Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jakou trvanlivost má rtěnka a další kosmetické prostředky?
Pixabay
Životní styl / Krása

Víte, jakou trvanlivost má rtěnka a další kosmetické prostředky?

datum: 3. 7. 2019 15:27 autor: -mav-
Kosmetiku často kupujeme ne proto, že ji potřebujeme, ale protože rtěnka je nutná k novým šatům, odstín laku na nehty se hodí ke kabelce a to nové pleťové sérum bude zaručeně protivráskové! A tak různé kelímky a tubičky zůstávají stát v koupelně a v kosmetických taštičkách se povaluje několik druhů rtěnek.

Měly byste mít ovšem na paměti, že všechny krášlící prostředky mají také svou dobu použitelnosti (expirace). Přijde čas, kdy jejich používání přestává být bezpečné – ztrácí na účinnosti a kazí se. Ať se vám to líbí nebo ne, jednou za čas je nutné se s prošlou rtěnkou, tužkou i řasenkou rozloučit.

Přibližně jednou za půl roku udělejte generální úklid vaší kosmetiky. Nezabere vám to příliš času a navíc ještě ušetří spoustu nepříjemností – prošlé krémy, rtěnky, oční stíny totiž mohou způsobit nepříjemné podráždění pokožky. A to ani nemusíte trpět na alergie nebo ekzémy.

Kontrola se týká všeho. Zaměřte se v první řadě na otevřené, denně používané přípravky pro péči o pleť, tělo, vlasy i na běžně používanou dekorativní kosmetiku. Pak by měly přijít na řadu ještě neotevřené kosmetické dárky nebo do zásoby koupené krémy, šampóny, ale také obsah vaší kosmetické taštičky.

 1. Doba použitelnosti Pečlivě prohlédněte každý kelímek a tubu. Na obalu obvykle najdete datum, které značí dobu použitelnosti. Přípravek už je prošlý? Bez milosti vyhoďte „stařečka“ do koše. Kožní lékaři, kosmetičky i vizážistky doporučují v žádném případě neriskovat a pečlivě se držet uvedené doby použitelnosti u všech kosmetických přípravků.
 2. Změna vzhledu či konzistence Jestliže doba použitelnosti ještě neuplynula, a změnily se konzistence nebo vzhled přípravku, velmi rychle se takových „pomocníků“ zbavte.
 3. Kvalitní kosmetika je základ Kupujte si jen takovou kosmetiku, na které jsou všechna potřebná data vyznačena. U kvalitních značkových přípravků tyto informace nikdy nechybějí.
 4. Chybí datum expirace Našly jste pouze datum výroby? Nic se neděje. Určitě tam ještě objevíte také dobu uchování (například tři roky od data výroby), takže si velmi jednoduše spočítáte, do kdy ještě můžete oblíbený krém či pudr používat.
 5. Obecné zásady Pokud si nejste jistá, řiďte se obecnými zásadami o použitelnosti kosmetických prostředků:
 • Pudry Sypké nemají určenu dobu použitelnosti. Bronzové s odstínem opálení mají většinou roční dobu trvanlivosti. Kompaktní je vhodné používat maximálně dva roky. Jestliže se před koncem doby použitelnosti změní konzistence, například se drolí, patří do koše.
 • Tonizují krémy Tekuté, jestliže se nedělí nebo jinak nemění, používejte nejdéle 6 měsíců. V tyčince vydrží rok.
 • Rtěnky Jestliže se roztékají, změnily vůni nebo mají nahořklou chuť, berte to jako signál pro koupi nové. Trvanlivé začínají ztrácet své vlastnosti po 1 roce, „tekuté“ nebo lesk na rty je nutné vyměnit jednou za půl toku.
 • Oční stíny Kompaktní si uchovávají své vlastnosti po dobu 3 let, pokud náhle změní barvu či konzistenci, ihned se s nimi rozlučte. Mastné používejte maximálně 1 rok.
 • Řasenky Používáním staré řasenky si můžete způsobit kožní reakci na víčkách. Při dlouhodobé aplikaci pak hrozí i zánět spojivek. Během každého použití a tedy vyndání kartáčku z obalu umožníte průnik mikroorganismů dovnitř – měňte proto řasenku každé tři měsíce.
 • Tvářenky Kompaktní vám poslouží i 3 roky, jestliže změnily konzistenci, vyhoďte je. Mastné, nejsou-li podezřelé vzhledem, vydrží 1 rok.
 • Laky na nehty Používejte je nejdéle 4 roky. Jestliže zhoustly, nesnažte se je naředit žádným roztokem, ani odlakovačem. Už nic nepomůže, naředěný lak bude špatně držet.
 • Houbičky Pravidelně je omývejte teplou vodou a mýdlem. V opačném případě hrozí usídlení nebezpečných mikroorganismů, které při používání houbičky přenesete na pleť obličeje a umožníte podráždění kůže nebo vznik vyrážky.
 • Aplikátory Nechávejte je ve speciální svislé dóze. Jednou týdně je opatrně vymyjte mýdlem. Máte-li mastnou pokožku, vymývejte každý den.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Řasy: Symbol ženskosti i hříchu

Řasy: Symbol ženskosti i hříchu

Autor: -mav-, Datum: 18. 9. 2021 11:00

Umělé řasy nejsou dnes už žádným nedostupným luxusem. Navíc vypadají naprosto přirozeně!

Silonky: český vynález, který výrazně ovlivnil svět módy

Silonky: český vynález, který výrazně ovlivnil svět módy

Autor: -sur-, Datum: 7. 9. 2021 15:00

Věděli jste, že český nadaný vědec Otto Wichterle vynalezl v roce 1950 polyamidovou přízi a tím…

Co dělat, když mám...

Co dělat, když mám...

Autor: -mav-, Datum: 23. 8. 2021 15:00

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte a co vám dala příroda do vínku? Nic se neděje, pomoc je někdy…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Panna

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Panna

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 22. 8. 2021 11:00

Přinášíme vám další pokračování seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného…

3 nové letní vůně

3 nové letní vůně

Autor: -mia-, Datum: 30. 7. 2021 15:00

Vyzkoušejte letošní letní voňavé hity pro dámy!

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 22. 7. 2021 10:00

S dalším letním dílem seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se již…

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Autor: -mia-, Datum: 17. 7. 2021 11:00

Kvůli bronzovému odstínu pokožky se nemusíme opékat na plážovém lehátku. Naše pokožka je v létě…

Šťavnaté letní vůně

Šťavnaté letní vůně

Autor: -mc-, Datum: 22. 6. 2021 15:00

Také máte v létě neodolatelnou chuť na všechny druhy ovoce? Máme pro vás celý ovocný koš ukrytý v…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-