Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Je vhodné půjčovat si na vánoční dárky?
archiv Romana Pilíška
Životní styl / Poradny

Je vhodné půjčovat si na vánoční dárky?

datum: 13. 11. 2022 11:00 autor: -red-
Na otázky čtenářů odpovídá Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Je vhodné půjčovat si na vánoční dárky? (13. 11. 2022)

Půjčka na vánoční dárky není v Česku ničím neobvyklým. Navíc zprvu vypadá neškodně – lidé si půjčují menší částky, které si myslí, že dokáží snadno splatit. Zejména nyní, kdy se rodinné rozpočty ztenčují takřka ze dne na den, ale není dobré jakýkoli pravidelný výdaj podcenit. Právě kvůli předvánočním půjčkám se v minulých letech dostala řada lidí do dluhových pastí a vzhledem k vývoji současné ekonomiky lze předpokládat, že v letošním roce a letech následujících tento trend poroste. Už v polovině letošního roku bylo 683 239 českých občanů v exekuci a probíhalo celkově 4 165 938 exekučních řízení, což je alarmující.

Je z hlediska financí předvánoční období opravdu specifické? (13. 11. 2022)

Předvánoční období je specifické – lidé chtějí rychlé peníze na dárky a podmínkám smluv, výšce splátek nebo úrokům, nevěnují tolik pozornosti, zadluží se zkrátka zbytečně zbrkle.

Kvůli dárku, který potom třeba stejně leží pod postelí a práší se na něj, se zadluží i na několik let. A to je zejména v současné ekonomické situaci extrémně nebezpečné. Počet lidí, kteří nejsou schopni splácet své dluhy, roste a lze předpokládat, že poroste dál. Pokud už lidé potřebují půjčku, měli by si dobře rozmyslet, na co si ji berou a zda je zadlužení vlastního rozpočtu nebo rozpočtu celé domácnosti nevyhnutelné, vánoční dárky do této kategorie rozhodně nepatří.

Proč je půjčování malých částek nebezpečné? (13. 11. 2022)

Malou částkou to zpravidla začíná. Realita je taková, že chcete například rodičům pod stromeček pořídit televizi, ale finance na ni chybí. Navštívíte prodejnu elektroniky, která vám v rámci „akce“ nabídne spotřebič na splátky bez úrokového navýšení.

Zprvu to vypadá hezky a lákavě. Poskytovatel půjčky následně zjistí vaše příjmy a podepíšete půjčku. A právě v tomto euforickém okamžiku nabytí spotřebního zboží, bez nutnosti okamžité platby, se stáváte permanentním cílem poskytovatelů půjček. Stanete se terčem pro nabídku dalších půjček. Ochotně vám zašlou kreditní kartu. Nemusíte ji čerpat. Ale můžete. Úroky z kreditní karty jsou klidně přes 20 procent ročně. Nehledě na další poplatky za vedení kreditního účtu, výpisy z čerpání a další. A kolotoč zadlužování se pomalu roztáčí.

Kdy je opravdu nezbytné využít půjčku? (13. 11. 2022)

Před jakkoli vysokou půjčkou by měl člověk důkladně zvážit, zda je skutečně nevyhnutelná. Obrátit se může i na speciální poradny. Každý by si měl racionálně vyhodnotit, zda do „dluhové oprátky“ vůbec strkat hlavu – nejen z hlediska možnosti splácet, ale i z hlediska psychiky, ne každý má povahu na to někomu dlužit peníze. Půjčkou totiž ztrácí i vysokou míru osobní svobody. Podvědomě se začíná strachovat o práci a ztrácí sebevědomí. Nejen v problémech, ale i před samotnou půjčkou je vhodné obrátit se na dluhové poradny telefonicky nebo na internetu a získat tak fundované vysvětlení a objektivní pohled na mechanismy půjček.

Pokud máte dotazy z oblasti financí, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je opravdu nevýhodné mít peníze jen uložené v bance? (12. 5. 2022)

Rostoucí inflace, zdražování energií, růst cen – to jsou hlavní důvody, proč se stále víc Čechů obává o své úspory a začínají se zajímat o možnosti investování. Počet lidí v Česku, kteří hledají, jak své peníze lépe zhodnotit, roste, na některý z investičních produktů už nyní spoléhá polovina obyvatel.

Češi v minulosti obecně patřili k těm, kteří mají své peníze uložené převážně v bance, do investic se nepouštějí a se svými financemi nakládají spíš konzervativně. Zhoršující se ekonomická situace ale jejich přístup mění a Češi se své úspory snaží „zachránit“. Mít peníze uložené v bance je nevýhodné poměrně dlouhou dobu, neboť banky dlouhodobě nenabízejí v podstatě žádné zhodnocení úspor.

Inflace je sice jeden z hlavních viditelných důvodů nynějšího obratu v zájmu Čechů o investice, byla tu ale vždy. Vezměme horizont 10 let. Na co vám v roce 2011 stačilo 100 000 korun, na to jste v roce 2021 potřebovali 122 411 korun, přičemž průměrná meziroční inflace dosáhla hodnoty 2,04 %. Lidé tento růst ale v podstatě nevnímali nebo mu nerozuměli. S dramatickým růstem inflace v letošním roce je ale situace opačná. Jednoduše inflace už je natolik vysoká, že Češi mají o své naspořené peníze mnohem větší obavy než v letech minulých.

Je lepší investovat do nemovitostí nebo do akcií? (12. 5. 2022)

Mezi nejoblíbenější investice stále patří nemovitosti. Ty ale vždy byly pro investory s větším množstvím naspořených peněz. Ani spoření do akcií není pro každého, je třeba se alespoň trochu orientovat na trhu s cennými papíry. Existují ale i investice pro ty, kteří nedisponují takovým množstvím úspor. Pokud máte opravdu velkou částku, investujete pravděpodobně do nemovitosti v co nejlepším stavu, která nevyžaduje další investici. Navíc pokud chcete, může vám začít, kromě dlouhodobého zhodnocení, okamžitě vydělávat. U cenných papírů a akcií vás čeká buďto pomoc odborníka, nebo vlastní čas strávený nad studiem problematiky a realitou akciového trhu.

Je pravda, že je výhodné ukládat peníze do zlata? (12. 5. 2022)

Zlato je jednoduchá investice, bez skrytých záludností. Proto investování do zlata patří k nejjednodušším. Není třeba mít k dispozici extrémně vysokou částku ani ekonomické znalosti. Na trhu jsou k prodeji mince a slitky, které si každý může koupit buďto za hotovost a nechat si je uschovat nebo poslat domů, nebo si může do zlata spořit a rozložit si celkovou částku na 12 plateb v rámci jednoho roku.

Obecně je užitečné mít nějaký konkrétní cíl, ke kterému svoje spoření vztáhnu. Pak jsem schopen se třeba i více uskrovnit a odložit si větší částku, protože bez konkrétního cíle tyto peníze mnohdy nakonec spotřebuji. Když to převedu na spoření do zlata, pak mi stačí spořit měsíčně čtyři tisíce korun a za rok mám uncovou zlatou minci doma. Nejnižší možná částka spoření do zlata je pak 1 222 korun měsíčně. Rozdíl je v tom, že při koupi za hotovost máte zlato u sebe hned, zatímco při spoření obdržíte zlato až po zaplacení celé částky.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 12. 2023 12:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová