
Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?
Proč se mi s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih? (15. 12. 2020)
Během času naše pokožka ztrácí schopnost pigmentovat rovnoměrně a je náchylnější ke tvorbě různých hyperpigmentací, ale také hypopigmentací, kdy se například na končetinách tvoří světlejší skvrnky než je opálené kožní okolí. Jedná se o přirozený proces stárnutí pokožky s individuálním sklonem, přibývání znamének, pih či jiných pigmentových změn je běžné a normální, pouze je vhodné dbát na pravidelné preventivní kontroly kožního povrchu, které slouží k případně brzkému odhalení negativních kožních změn například nádorového typu.
Jak je možné, že stejně stará kamarádka (60 let) má mnohem méně pih než já? (15. 12. 2020)
Tento sklon je výrazně individuální a částečně také geneticky/dědičně daný. Velkou roli v negativním slova smyslu hraje UV záření a častá či excesivní expozice naší pokožky tomuto vlivu (slunění, solária).
A jaký je rozdíl mezi pihou a znaménkem? (15. 12. 2020)
Jednoznačně toto rozlišení provede až zkušený dermatolog, ať už pouhým okem či bližším vyšetřením dermatoskopem, který nám vyšetřovaný projev několikanásobně přiblíží. Všeobecně lze říci, že piha je drobná světle hnědá skvrnka nejčastěji ve slunci exponované oblasti, plochá, nevystupující nad povrch. Znaménka naopak mohou být tmavěji pigmentovaná, plochá i vystouplá nebo dokonce s bradavičnatým povrchem. Piha naše zdraví nikdy neohrožuje a jde čistě jen o případný estetický problém. Naopak znaménka mohou být nebezpečná a je třeba je pravidelně kontrolovat, ideálně 1x ročně, při vyšším počtu projevů i častěji.
Pokud máte dotazy z oblasti dermatologie, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Co je hlavním benefitem online lékáren?
Autor: -red-, Datum: 10. 3. 2025 9:00Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz

Měsíc bez alkoholu – pomůže to játrům, nebo je to spíš jen symbolická výzva?
Autor: -an-, Datum: 27. 2. 2025 15:18Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích. Může se stát, že se na nich stanou závislými?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2025 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Jaké jsou nejčastější chyby v užívání minerálů a vitaminů?
Autor: -red-, Datum: 6. 12. 2024 14:48Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Jaké jsou hlavní výhody používání sonického zubního kartáčku v porovnání s manuálním kartáčkem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 11. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean

Jak poradenská linka pomáhá v situaci, kdy nám odchází blízký člověk? A pro koho je tato linka určena?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 10. 2024 0:05Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…

Je pravda, že při fyzické aktivitě tvoří tělo stejné látky jako některá psychofarmaka?
Autor: Hana Lorencová, Datum: 8. 10. 2024 8:00Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.

Jak v tomto období posílit imunitu u dětí?
Autor: -an-, Datum: 25. 9. 2024 20:05Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.