Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Umíte správně aplikovat opalovací krémy?
publicdomainpictures.net
Životní styl / Krása

Umíte správně aplikovat opalovací krémy?

datum: 23. 8. 2019 15:00 autor: -ket-
To, že se máme chránit v létě SPF krémy je pro většinu z nás samozřejmostí. Často ale děláme zbytečné chyby při nanášení krému.
  • Správný fototyp Před pobytem na slunci je nutné určit správný fototyp pokožky a podle toho zvolit vhodný přípravek. Fotoprotektivní účinnost je charakterizována ochranným faktorem (SPF, sun protecting factor). Ten označuje, kolikrát déle může člověk na slunci být bez vzniku spálení. Například pokud pokožka zarudne při pobytu na sluníčku za 10 minut, použijete-li SPF 20, doba bezpečného pobytu se prodlouží na 200 minut. 
  • Aplikace opalovacího krému Opalovací krém je důležité nanést rovnoměrně, nejlépe ve dvou vrstvách, při druhé aplikaci se zatřou zapomenutá místa. Zvláštní pozornost věnujeme citlivým partiím těla, jako nos, rty, ušní boltce a chodidla. Často se také lidé zapomínají mazat na místech kolem okraje plavek, vynechají klíční kosti či hřbety rukou. Přípravek je vhodné nanášet 20 minut před zahájením slunění.
  • Špatné dávkování opalovacích přípravků je nejčastější příčinou spálení na sluníčku. „Velmi důležité je, kolik krému na tělo nanesete. Doporučené množství opalovacího přípravku činí 2 mg/cm2 kůže. V praxi na celé tělo průměrné dospělé osoby použijeme asi šest čajových lžiček krému. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, sníží se úroveň ochrany o dvě třetiny,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Zuzana Macková z Perfect Clinic Dermatology.
  • Krém vs. koupání UVA i UVB záření proniká i pod vodní hladinu. Při koupání dochází k rychlému smývání ochranného opalovacího přípravku. Proto je vhodné vybírat voděodolné opalovací prostředky. Testy prokázaly výdrž 40–80 minut při pobytu ve vodě.
  • Doba ochrany Ochrannou vrstvu je vhodné obnovit zhruba každé dvě hodiny, ne jenom po koupání, nebo když se více zpotíme. Opalovací krém totiž může být z pokožky setřen také ručníkem, pískem, při slunění na dece či na lehátku.
  • Kde nakoupit Filtr opalovacího krému může být dvojího druhu – chemický, kterým disponuje většina levnějších krémů a minerální, na který častěji narazíme v lékárnách. Ten je vhodnější zejména pro citlivou a dětskou pokožku. Trendem je také obohacování opalovacíh přípravků o antioxidanty, které posilují ochrannou schopnost buněk před UV zářením. Důležitý je výběr kvalitního produktu s řádným označením.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

3 účinné cviky pro břišní „pekáč“

3 účinné cviky pro břišní „pekáč“

Autor: -an-, Datum: 12. 8. 2020 15:00
11 mýtů o vlasech

11 mýtů o vlasech

Autor: -vls-, Datum: 3. 8. 2020 15:00
Vlasy pod lupou

Vlasy pod lupou

Autor: Jitka Vlasáková, Datum: 27. 7. 2020 15:00
Prádlo pro bohyně s plnými křivkami

Prádlo pro bohyně s plnými křivkami

Autor: -lym-, Datum: 23. 7. 2020 10:00