Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Provoňte si léto tím správným parfémem
Freepik, f
Životní styl / Krása

Provoňte si léto tím správným parfémem

datum: 22. 7. 2023 15:43 autor: Anna Vágnerová
Výběr parfému se může jevit jako snadná záležitost, i když to někdy může být docela oříšek. Základem je, aby vám byla vůně příjemná, pak ale přicházejí na řadu další faktory. Jak si tedy zvolit ideální parfém pro letní období?

Základní rozdělení

Obecně lze parfémy zařadit do různých skupin. Setkat se tak můžete s citrusovými, v nichž dominuje citron, pomeranč či bergamot. Dále ovocnými, kde ucítíte nejrůznější druhy ovoce, nebo zelenými s tóny například čerstvě posečené trávy. Posledně jmenovaným jsou podobné parfémy aromatické, jež voní po bylinkách.

Populární je skupina květinových parfémů, kde již název napovídá, co je základem. Ve vodních či aquatických parfémech na vás dýchne vůně moře či květin typu leknín. Zemité vůně se základem zpravidla v pačuli řadíme do skupiny chyprových parfémů. Z dalších skupin jmenujme dřevité, orientální, kořeněné, gurmánské, pižmové, kožené či kapradinové.


Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Co cítíme z parfému?

Takový letní parfém bývá nejčastěji velice svěží a zpravidla bychom ho zařadili do prvně uvedených skupin, neboť voní po citrusech, ovoci či květinách. Existují však státy, typicky země blízkého východu, kde se setkáte spíše s těžšími orientálními vůněmi. Vycházejí zde totiž z filozofie, že teprve v horku se naplno rozvinou.

„Ať už se rozhodnete pro svěží vůni nebo nějakou výraznější, nejprve si ji vyzkoušejte, až bude teplý den,“ radí Adéla Bartlová z arome.cz.

Toto je důležité hned z několika důvodů – jedním z nich je skutečnost, že se každý parfém skládá z různých tónů, jež dohromady tvoří finální vůni. Tyto tóny pak mají tři různé vrstvy – základ, srdce a hlava. Hlava je tím, co vytváří první dojem z parfému, proto je na ni kladen zvláštní důraz. Zpravidla se však do 15 minut odpaří a přichází ke slovu srdce parfému. Tyto složky voní 2 až 3 hodiny, než se na scéně objeví základ.

Jde zpravidla o těžší tóny, které odeznívají 3 až 4 hodiny, ale u parfémů s vyšší koncentrací mohou přetrvávat až desítky hodin. V průběhu času se tak vůně parfému proměňuje. Dalším důvodem je, že stejný parfém voní na každém člověku zcela jinak, neboť každá pokožka má svůj jedinečný kód hormonů a feromonů. Ač se to může zdát zvláštní, vůně mají velkou moc. Vyvolávají vzpomínky, podtrhují osobnost a dokáží dodat sebevědomí, proto pečlivý výběr parfému nepodceňujte.


Šťavnaté letní vůně

Aby parfém vydržel

Jakmile najdete ten pravý letní parfém, poskytněte mu správné podmínky, aby dlouho vydržel. Pokud jej máte v ložnici na poličce, kam svítí slunce, rozhodně mu to svědčit nebude. Parfém potřebuje být skladován na temném místě. Pomoci si však můžete tím, že budete flakon vždy vracet do krabičky.

„Parfémům nevadí ani nošení v kabelce, ale doporučuji koupit si spíše menší balení nebo využít plnitelný rozprašovač, který si naplníte parfémem z velkého flakonu,“ říká Adéla.

Netřeba dodávat, že když parfém změníte, kupte si i nový rozprašovač.

I když jsme obecně zvyklí používat označení parfém, není to zcela přesné. Parfém jako takový představuje nejvyšší koncentraci, v jaké se vůně vyskytuje. Trh však nabízí spoustu parfémovaných vod, toaletních vod či kolínských.

Nákupní rádce Heureka má v nabídce nejširší výběr vůní všech druhů a pohodlně si zvolíte, zda chcete vybírat z eau de parfume, eau de toilette nebo jiných. Pro někoho může být hlavním ukazatelem cena, kde povětšinou platí, že čím je parfém dražší, tím vyšší obsahuje procento vonných látek, a je tedy kvalitnější.


Vyznáte se ve vůních?

Správná aplikace vůně

Aplikace parfému má obecně zažité pravidlo, že jej nanášíme na pulsující místa na těle. Jinými slovy na zápěstí a krk. Tímto způsobem určitě nic nepokazíte, ale lze využít i jiné způsoby.

U hodně svěžích parfémů je někdy lepší, když se vyloženě posprejujete. Případně se aplikace provádí tak, že stříknete parfém do obláčku před sebe a projdete jím. Potom budete vonět celí. U výraznějších parfémů stačí, když je aplikujete třeba jen na klíční kosti, za uši nebo na předloktí,“ doporučuje Adéla Bartlová.

Vůni po aplikaci nikdy neroztírejte, aby neztratila svou sílu a složky kompozice se nesmísily.

Jestliže patříte k osobám s citlivou pokožkou či alergií, vždy si před zakoupením parfém zkuste aplikovat na jedno místo a chvíli nosit. Nanesením například na předloktí ihned zjistíte, jak vaše pokožka na parfém reaguje.

A jedno doporučení závěrem. Při výběru, a především aplikaci parfému myslete i na své okolí. Hodně výrazné vůně či jejich přehnaná aplikace nemusí každého potěšit, dokonce někomu mohou způsobit i nevolnost. Buďte tedy ohleduplní a všeho s mírou.


Zdroje informací: Heureka, arome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Novinka: Vysoušeč vlasů Supersonic Nural™

Autor: -gul-, Datum: 25. 3. 2024 11:50

James Dyson během celosvětové akce v jihokorejském Soulu představil vysoušeč vlasů Supersonic…

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Jaké přípravky jsou vhodné pro sjednocení pleti a zářivý vzhled, aby zároveň mohla pokožka dýchat?

Autor: -ava-, Datum: 19. 3. 2024 11:30

Na otázky čtenářů odpovídá Gabriela Lehmann, vizážistka spolupracující s dm drogerií.

Noční maska, která účinně chrání pokožku před nezdravými jevy

Noční maska, která účinně chrání pokožku před nezdravými jevy

Autor: -mav-, Datum: 10. 3. 2024 12:13

Kvalitní a pravidelný spánek je nezbytnou součástí pro naše zdraví. Dochází při něm nejen ke…

Jak správně vybrat spodní prádlo a plavky?

Jak správně vybrat spodní prádlo a plavky?

Autor: -lym-, Datum: 4. 3. 2024 10:00

Blíží se jaro a vy nemůžete najít dokonalé prádlo nebo plavky? A také si často nevíte rady s…

Tyto účesy zazářily na Grammy!

Tyto účesy zazářily na Grammy!

Autor: Hana Lorencová, Datum: 12. 2. 2024 14:00

Udílení cen Grammy je každoročně napjatě sledováno nejen milovníky hudby, ale také módní policií,…

Nová francouzská kosmetika na českém trhu

Nová francouzská kosmetika na českém trhu

Autor: -mav-, Datum: 6. 2. 2024 12:38

Francouzská kosmetická značka Astrali od počátku stojí na dvou klíčových hodnotách: respektu k…

Spánek v náruči hebkého modalu

Spánek v náruči hebkého modalu

Autor: -lym-, Datum: 13. 1. 2024 9:48

Jak lépe využít bonusy přírodních materiálů než pro chvíle odpočinku? A noční košilky z modalu jsou…

Luxusní prádlo pod stromeček

Luxusní prádlo pod stromeček

Autor: -lym-, Datum: 14. 12. 2023 12:37

Nezapomeňte o svátcích na sebe, dopřejte si slastný pocit soukromé tiché radosti a odměňte se…

Tip šéfredaktorky

Hans Christian Andersen: Autor Malé mořské víly byl podivín a možná i pedofil

3. 4. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová