Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Provoňte si léto tím správným parfémem
Freepik, f
Životní styl / Krása

Provoňte si léto tím správným parfémem

datum: 22. 7. 2023 15:43 autor: Anna Vágnerová
Výběr parfému se může jevit jako snadná záležitost, i když to někdy může být docela oříšek. Základem je, aby vám byla vůně příjemná, pak ale přicházejí na řadu další faktory. Jak si tedy zvolit ideální parfém pro letní období?

Základní rozdělení

Obecně lze parfémy zařadit do různých skupin. Setkat se tak můžete s citrusovými, v nichž dominuje citron, pomeranč či bergamot. Dále ovocnými, kde ucítíte nejrůznější druhy ovoce, nebo zelenými s tóny například čerstvě posečené trávy. Posledně jmenovaným jsou podobné parfémy aromatické, jež voní po bylinkách.

Populární je skupina květinových parfémů, kde již název napovídá, co je základem. Ve vodních či aquatických parfémech na vás dýchne vůně moře či květin typu leknín. Zemité vůně se základem zpravidla v pačuli řadíme do skupiny chyprových parfémů. Z dalších skupin jmenujme dřevité, orientální, kořeněné, gurmánské, pižmové, kožené či kapradinové.


Po stopách parfémů: Od balzámů a kadidel k výjimečným niche vůním

Co cítíme z parfému?

Takový letní parfém bývá nejčastěji velice svěží a zpravidla bychom ho zařadili do prvně uvedených skupin, neboť voní po citrusech, ovoci či květinách. Existují však státy, typicky země blízkého východu, kde se setkáte spíše s těžšími orientálními vůněmi. Vycházejí zde totiž z filozofie, že teprve v horku se naplno rozvinou.

„Ať už se rozhodnete pro svěží vůni nebo nějakou výraznější, nejprve si ji vyzkoušejte, až bude teplý den,“ radí Adéla Bartlová z arome.cz.

Toto je důležité hned z několika důvodů – jedním z nich je skutečnost, že se každý parfém skládá z různých tónů, jež dohromady tvoří finální vůni. Tyto tóny pak mají tři různé vrstvy – základ, srdce a hlava. Hlava je tím, co vytváří první dojem z parfému, proto je na ni kladen zvláštní důraz. Zpravidla se však do 15 minut odpaří a přichází ke slovu srdce parfému. Tyto složky voní 2 až 3 hodiny, než se na scéně objeví základ.

Jde zpravidla o těžší tóny, které odeznívají 3 až 4 hodiny, ale u parfémů s vyšší koncentrací mohou přetrvávat až desítky hodin. V průběhu času se tak vůně parfému proměňuje. Dalším důvodem je, že stejný parfém voní na každém člověku zcela jinak, neboť každá pokožka má svůj jedinečný kód hormonů a feromonů. Ač se to může zdát zvláštní, vůně mají velkou moc. Vyvolávají vzpomínky, podtrhují osobnost a dokáží dodat sebevědomí, proto pečlivý výběr parfému nepodceňujte.


Šťavnaté letní vůně

Aby parfém vydržel

Jakmile najdete ten pravý letní parfém, poskytněte mu správné podmínky, aby dlouho vydržel. Pokud jej máte v ložnici na poličce, kam svítí slunce, rozhodně mu to svědčit nebude. Parfém potřebuje být skladován na temném místě. Pomoci si však můžete tím, že budete flakon vždy vracet do krabičky.

„Parfémům nevadí ani nošení v kabelce, ale doporučuji koupit si spíše menší balení nebo využít plnitelný rozprašovač, který si naplníte parfémem z velkého flakonu,“ říká Adéla.

Netřeba dodávat, že když parfém změníte, kupte si i nový rozprašovač.

I když jsme obecně zvyklí používat označení parfém, není to zcela přesné. Parfém jako takový představuje nejvyšší koncentraci, v jaké se vůně vyskytuje. Trh však nabízí spoustu parfémovaných vod, toaletních vod či kolínských.

Nákupní rádce Heureka má v nabídce nejširší výběr vůní všech druhů a pohodlně si zvolíte, zda chcete vybírat z eau de parfume, eau de toilette nebo jiných. Pro někoho může být hlavním ukazatelem cena, kde povětšinou platí, že čím je parfém dražší, tím vyšší obsahuje procento vonných látek, a je tedy kvalitnější.


Vyznáte se ve vůních?

Správná aplikace vůně

Aplikace parfému má obecně zažité pravidlo, že jej nanášíme na pulsující místa na těle. Jinými slovy na zápěstí a krk. Tímto způsobem určitě nic nepokazíte, ale lze využít i jiné způsoby.

U hodně svěžích parfémů je někdy lepší, když se vyloženě posprejujete. Případně se aplikace provádí tak, že stříknete parfém do obláčku před sebe a projdete jím. Potom budete vonět celí. U výraznějších parfémů stačí, když je aplikujete třeba jen na klíční kosti, za uši nebo na předloktí,“ doporučuje Adéla Bartlová.

Vůni po aplikaci nikdy neroztírejte, aby neztratila svou sílu a složky kompozice se nesmísily.

Jestliže patříte k osobám s citlivou pokožkou či alergií, vždy si před zakoupením parfém zkuste aplikovat na jedno místo a chvíli nosit. Nanesením například na předloktí ihned zjistíte, jak vaše pokožka na parfém reaguje.

A jedno doporučení závěrem. Při výběru, a především aplikaci parfému myslete i na své okolí. Hodně výrazné vůně či jejich přehnaná aplikace nemusí každého potěšit, dokonce někomu mohou způsobit i nevolnost. Buďte tedy ohleduplní a všeho s mírou.


Zdroje informací: Heureka, arome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Čtveřice podzimních novinek v modré a šedočerné je oslavou krásy a svůdnosti

Autor: -lym-, Datum: 19. 9. 2023 13:44

Sexy můžete být i po létě. I když odložíte letní šaty a topy s hlubokým výstřihem, ten krásný pocit…

Jak pečovat o pokožku po létě?

Jak pečovat o pokožku po létě?

Autor: Jana Nováková, Datum: 12. 9. 2023 0:05

Po radovánkách pod slunečnou oblohou se vám bude dost možná stýskat. Otázkou je, jestli se bude…

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

Vyhrajte LUXUSNÍ PARFÉM L´Exquis od GERnétic v hodnotě 1820 Kč

Autor: -red-, Datum: 3. 9. 2023 10:12

Prodlužte si léto s vůní L´Exquis, která vás přenese na francouzské Azurové pobřeží.

Co (ne)víte o vlně?

Co (ne)víte o vlně?

Autor: Lýdie Malchárková, Datum: 28. 8. 2023 0:05

Vlnu v létě? To nikdy! Vlna přece představuje teplé norské svetry, babiččiny ponožky, dětské…

Chraňte se před sluncem i na konci léta

Chraňte se před sluncem i na konci léta

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2023 0:05

Melanom je u nás sedmým nejčastějším nádorem. Přesto více než 30 % Čechů nepoužívá opalovací krémy.

Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!

Tajemství krásných vlasů? Zdravá pokožka hlavy!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 8. 2023 13:15

Krásné vlasy nejsou jen o samotných pramenech, ale velmi důležitou roli hraje i pokožka hlavy.…

Hnědá je sezónní barva pro léto. Jindy ji neumíme nosit. Proč?

Hnědá je sezónní barva pro léto. Jindy ji neumíme nosit. Proč?

Autor: -lym-, Datum: 7. 8. 2023 10:14

Všimli jste si, jak málo je košil, sukní, kalhot a kostýmků v klasické hnědé barvě? Jako by se…

10 zajímavostí o vlasech

10 zajímavostí o vlasech

Autor: -ket-, Datum: 20. 7. 2023 15:15

Vlasy vnímáme jako naši běžnou součást. Většinou řešíme jejich střih, barvu a produkty, kterými je…

Tip šéfredaktorky

Romány, od kterých neodtrhnete oči

14. 9. 2023 15:00 autor -mav-