
Přeslička rolní: Plevel, nebo prastará léčivka?
Co o ní víme? Podle vědců se výskyt této rostliny na planetě Zemi datuje do éry prvohor, tedy asi 350 milionů let před naším letopočtem. Zatímco dříve dosahovaly výšky až 30 metrů, dnes má nejvyšší druh přesličky maximálně sedm metrů a roste v Mexiku. V české kotlině rostou nejvýše do 1 metru.
Ve starověku se používala k leštění cínového nebo mosazného nádobí. Z této doby si odnesla přezdívku šmirglová tráva.
Co obsahuje? Rostlina je bohatá na křemík (10%), draslík, vápník, mangan, hořčík, fosfor, vlákninu a vitaminy A, E a C.
K čemu je vhodná? Pro velký obsah kyseliny křemičité se přešlička rolní užívá do čajů určených k léčbě průdušek, ledvin, prostaty, při onemocněních srdce, jater či zánětu močového měchýře. Rovněž regeneruje tkáně po tuberkulóze a vykazuje protirevmatické účinky. Podporuje tvorbu bílých krvinek a je vhodná do směsí určených k podpoře otěhotnění.
Při vnějším použití má výrazné léčivé účinky. Hojí rány, vředy, afty a omrzliny. Hodí se na umývání vlasů, regeneruje pokožku hlavy a vlasy získávají vyšší lesk a kvalitu. Ve formě kloktadla pomáhá při bolestech v krku a krvácení dásní. Při silné rýmě se používá jako průplach nosu.
Jak se využívá v domácím lékařství? Nejčastěji přesličku užíváme ve formě čaje, kdy jednu vrchovatou lžičku sušené přesličky spaříme ve ¼ litru vody.
Na přípravu sedací koupele k podpůrné léčbě ledvinových kamenů zase budeme potřebovat 100 g přesličky, kterou necháme přes noc louhovat ve studené vodě. Následující den přivedeme k varu a přilejeme do vany. (Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.) Ideálně si dopřejte koupel 20 minut.
Tip redakce
Přeslička má uplatnění i v zahradnictví ve formě odvaru na postřiky proti houbovým chorobám, například proti kadeřavosti broskví.
Upozornění
Pozor na jiné druhy přesliček, které rostou na našem území – jde o přesličku poříční, přesličku lesní a přesličku bahenní. Pro vnitřní užívání jsou tyto druhy nevhodné, mají mírné toxické účinky. Můžeme je používat pouze na sedací koupele při nemocech ledvin.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Jídlem proti zimním chmurám
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 2. 2025 7:00Zima je pořád v plném proudu a slunce je pro nás stále vzácností. Krátké dny, chladné počasí a…

Pistácie: Zelený zázrak kuchyně
Autor: -red-, Datum: 5. 2. 2025 12:00Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…

Bylinkářka radí: Jak podpořit tělo během očisty? Dopřejte mu vitaminy a relax
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 1. 2025 0:05Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…

Bylinkářka radí: Padá na vás zimní deprese? Inspirujte se dánskou filozofií hygge
Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 19. 12. 2024 0:05Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…

Skořice: Superhrdinka podzimu
Autor: -red-, Datum: 26. 11. 2024 19:24Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…

Švestky: Symbol podzimu a zdroj vitaminů a minerálů
Autor: -mav-, Datum: 14. 11. 2024 15:00Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.

Šípková Růženka z Levandulového údolí
Autor: -ket-, Datum: 15. 10. 2024 16:00Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…