3 tipy pro duševní pohodu
I když je pro mnoho z nás aktuální období náročné, snažit se udržet psychicky v pohodě je jednou z cest, jak situaci zvládnout bez zbytečných vrásek. Samozřejmě, že nelze vždy ovládnout své prožívání a věta „hlavně buďte v klidu“ většinou příliš funkční nebývá. V takové chvíli je dobré pomoci si aspoň základními vitaminy nebo minerály, které pozitivně ovlivňují nervovou soustavu, a tím dokážou zklidnit pocuchané nervy.
- Aminokyselina L-tryptofan Tato aminokyselina pomáhá odbourat podráždění a mírní projevy agrese. Působí pozitivně také na kvalitu spánku. V potravinách ji nalezneme hlavně v živočišných bílkovinách (červené maso, mléko…) nebo například v hořké čokoládě.
- Vitaminy skupiny B Vitaminy z této skupiny napomáhají správné činnosti nervové soustavy. Velmi účinné jsou při potížích s depresí a jejich nedostatek může způsobovat různé psychické obtíže. Tyto vitaminy je vhodné doplňovat pomocí kvalitních doplňků stravy, které jsou ideálně nakombinované a pokryjí celou tuto skupinu.
- Magnézium Magnézium neboli hořčík je asi nejznámějším pomocníkem v boji proti stresu. Zajišťuje správnou funkci nervové soustavy a snižuje míru únavy a vyčerpání, čímž posiluje odolnost organismu vůči stresu a napětí. Jedná se o často opomíjený minerál, a řada lidí tak trpí jeho nedostatkem, a to i přesto, že jej obsahuje poměrně mnoho různých potravin (například luštěniny, banány, ovesné vločky, bulgur a další).
Rada ing. Bohumila Hlavatého, výkonného ředitele České a slovenské asociace pro speciální potraviny
„Aby tělo fungovalo správně, potřebuje širokou škálu různých minerálů a vitaminů. V případě, že mu některé chybí, je vhodné je tělu dodat ať už zvýšením příjmu konkrétních potravin, nebo zařazením vhodných suplementů. Kvalitní doplňky stravy mohou výrazně pomoci při nedostatku látek důležitých pro správné fungování našeho organismu. Při výběru je ale nutné nepodcenit kvalitu produktu, aby užívání doplňku mělo pro tělo skutečně smysl.“
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky
Konfliktům můžete předejít vhodně zvolenou komunikací
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Šárkou Mikovou, psycholožkou, Datum: 21. 11. 2024 0:05Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
Deprese postihuje tisíce lidí ročně včetně dětí. Vliv hraje genetika, hormony i konflikty v rodině
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 20. 11. 2024 0:05Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…
5 varovných signálů, že člověk nemá vnitřní sílu, ale jen velké ego
Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2024 0:05Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…
Krize ve vztahu: Jak poznat, jestli to má ještě smysl?
Autor: redakce ve spolupráci s psychoterapeutkou Beátou Koňařík Bakošovou, Datum: 3. 11. 2024 0:05Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…
Jana přemýšlela o sebevraždě, dnes pomáhá mladým odlepit se ze dna
Autor: podle příběhu Jany V. napsala Alžběta Morávková, Datum: 31. 10. 2024 0:05Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Netrpíte chronickým stresem?
Autor: Mgr. Šárka Míková, psycholožka, Datum: 9. 10. 2024 0:05Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
Jak předcházet demenci a jak ji rozpoznat?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 21. 9. 2024 0:05V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…