Ten je zásadní pro velké množství procesů v těle, pro zdravé kosti, ale i pro duševní zdraví. Pokud hovoříme o nechráněném slunění, jde řádově o pár minut za den, které na slunci strávíte, delší pobyt bez ochranných prostředků se nedoporučuje.
Na trhu je nepřeberné množství opalovacích přípravků s různými faktory ochrany. Jak si ale vybrat to pravé? Prvním a nejdůležitějším, na co se podívat, je stupeň ochrany SPF a její rozsah. Mnoho přípravků poskytuje ochranu jen před UVB zářením, které způsobuje bezprostřední spálení pokožky, to je ale nedostačující ochrana. Kvalitní opalovací krémy by proto měly chránit před všemi druhy UV záření.
Stupeň SPF faktoru určuje, jak dlouho se s danou ochranou můžete pohybovat na slunci, aniž by došla pokožka k úhoně. Tento čas se odvozuje od toho, jak dlouho to pokožce trvá, než na slunci zčervená, a tato doba se faktorem prodlužuje.
Jestliže tedy můžete být bez ochrany na slunci 5 minut, než začnete vypadat jako spařený rak, pak s přípravkem obsahujícím SPF 30, budete moci pobýt na slunci 5x30 minut. Po této době byste měli přípravek použít znovu. Je ale důležité zvážit nejen to, jak dlouho se budete na slunci pohybovat, ale také to, jak pokožka na slunce reaguje nebo jaký jste fototyp.
Bledá kůže je na slunce citlivější a potřebuje i v běžném životě vyšší ochranu než pokožka přirozeně snědá. Stejně tak je nutné myslet na to, jakou intenzitu má slunce v místě, kde se zrovna nacházíte. Jinou ochranu budete potřebovat na chatě uprostřed lesa, kde je polostín, mnohem vyšší budete potřebovat ve městě, kde se slunce odráží od budov i chodníků, a ještě vyšší budete muset pokožce dopřát na pláži u vody nebo v exotických destinacích. Pokud se budete nejen slunit, ale také koupat, je nutné nanášet opalovací přípravek častěji.
Opalovacím přípravkem není dobré šetřit, ale ani to s ním nemusíte přehánět. Pokud si na sebe napatláte půl tuby krému, neznamená to, že bude pokožka více a déle chráněna. Množství, které by vám mělo stačit k ochraně obličeje i celého těla, je asi 6 kávových lžiček opalovacího mléka. Zvyšovat nebo snižovat množství je nutné podle vaší tělesné konstituce.
Ani s tou nejkvalitnější sluneční ochranou byste se neměli na slunci „opékat“ příliš dlouho. Na slunci byste neměli strávit déle než 2-3 hodiny. Pokud byste na slunci trávili delší dobu, nepomůžete svému bronzovému odstínu, ale zato zvyšujete riziko spálení kůže. Tvorba melaninu, tedy pigmentace kůže, má totiž své hranice, pak už pokožka netmavne. Pro dokonalé opálení a také ochranu pokožky je proto nutné dát si jednou za čas přestávku ve stínu a obnovit ochrannou vrstvu přípravku. Navíc byste mezi 11 a 15 hodinou měli na slunci trávit času co nejméně. V tuto dobu má totiž slunce největší intenzitu a hrozba spálení kůže se zvyšuje.
Dobrou službu udělají opalovací přípravky Piz Buin.
O pokožku je potřeba se starat nejen před opalováním, ale také po něm. Přípravky po opalování dokážou poskytnout potřebnou péči, mají zklidňující a také chladivé účinky, které jsou pro rozpálenou kůži příjemným pohlazením. Díky používání poopalovací péče se opálení prodlouží, což oceníte vzhledem k tomu, jakou práci dá získat krásný bronz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Tonikum, esence, esenciální olej. Víme však přesně, k čemu který přípravek slouží a jak s nimi…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Orientální vůně patří k nejstarším parfémovým kategoriím. Směsi vonných pryskyřic, myrhy, kadidla a…
Jaké novinky na nás čekají na pultech parfumerií? Zveme vás na procházku kosmetickými trendy a…
Česká kosmetická značka Florentine přináší revoluci v oblasti péče o pleť a tělo. Spojuje jedinečné…
Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…
Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…
Snad žádný lidmi vytvořený produkt, kromě piva a vína, nemá tak dlouhou a zajímavou historii jako…