Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?
archiv Veroniky Mornstein Matulové
Životní styl / Poradny

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

datum: 20. 2. 2021 11:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra PODOest.

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat? (20. 2. 2021)

Výběr ponožek je důležitý. Ponožky mohou velmi znepříjemnit chůzi nebo naopak nám mohou i pomoci. První a zásadní je šíře ponožek v prstové části, ponožky žádným způsobem nesmí stahovat prsty k sobě, aby měly prostor pro práci, pokud máte hallux valgus, vbočený palec, může vám taková ponožka tento problém zhoršovat.

Dále je potřeba dbát na to, aby ponožky neměly pevný lem a nestahovaly lýtko, protože to má vliv na prokrvení končetin a pohyb lymfy. Pokud máte otlak od gumičky ponožek, znamená to, že ponožka neumožnuje volný průtok lymfy a krve končetinou, mohou se zhoršovat otoky a může to způsobit například i špatné hojení chronických ran.

Jak důležitý je u ponožek materiál? (20. 2. 2021)

Zde musíme vzít v potaz i účel. Hlavně na aktivity typu turistika či sport vybírejte ponožky k tomu určené. Vyhnete se tak bolestivým puchýřům. Turistické a sportovní ponožky jsou většinou syntetické, ale nohu obejmou pevně a nesklouznou vám v těžkém terénu nebo při sportu z paty.

Pokud ale vybíráme ponožky na běžné pochůzky či na doma, dejte přednost těm z přírodních materiálů, které jsou prodyšné a na kůži příjemné. Můžete také zkusit příměs stříbrných vláken. Ponožky se stříbrem jsou antibakteriální a zlepšují problémy například s plísněmi. Nedoporučuji naopak silonové ponožky, to je takový ráj pro plísně.

Na trhu najdete také podkolenky kompresní, ty volně prodejné jsou vhodné pro lidi s horším průtokem krve končetinou, například z důvodu křečových žil, a používají se hlavně při sportu.

Pokud máte dotazy z oblasti podologie a pedikúry, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Kdy a jak vybrat první botičky? (30. 11. 2020)

Botičky dáváme dítěti až ve chvíli, kdy více chodí než leze, a to především tehdy, pokud není možná chůze naboso. Pokud je dítě zdravé a jeho psychomotorický vývoj probíhá v pořádku, doporučuji boty, které jsou prostorné pro prsty, jejich palcová i malíková hrana tedy neutlačuje prsty. A boty jsou zároveň příčně i podélně ohebné, což zajistí, aby nožka mohla pracovat, jak má.

A jak je to u dětí s bačkůrkami na doma? (30. 11. 2020)

Botičky na doma dáváme pouze v nejnutnějších případech, například pokud máme velmi studenou podlahu. Opět to musí být botky, které jsou prostorné v prstové části, jsou ohebné a lehké, určitě by měly být prodyšné, tedy z jemné kůže či textilu. Ať už má dítě doma botičky, nebo chodí pouze naboso, je důležité doma pro nohu připravit „zajímavé stimuly“. Můžete vyrobit koberec, na kterém budou nalepené provázky tak, aby to připomínalo kořeny stromů, můžete ale také zakoupit různé koberce, které tyto stimulující prvky již mají.

Jak nakupovat obuv pro malé děti? (30. 11. 2020)

Nákup obuvi pro dítě je dost náročná záležitost, rozhodně doporučuji návštěvu obchodu, kde se vám budou věnovat. Pokud je dítě zdravé, doporučuji kvalitní barefoot obuv, která podpoří přirozený vývoj nohy. V prodejnách barefoot obuvi s dětským sortimentem je většinou kvalifikovaný personál, který nohu dítěti přeměří a zhodnotí typ nohy a dle toho doporučí značku obuvi.

Pokud má dítě nějaké zdravotní problémy (špatné postavení nohy, kotníků či kolen) a nejste si jisti, zda může barefoot obuv nosit, či ji doplnit o individuální stélku, je nutné navštívit odborníka, který dítě důkladně vyšetří a doporučí další postup.

Pokud máte dotazy z oblasti podologie a pedikúry, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak poznáme, že máme problém se zarůstajícím nehtem? (4. 11. 2020)

Problém se zarůstajícím nehtem poznáme většinou tak, že kůže kolem nehtu, především boční valy, začnou červenat, většinou již v této fázi cítíte nepohodlí, ale není to vždy pravidlo. Máte tendenci si nehet uvolňovat a v této fázi právě většinou dojde k vystřižení a tím se problém zhorší.

Pomůže v prevenci zarůstání nehtů pravidelná pedikúra? (4. 11. 2020)

Rozhodně ano, na kvalitní pedikúře zkušený odborník ví, jak nehet stříhat a jakým způsobem ho zabrousit frézami tak, aby ostré hrany a rohy nezpůsobovaly problémy. Také lze problematické rohy nehtů podkládat pomocí tamponády z netkané textilie.

Můžeme zarůstání nehtů předcházet sami doma? (4. 11. 2020)

Ano, nevystříhavejte si nehty do hloubky ve valu, nechte je spíše dorovna. Noste obuv s fyziologickou špičkou, takovou kde budou mít vaše prsty dost prostoru, stejně tak můžou problém způsobovat úzké ponožky či punčochy. Jamile pocítíte nepohodlí a tlak, rohy nehtů opatrně podložte pomocí kousíčku alkoholového tampónu (seženete v lékárně). Můžete si také odtáhnout valy pomocí tejpu.

Jak se řešíte náprava zarostlého nehtu na podologii? (4. 11. 2020)

Záleží na tom, o jaký typ zarostlého nehtu jde, a záleží i na příčině zarůstání. Klienta nejprve vyzpovídáme, zajímá nás především, jak často má tyto problémy, jak dlouho je řeší a zda proběhl již nějaký chirurgický zákrok. Pokud se jedná o první zkušenost klienta a nikdy dříve se zarůstáním problémy neměl, většinou stačí nehty důkladně vyčistit, upravit a podložit tamponádou, případně odtahovat valy pomocí tejpu.

Jde-li ale o opakovaný problém, většinou přistupujeme k řešení pomocí nehtových špon/rovnátek. Jde o aparátky, které pomocí tahu nehet pomaličku zvedají v okrajích, a tím ho rovnají. Díky stálému působení dojde i k přestavbě nehtového lůžka, a tím se nehet stabilizuje. Není to tedy otázka měsíce, terapie trvá většinou 6 až 12 měsíců, v případě hodně zdeformovaných nehtů i déle. Součástí terapie je pravidelná přístrojová pedikúra. Zároveň je ale nutné věnovat pozornost příčinám zarůstání a ty odstranit. Tedy zaměřit se na postavení nohy, které lze zkorigovat stélkou do obuvi, zkontrolovat samotnou obuv, protože ta je jednou z nejčastějších důvodů, proč nehty zarůstají. Dále je nutné klienta edukovat o správném stříhání nehtů, které by mělo být dorovna, tak aby rohy nehtů byly ve valech stále přístupné.

Je možné zarůstající nehet zachránit bez strhávání či řezání? (4. 11. 2020)

Určitě, chirurgické řešení je většinou naprosto zbytečné a nic neřeší, protože nehet opět doroste po cca 2–4 měsících do problematického místa a situace se opakuje. Chodí k nám velmi často klienti, kteří byli na chirurgii více než desetkrát. Bohužel jsou tyto nehty často trvale deformované. Chirurgický zákrok na nehtu může být spouštěčem pro nehtovou plíseň, onychomykózu. U nás v centru spolupracujeme s několika chirurgy, většinou nám posílají pacienty, u kterých je zákrok zbytečný. Pokud my potřebujeme pomoc a podporu například kvůli zaléčení antibiotiky, můžeme se na ně obrátit, to považuji za jeden z největších úspěchů a velmi jim za to děkuji.

Pokud máte dotazy z oblasti podologie a pedikúry, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je rozdíl mezi pedikúrou a podologií? (6. 10 . 2020)

Podologie se totiž zabývá odbornou péčí o nohy. Díky nim můžeme chodit a měli bychom proto věnovat důkladnou péči. V podologii přitom nejde jen o pouhou pedikúru, ale o komplexní ošetření a poradenství v případě širokého spektra problémů.

Samostatný obor podologie zatím v České republice nefunguje, existují ale společnosti, které jdou za hranice běžné pedikúry a o nohy svých klientů pečují hlavně po zdravotní stránce, ta estetická jde přitom ruku v ruce s tím.

V podologii je důležitá multioborová spolupráce, kdy se problémy každého klienta řeší individuálně. Na léčbě se tak podílí nejen pedikérka, ale také fyzioterapeut či ortoped nebo dermatolog a například u diabetologických pacientů jsou důležité i konzultace s diabetologem. Pole zapojených se tak dá rozdělit na lékařské a nelékařské obory, specialisté se do řešení problémů zapojují podle závažnosti a typu obtíží, které klienta trápí.

Podologickou péči vyhledávají také ti, kteří o sebe rádi pečují a chtějí si užít kvalitní přístrojovou pedikúru, která je ke kůži na ploskách nohou šetrná. Možná v tuto chvíli ani netušíte, že by vaše péče o nohy mohla být nevhodná a zaděláváte si na problém. Při první návštěvě si s klienty povídáme a zároveň je edukujeme, jak postupovat dále, pokud na nohách při ošetření spatříme nějaké problémy.

Kdy je nutné zajít na podologii? (6. 10 . 2020)

Na podologii by se měl vydat každý, kdo má nějaké problémy s nohami nebo nehty. Nejčastěji u nás řešíme problémy se zarůstáním nehtů, dále jsou to bolestivá kuří oka nebo hluboké praskliny. Velmi často se na nás také obracejí dermatologové, kteří se svými pacienty řeší mykózy nehtů. A v neposlední řadě jsou našimi klienty také diabetici, kteří potřebují naší péči jako prevenci v rámci své nemoci.

Odborný personál vám poradí další postup léčby, hlavní součástí ošetření je ale přístrojová pedikúra. Oproti klasické mokré má hlavní výhodu v tom, že při ní nepřijdete o víc kůže, než je nezbytně nutné. Je tak méně invazivní a trvalejší.

Je pravda, že podologie se zabývá i bolestmi nohou? (6. 10 . 2020)

Podologie je tu i pro ty, kteří se dlouhodobě trápí bolestmi nohou nebo se potýkají s problematickými klenbami. Ty mohou ve výsledku způsobovat bolesti celého pohybového aparátu.

U nás se věnujeme podologii v nelékařském směru. Jde především o přístrojovou pedikúru a fyzioterapii spojenou s vyšetřením celého pohybového aparátu a nohou a následným zhotovováním individuálních stélek do obuvi. Spektrum problémů, které řešíme, je ale díky spolupráci s kvalifikovanou fyzioterapeutkou velmi široké.

Pokud máte dotazy z oblasti podologie a pedikúry, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-