Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pohled pod povrch aneb Jak správně vybrat kalhotky
Triola
Životní styl / Krása

Pohled pod povrch aneb Jak správně vybrat kalhotky

datum: 4. 12. 2018 10:45 autor: Lýdie Malchárková
Celá dlouhá staletí chodily ženy po světě bez kalhotek a bez podprsenky. Můžeme říct, že vzhledem k tehdejšímu způsobu odívání a k tomu, čemu se ženy věnovaly, nepotřebovaly ani jedno ani druhé.

Místo kalhotek měly vrstvy spodniček, které je chránily a izolovaly. Morálka a společenské konvence diktovaly, že až do 1. světové války nosily ženy sukně dlouhé až na zem. A musíme také vysvětlit, že ženy v minulých stoletích málokdy menstruovaly. Buď byly těhotné nebo kojily – a tak to bylo, dokud nezestárly. Místo podprsenky nosily asi 500 let korzet (jen ty zámožnější) nebo živůtek a šněrovačku (ty ostatní).

Podprsenka a kalhotky, tak jak je známe dnes, jsou součástí našeho šatníku jen sto let. Jsou to dva nejmenší kousky oblečení, ale mohou nám připravit ty největší problémy a trapasy. Jak vybrat správné kalhotky, jak se orientovat v nabídce střihů a materiálů, jak poznat, který střih naší postavě nejvíce lichotí? Dnes vám pomůžeme s výběrem kalhotek.

Proč je tolik druhů kalhotek?

Také vás napadlo, proč je tolik druhů spodních kalhotek? S nohavičkami či bez, vykrojené a méně vykrojené, bytelné a miniaturní, šňůrkové. Odpověď není složitá: máme mnoho stylů oblečení a výrobci oděvů, aby se přiblížili k ideálu, přizpůsobili tomu i spodní prádlo. Jak se zkracovala délka sukní, zkracovala se i délka nohaviček. Ještě v 50. letech se nosily sukně a kalhoty do pasu, někdy i se zvýšeným pasem. V 60. letech, v éře hippies, se začaly nosit bokové kalhoty a sukně. A výrobci prádla museli i tomuto trendu přizpůsobit svoje modely. Tak vznikly bokové kalhotky. Před 65 lety začala svět vzrušovat mladá francouzská herečka Brigitte Bardot v bikinách s titěrnou podprsenkou i kalhotkami. O pár desítek let k nám spolu s latinskou sambou, rumbou, jivem (džajvem) a chachou (čačou) dolétly z Brazílie natěsno obepínající a vzadu střižené sexy kalhotky brazilky. Každá generace vyznávala jiné idoly a jinou módu. Vše, co nám prolítlo kolem nosu a boků, se pak usídlilo v našem šatníku a my si dnes můžeme vybrat materiál a střih, které naší postavě a stylu života vyhovují.

Panty, brazilky, tanga

V pantech, v brazilkách a v tangách máme v upnutém tenkém oblečení nejvíce sexy zadek. Má je v oblibě hlavně mladá generace. Jde o dámské kalhotky se sníženým pasem a různě dlouhým nohavičkami. Ale nejdůležitější, co je odlišuje např. od klasických kalhotek je to, že mají u zadního dílu uprostřed šev, který kopíruje tvar zadečku. Takže látka dokonale obepne a vyrýsuje obě jeho půlky. Navíc nemají tyto modely v nohavičkách gumičky, jejich funkci zastane krajka nebo légy. Proto je holky rády nosí pod upnuté oblečení. Jsou ideální volbou pro chlapecké postavy, protože opticky rozšiřují boky. Drobnou nevýhodou těchto modelů je, že ne každá žena dobře snáší, když se jí šev kalhotek zařezává mezi půlky. Brazilky jsou na rozdíl od pant více vykrojené. Celkově je toho materiálu u brazilek na předním i zadním díle po čertech málo. Ale je to o poznání více než u tang. „Doporučuji nosit brazilky a tanga nejvíce v létě, při mrazech v našem klimatu asi nebudou komfortní,“ radí profesionální stylistka prádla Alena Vojířová z Triola a.s. „Brazilky jsou také příjemnou alternativu pro ty, co nerady nosí tanga. Panty jsou skvělé k celodennímu nošení, svoji práci si odvedou na výtečnou – a na počasí přitom nezáleží.“

Klasikou nic nezkazíte

Přece jen nejčastějším a nejoblíbenějším modelem jsou kalhotky klasického střihu. Jsou ušity ze dvou dílů, často mají ozdobné boční či středové vsadky. Mohou být vyšší i nižší, ale rozhodujícím je fakt, že zadní díl mají vcelku z jednoho kusu. Přece jen, ne každá žena dobře snáší pocit, že se jí při nošení mezi půlky zařezává středový šev.

Pro rovné bříško

A pak tu máme střihy kalhotek, které vám pomohou vymodelovat lepší postavu. „Zatlačí bříško a zkrotí široké boky. Jsou pasové či vyšší, s rovnými či jen mírně vykrojenými nohavičkami a vyrobené z funkčních materiálů, a to buď celé nebo alespoň namáhané části. Možná by vás překvapilo, kolik žen nosí pod šaty stahovací kalhotky", shrnuje stylistka Alena Vojířová. Pokud se je také rozhodnete vyzkoušet, dbejte na to, aby vás v žádném případě neomezovaly v pohybu a nikde neškrtily.

Neviditelné

Velkým hitem současnosti jsou tzv. neviditelné kalhotky. Jsou z jednoho kusu látky, nikde nemají švy, zakončení ani gumičky, nikde se pod šaty nerýsují. Krásně splynou s dokonalou siluetou pevné postavy.

 

Panty 

                                           

Brazilky   

Klasické

Klasické                                                                   

Další články z rubriky

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 22. 7. 2021 10:00

S dalším letním dílem seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se již…

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Autor: -mia-, Datum: 17. 7. 2021 11:00

Kvůli bronzovému odstínu pokožky se nemusíme opékat na plážovém lehátku. Naše pokožka je v létě…

Šťavnaté letní vůně

Šťavnaté letní vůně

Autor: -mc-, Datum: 22. 6. 2021 15:00

Také máte v létě neodolatelnou chuť na všechny druhy ovoce? Máme pro vás celý ovocný koš ukrytý v…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Rak

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Rak

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 21. 6. 2021 10:00

Přímo s letním slunovratem vám přinášíme další díl seriálu týkajícího se propojení horoskopu a…

Ukažte v plavkách jen své přednosti

Ukažte v plavkách jen své přednosti

Autor: redakce ve spolupráci s Žanetou Ilutanovou, profesionální stylistkou, Triola, Datum: 8. 6. 2021 15:00

Doba dovolených je za dveřmi. Už máte nové plavky? Vybírejte je chytře a přesně na svoji postavu.…

Připravte se na slunce!

Připravte se na slunce!

Autor: -mc-, Datum: 3. 6. 2021 10:00

Léto se kvapem blíží, proto byste se měli na slunce pořádně připravit. A to ať budete léto trávit…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Blíženci

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Blíženci

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 20. 5. 2021 10:00

V novém dílu našeho seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se opět…

7 rad, jak pečovat o oči a jak je líčit

7 rad, jak pečovat o oči a jak je líčit

Autor: -an-, Datum: 19. 5. 2021 10:00

Egyptská královna Kleopatra se bez zvýraznění očí neobešla a svému lidu přirozenou tvář nikdy…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

17. 7. 2021 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová