení“ je nesmírně prospěšný pro zdraví mozku a vyváženou psychiku. Mozek dostane šanci regenerace. Metody a způsoby meditování vám ukáže například jóga.
- Hudba Poslech oblíbených hudebních žánrů má relaxační účinek. Mnohem více vám ale dá hra na nějaký hudební nástroj. Splnit si dávný dětský sen a naučit se hrát třeba na kytaru nebo na klavír, na to není pozdě v žádném věku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 20. 11. 2024 0:05Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…
5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego
Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2024 0:05Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…
Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?
Autor: redakce ve spolupráci s psychoterapeutkou Beátou Koňařík Bakošovou, Datum: 3. 11. 2024 0:05Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…
Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna
Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Netrpíte chronickým stresem?
Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 9. 10. 2024 0:05Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…