Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Chci pronajmout byt, který jsem zdědila. Co všechno musím udělat?
bezrealitky.cz
Životní styl / Poradny

Chci pronajmout byt, který jsem zdědila. Co všechno musím udělat?

datum: 20. 3. 2020 15:00 autor: -an-
Na otázky čtenářů odpovídá Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

Chci pronajmout byt, který jsem zdědila. Co všechno musím udělat? (20. 3. 2020)

Nejdřív důkladně vše vykliďte a ukliďte! Zděděné byty bývají často doslova po strop zaplněné věcmi předchozího vlastníka. Byt zbavený hlavního nepořádku je v dalším kroku třeba také důkladněji uklidit – v déle neobývaných bytech se mohou vyskytnout plísně, nemilá překvapení někdy ukrývá kuchyň a úložné prostory. Hodně času ušetří úklidová firma, která zvládne vyčistit také koberce a nábytek, který chcete v bytě ponechat.

První dojem hraje při hledání bydlení velkou roli a základem dobrého inzerátu jsou kvalitní fotografie. Rozmazané fotky, které ani nezachycují všechny místnosti, výrazně snižují šanci, že se vám podaří pronajmout byt za cenu, jakou požadujete. Každý ale nemá cit na ten správný záběr, a v takovém případě ušetří čas i nervy profesionální fotograf. Byt ve velikosti 2+1 zvládne vyfotit za cenu okolo dvou tisíc korun. Profesionální fotografie u inzerátu přilákají mnohem více zájemců, mezi kterými si můžete vybírat, aniž byste byli nuceni diskutovat o výši nájemného. Pokud chcete nabídku pronájmu dotáhnout k dokonalosti, nechte si byt před focením upravit a dekorovat za pomoci profesionála, bytového stylisty. Tento zvyk je oblíbený především na západě, ale už se pomalu zabydluje i u nás.

Mezi spolehlivými zájemci o pronájem se vždy vyskytnou i tací, kteří pro pronajímatele znamenají spíše ztrátu času. V záplavě reakcí na inzerát ale není snadné se zorientovat a vybrat ten správný. Většina lidí navíc nemá čas probírat se stovkami odpovědí na inzerát. Hodně napoví i otázky, na které se zájemce ptá. Solidního nájemníka zajímají například sousedské vztahy, výše poplatků za energie nebo různé technické specifikace bytu. Naopak tzv. bytové turisty je vhodné v rámci úspory času hned zkraje filtrovat a vyloučit, což už moderní platformy na prodej a pronájem nemovitostí umožňují. Mnoho času a nervů majitelům ušetří také služba prověření bezdlužnosti zájemců o pronájem.

Správně sestavená smlouva je při pronájmu klíčová, protože chrání vaše práva pronajímatele a pomáhá předcházet problémům. Rozhodně se nespoléhejte na vzory stažené z internetu, u kterých není garantovaná aktuálnost a které nemusí reflektovat aktuálně platné právní předpisy. Nájemní smlouvu sestavenou právníkem nabízíme našim klientům již za 199 Kč, přičemž vše vyřeší online. Domnívám se, že za ušetřené nervy tato minimální částka rozhodně stojí. Specifická přání a požadavky pak řeší individuálně advokát, který je klientům k dispozici.

Pořídili jsme investiční byt v Praze a nevíme, jak co nejlépe a nejrychleji vyřešit pronájem. (20. 3. 2020)

Pokud jste si koupili investiční byt a nemáte čas vyřizovat náležitosti spojené s pronájmem, vyplatí se přenechat péči o byt specializované správcovské firmě. Ta se postará o vytvoření inzerátu, zařídí a zrealizuje prohlídky, najde spolehlivého nájemce a vyřeší veškeré právní náležitosti. Například v rámci služby Bezrealitky nájem řešíme za klienty také následnou správu a údržbu objektu, takže nemusí jezdit do bytu pokaždé, když je třeba něco opravit. Poplatek za správcovskou službu se pohybuje okolo 12 % ceny tržního nájmu. A že je opravdu tržní, o tom necháme majitele samotného přesvědčit – první pronájem totiž uděláme spolu. Majitel kromě všech služeb dostává i pravidelné zprávy o stavu bytu a garantovaný pravidelný nájem.

Pokud máte dotazy z oblasti realitního trhu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jak dobře pojistit nemovitost a domácnost, když bydlíme v nájmu? (20.1. 2020)

Promáčený strop u sousedů, rozbité okno ve vedlejším bytě, pes, který poničil pronajaté vybavení. Na podobné situace myslí pojištění odpovědnosti, jedna z prvních formalit, kterou řeší nájemci v novém bytě. Co přesně se pod ním skrývá a vyplatí se nám jako nájemcům?

Na byt či dům se mohou vztahovat různé typy pojištění, ve kterých není vždy snadné se zorientovat. Pojištění nemovitosti, které spadá do kompetence vlastníka, mnoho lidí zaměňuje s pojištěním samotné domácnosti.

Představme si, že bychom byt otočili podlahou vzhůru – vše, co by spadlo, případně šlo ‚vysypat‘, spadá do pojištění domácnosti. Ostatní se týká nemovitosti jako takové, včetně rozvodů vody či elektřiny.

Jako nájemce bytu či domu bychom se měli zajímat o pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení bytu způsobené cizí vinou. Typicky jde například o vodovodní havárie, požár nebo krádež. Toto pojištění se však nevztahuje na případy, kdy vlastní vinou poškodíme majetek či zdraví někoho jiného. V takové situaci přichází na řadu pojištění odpovědnosti, které chrání všechny členy domácnosti i domácí mazlíčky.

V pronajatém bytu může snadno dojít například k prasknutí hadičky u přívodu vody k pračce a následnému vytopení sousedního bytu. Protože jde o vinu nás jako nájemců, pojištění domácnosti by škody nepokrylo. V tomto případě uplatníme pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti se hodí i v mnoha dalších životních situacích. Pokryje třeba zaplacení rozbitého okna u sousedů, škodu, kterou zapříčiníme shozením zboží z regálu v obchodě nebo zranění cizí osoby při naší sportovní aktivitě. Majitelé temperamentnějších psích plemen zase ocení možnost vyřešit tak škodu, kterou jejich mazlíček způsobil na zahradě u vedlejšího domu.

Většina pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti v kombinaci s pojištěním domácnosti, aby tak byla pokryta většina situací, které mohou nastat. Výše roční pojistky odpovědnosti se pohybuje okolo jednoho tisíce korun v závislosti na výši pojistného plnění a přesných podmínkách pojištění. Některé druhy pojištění odpovědnosti vylučují pronajatý majetek v bytě a je třeba si toto připojistit. Proto je nutné se důkladně seznámit s podmínkami pojištění.

Pokud máte dotazy z oblasti realitního trhu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Může mi domácí zakázat psa v bytě? (26. 12. 2019)

Nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 myslí na práva nájemců bytů. Pronajímatelé jim nemohou domácího mazlíčka v bytě zakázat, resp. nemohou v případě zákazu vymáhat soudně pokutu za jeho nedodržení. Nájemci však musí být ohleduplní a chovat zvíře mohou pouze tehdy, pokud nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Pod ty lze zahrnout například znečišťování společných prostor nebo to, když zvíře ruší ostatní obyvatele nad únosnou míru. I tak je ale poměrně těžké stanovit, kde je hranice snesitelnosti, a takové porušení se nedokazuje snadno. 

Mnoho pronajímatelů vyžaduje kvůli zvířeti zvýšené zálohy nebo vyšší počáteční kauci. Někteří za psa či kočku v bytě vybírají pravidelný poplatek, kterým se jistí proti případným škodám. Praxe poplatků za zvíře je běžná v zahraničí, ale už se objevuje i v České republice a nájemci si na ni postupně zvykají. Vždy je však třeba vše řádně smluvně ošetřit a výši poplatku přesně stanovit, aby v budoucnu nedošlo k nedorozumění. Pokud není ve smlouvě definováno, že výše nájmu či poplatků už zahrnuje i chov zvířete, může pronajímatel požadovat po nájemci uhrazení zvýšených nákladů na údržbu společných prostor.

Na domácího mazlíčka je dobré myslet i při výběru bytu. Pokud je v něm dřevěná podlaha, psí drápky ji snadno poškodí a majiteli vznikne škoda, kterou bude po nájemci vymáhat. Zvíře také může rozkousat textilie nebo poškodit nábytek, proto je lepší vybírat spíše prázdný byt, který si sami zařídíte. U vybaveného bytu můžete navrhnout přidat do nájemní smlouvy závazek, že s ukončením nájmu například nahradíte stávající koberce novými. Na škody způsobené zvířetem myslí i pojišťovny – pokud víte, že váš pes mívá slabší chvilky, je vhodné si případné škody pojistit. 

Základem dobrých vztahů je otevřené jednání. Tím, že psa či kočku majiteli nenahlásíte, si situaci spíše zkomplikujete. Nájemcům s domácím mazlíčkem doporučujeme se s majitelem bytu hned na začátku přesně domluvit. Určitě není dobré zvíře tajit – narušuje to dobré vztahy mezi oběma stranami, což může být v budoucnu problém třeba při prodlužování nájemní smlouvy.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Jak je to s tzv. „mužským přechodem“ a snížením plodnosti?

Autor: -mav-, Datum: 31. 5. 2024 11:15

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Bittner, FEBU, FECSM, vedoucí lékař Centra andrologie ISCARE.

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Na poslední kontrole mi gynekolog nalezl myom, jaké jsou možnosti léčby?

Autor: -ava-, Datum: 23. 4. 2024 8:10

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lukáš Tichý, Centrum gynekologie ISCARE.

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Co je krevní plazma a k čemu je v těle dobrá?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jana Zítková, lékařka plazmaferetického centra Amber Plasma.

Co způsobuje vznik křečových žil?

Co způsobuje vznik křečových žil?

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2024 11:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Slavomír Rokošný, vedoucí lékař žilní chirurgie ISCARE.

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

V čem se liší celozrnný a vícezrnný chléb a který z nich bychom měli zařadit do svého jídelníčku?

Autor: -ava-, Datum: 21. 2. 2024 17:33

Na otázky čtenářů odpovídá Stanislav Janíček, chlebový someliér Svazu pekařů a cukrářů ČR.

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-