Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jaké prádlo pod plesové šaty?
Flickr
Životní styl / Krása

Jaké prádlo pod plesové šaty?

datum: 15. 1. 2019 9:30 autor: Lýdie Malchárková
Plesová sezóna je tu. Těšíte se? Plesy a bály jsou společenskou událostí a je jedno, zda se konají ve vídeňské Opeře, na pražském Žofíně nebo v sokolovně ve Lhotce. Této vrcholné události bychom měly přizpůsobit svou večerní róbu.

Ideální volbou jsou dlouhé plesové šaty s délkou mírně nad zemí, abyste v nich mohla pohodlně tančit a nikdo vám šaty nepřišlápl. A taneční boty nejlépe s pevnou uzavřenou špičkou, abyste si při tanci chránila prsty a nehty. Totiž ne všichni na parketě jsou taneční mistři. Na jinou společenskou událost (divadlo, banket) můžete mít otevřené „páskové“ střevíčky s volnou špičkou. Ale do nich nepatří punčochy ani punčocháče – takže bosá nožka s dokonalou pedikúrou.

Výběr plesových šatů by měl primárně korespondovat s velikostí a s typem vaší postavy – a samozřejmě s věkem a společenským postavením. Výsledný efekt může ovlivnit také volba spodního prádla pod plesovkami. To může vaši postavu vyladit nebo vše pokazit. „Nejlepší situace nastane, když k nám zákaznice přijde rovnou s novými plesovkami a my jí pod ně, přesně a na míru, vybereme spodní prádlo,“ říká Alena Vojířová z Trioly. Čím se při výběru prádla máme řídit, abychom nešláply vedle? Pod plesové šaty vždy noste podprsenku, ideálně s tence vyztuženými koši (u nevyztužených se mohou např. při tanci proznačkovávat bradavky – a to je na společenské akci nepřípustné). A pak podle typu šatů zvolte střih a vychytávky podprsenky.

Korzetové šaty

Jsou velmi oblíbené a pravdou je, že sluší štíhlým i plnějším postavám. Z korzetu může splývat jen volná, jemně nabíraná sukně (vhodná pro plnější postavy) nebo bohatá kolová, která nechá vyniknout štíhlému pasu. Důležité však je, aby nám dobře seděla horní část šatů – tedy korzet. 

Pravidlo první: I pod korzet si vezměte podprsenku.

Pravidlo druhé: Štíhlé ženy mohou mít korzetové šaty bez ramínek, plnějším ženám doporučujeme střih korzetových šatů s ramínky, stačí špagetová. I ta dokážou udržet korzet při tanci na vaší postavě.

Pravidlo třetí: Pod korzetové šaty zvolte vyztuženou samodržicí podprsenku bez ramínek. Pozor, ta není ideální pro velká prsa. Její funkčnost určují hlavně pevnost obvodu, střih a pak přilnavé silikonové proužky na horním a spodním obvodu podprsenky. Docela spolehlivě tento model udrží a zafixuje v očekávané výšce menší prsa. Máte-li prsa větší, tak při tanci nebudete mít komfortní pocit, že je vše na svém místě. Pozor také na fakt, že odhalená ramena a paže nejsou vhodná pro korpulentní a starší dámy – upozorníte na povadlé paže a pomerančovou kůži.

Plesovky se špagetovými ramínky

Pokud jste si vybrala plesové šaty se špagetovými ramínky, jste si jistě vědoma toho, že se nehrbíte, máte rovná ramena, pevné paže, hladký a štíhlý krk a krásný pevný dekolt se svěží mladistvou pletí – a právě to vše chcete nechat vyniknout. Ideální je, aby ten výhled nic nerušilo – tedy ani plastová ramínka podprsenky, která budou vždy širší než špagetová ramínka vašich šatů. Plastovým se raději vyhněte, jsou podle stylistů už jaksi out.

Pamatujte, že plesové šaty se špagetovými ramínky vypadají skvěle na ženě s menší a běžnou velikostí prsou. Střih samodržicí podprsenky zformuje krásný a plný dekolt a vše doladí. Výběr těchto šatů záleží na vaší postavě, kráse, svěžesti a mládí. Pokud některou z těchto podmínek nesplňujete, zvolte šaty s ramínky či s rukávky.

Šaty s odhalenými zády, asymetrické dekolty

Ženy plnějších tvarů by si neměly vybírat šaty s hlubokým výstřihem vzadu. Totiž v případě silné postavy je nutné mít vždy podprsenku. A hluboký výstřih vzadu a vykukující obvod podprsenky by vás mohl při tanci kompromitovat.

Nejlepší službu vám prokáže podprsenka s tence vyztuženými hladkými koši, vzadu se sníženým obvodem tak, aby se nesunul nahoru do zadního průstřihu či výstřihu. U výrobců najdete takové podprsenky jen v menších velikostech – logicky.

Jak doladit siluetu

Nejste-li se svou postavou zcela spokojena, vezměte si na pomoc stahovací body, korzety, formující spodničky, stahovací kalhotky s vysokým pasem či prodlouženými nohavičkami, hluboce dekoltované podprsenky či podprsenky pro široké výstřihy. Využijte také možnosti zapínání ramínek u podprsenek vzadu do kříže, asymetricky (šikmo přes dekolt), vpředu do véčka atd.

Společenské a plesové šaty dnes nabízejí různé rafinované střihy – nechají vyniknout krásným partiím a schovají ty problematické. Například šaty empírového střihu (střižené pod prsy a od nich volně splývavé) mohou schovat nevýrazný pas. Některé partie schová bolerko, šála či boa. Stačí si jen dobře vybrat – a pod ně vybrat správné funkční prádlo.


Další články z rubriky

Vůně jara

Vůně jara

Autor: -mc-, Datum: 8. 4. 2021 10:00

Jaro se pořád rozmýšlí, kdy přijde. Ponořte se aspoň do vůní květin, které k jaru patří!

Stříbro na pleť i na roušku

Stříbro na pleť i na roušku

Autor: -mav-, Datum: 29. 3. 2021 15:00

Novinka v péči o pleť pod roušku, která se vejde do každé kabelky!

Proč nám na jaře padají vlasy?

Proč nám na jaře padají vlasy?

Autor: -mac-, Datum: 22. 3. 2021 15:00

Jakmile si sundáme zimní čepici, začnou nám jako na potvoru padat vlasy. Proč tomu tak je a dá se…

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Autor: -an-, Datum: 21. 3. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Beran

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Beran

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 19. 3. 2021 15:00

V dalším dílu našeho seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se opět…

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Autor: -ava-, Datum: 15. 3. 2021 15:00

Těhotenství, porod a klimakterium. Tři významná období v životě žen, které spojuje hormonální…

5 zajímavostí o kolagenu

5 zajímavostí o kolagenu

Autor: -an-, Datum: 25. 2. 2021 10:00

O kolagenu se často hovoří v souvislosti s vyhlazením vrásek či bolestmi kloubů. Věděli jste ale,…

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…