Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Víte, jakou trvanlivost má rtěnka a další kosmetické prostředky?
Pixabay
Životní styl / Krása

Víte, jakou trvanlivost má rtěnka a další kosmetické prostředky?

datum: 3. 7. 2019 15:27 autor: -mav-
Kosmetiku často kupujeme ne proto, že ji potřebujeme, ale protože rtěnka je nutná k novým šatům, odstín laku na nehty se hodí ke kabelce a to nové pleťové sérum bude zaručeně protivráskové! A tak různé kelímky a tubičky zůstávají stát v koupelně a v kosmetických taštičkách se povaluje několik druhů rtěnek.

Měly byste mít ovšem na paměti, že všechny krášlící prostředky mají také svou dobu použitelnosti (expirace). Přijde čas, kdy jejich používání přestává být bezpečné – ztrácí na účinnosti a kazí se. Ať se vám to líbí nebo ne, jednou za čas je nutné se s prošlou rtěnkou, tužkou i řasenkou rozloučit.

Přibližně jednou za půl roku udělejte generální úklid vaší kosmetiky. Nezabere vám to příliš času a navíc ještě ušetří spoustu nepříjemností – prošlé krémy, rtěnky, oční stíny totiž mohou způsobit nepříjemné podráždění pokožky. A to ani nemusíte trpět na alergie nebo ekzémy.

Kontrola se týká všeho. Zaměřte se v první řadě na otevřené, denně používané přípravky pro péči o pleť, tělo, vlasy i na běžně používanou dekorativní kosmetiku. Pak by měly přijít na řadu ještě neotevřené kosmetické dárky nebo do zásoby koupené krémy, šampóny, ale také obsah vaší kosmetické taštičky.

 1. Doba použitelnosti Pečlivě prohlédněte každý kelímek a tubu. Na obalu obvykle najdete datum, které značí dobu použitelnosti. Přípravek už je prošlý? Bez milosti vyhoďte „stařečka“ do koše. Kožní lékaři, kosmetičky i vizážistky doporučují v žádném případě neriskovat a pečlivě se držet uvedené doby použitelnosti u všech kosmetických přípravků.
 2. Změna vzhledu či konzistence Jestliže doba použitelnosti ještě neuplynula, a změnily se konzistence nebo vzhled přípravku, velmi rychle se takových „pomocníků“ zbavte.
 3. Kvalitní kosmetika je základ Kupujte si jen takovou kosmetiku, na které jsou všechna potřebná data vyznačena. U kvalitních značkových přípravků tyto informace nikdy nechybějí.
 4. Chybí datum expirace Našly jste pouze datum výroby? Nic se neděje. Určitě tam ještě objevíte také dobu uchování (například tři roky od data výroby), takže si velmi jednoduše spočítáte, do kdy ještě můžete oblíbený krém či pudr používat.
 5. Obecné zásady Pokud si nejste jistá, řiďte se obecnými zásadami o použitelnosti kosmetických prostředků:
 • Pudry Sypké nemají určenu dobu použitelnosti. Bronzové s odstínem opálení mají většinou roční dobu trvanlivosti. Kompaktní je vhodné používat maximálně dva roky. Jestliže se před koncem doby použitelnosti změní konzistence, například se drolí, patří do koše.
 • Tonizují krémy Tekuté, jestliže se nedělí nebo jinak nemění, používejte nejdéle 6 měsíců. V tyčince vydrží rok.
 • Rtěnky Jestliže se roztékají, změnily vůni nebo mají nahořklou chuť, berte to jako signál pro koupi nové. Trvanlivé začínají ztrácet své vlastnosti po 1 roce, „tekuté“ nebo lesk na rty je nutné vyměnit jednou za půl toku.
 • Oční stíny Kompaktní si uchovávají své vlastnosti po dobu 3 let, pokud náhle změní barvu či konzistenci, ihned se s nimi rozlučte. Mastné používejte maximálně 1 rok.
 • Řasenky Používáním staré řasenky si můžete způsobit kožní reakci na víčkách. Při dlouhodobé aplikaci pak hrozí i zánět spojivek. Během každého použití a tedy vyndání kartáčku z obalu umožníte průnik mikroorganismů dovnitř – měňte proto řasenku každé tři měsíce.
 • Tvářenky Kompaktní vám poslouží i 3 roky, jestliže změnily konzistenci, vyhoďte je. Mastné, nejsou-li podezřelé vzhledem, vydrží 1 rok.
 • Laky na nehty Používejte je nejdéle 4 roky. Jestliže zhoustly, nesnažte se je naředit žádným roztokem, ani odlakovačem. Už nic nepomůže, naředěný lak bude špatně držet.
 • Houbičky Pravidelně je omývejte teplou vodou a mýdlem. V opačném případě hrozí usídlení nebezpečných mikroorganismů, které při používání houbičky přenesete na pleť obličeje a umožníte podráždění kůže nebo vznik vyrážky.
 • Aplikátory Nechávejte je ve speciální svislé dóze. Jednou týdně je opatrně vymyjte mýdlem. Máte-li mastnou pokožku, vymývejte každý den.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Máte kila navíc? Vsaďte na tankiny!

Máte kila navíc? Vsaďte na tankiny!

Autor: -av-, Datum: 10. 5. 2022 10:00

Léto je před dveřmi a začínáme řešit, jak se rychle zbavit přebytečných kil, aby nám slušely plavky…

Jak si vybrat ten správný parfém?

Jak si vybrat ten správný parfém?

, Datum: 6. 5. 2022 7:00

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Doporučujeme vzít v úvahu roční období, denní dobu a…

Víte, jaký máte typ vlasů a jak o ně správně pečovat?

Víte, jaký máte typ vlasů a jak o ně správně pečovat?

Autor: -ket-, Datum: 22. 4. 2022 12:45

Jednou z hlavních věcí při péči o vlasy je znalost typu vlasů. A právě s tím vám odborníci v Klier…

Vsaďte na kyselinu hyaluronovou

Vsaďte na kyselinu hyaluronovou

Autor: -ket-, Datum: 20. 4. 2022 15:00

Kdy používat přípravky s kyselinou hyaluronovou? Nejlépe právě teď. Počátkem jara totiž bývá…

Rtěnky na jaro? Těchto 5 odstínů musíte mít!

Rtěnky na jaro? Těchto 5 odstínů musíte mít!

, Datum: 5. 4. 2022 15:56

Blíží se jaro a spolu s ním se pomalu, ale jistě odhazují roušky ve všech vnitřních prostorách. To…

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Autor: -nic-, Datum: 10. 3. 2022 15:00

Hrst vlasů, zachycená po mytí v odpadové mřížce, dokáže člověka pořádně vyděsit. Co se to se mnou…

Brazilská depilace, originální valentýnský dárek

Brazilská depilace, originální valentýnský dárek

Autor: -mav-, Datum: 8. 2. 2022 10:00

Muži často přemýšlejí, jak překvapit své partnerky na den zamilovaných. Velká kytice, romantická…

7 rad, jak pečovat o rty

7 rad, jak pečovat o rty

Autor: -ket-, Datum: 23. 1. 2022 10:08

Kůže na rtech je až pětkrát tenčí než okolní pokožka, tím pádem také mnohem více náchylná k různým…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

25. 5. 2022 13:13 autor -red-