Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jaké materiály do veder? Malá exkurze po zkratkách
Pixabay
Životní styl / Krása

Jaké materiály do veder? Malá exkurze po zkratkách

datum: 4. 6. 2019 10:00 autor: Lýdie Malchárková
Potůčky potu, opruzeniny a pocit, že se brzy rozpustíme na atomy. Tak se můžeme cítit v letních vedrech – zvlášť když si zvolíme oblečení z nevhodných materiálů...

Při vedrech trpíme asi všichni, ale faktem je, že výběrem materiálů můžeme leccos zachránit a svou pocitovou pohodu vylepšit. Opravdu záleží na tom, co ve vedrech nosíme.

„Obecně je přítelem letních dnů oblečení z tenkých a vzdušných přírodních materiálů jako je len, bavlna či hedvábí – a jejich velmi příjemné směsi, například len s bavlnou či hedvábí s bavlnou,“ doporučuje takové materiály stylistka Žaneta Ilutanová z Trioly.

„Svrchní oblečení může kolem vás poletovat a ani se vás nemusí dotýkat. Ale prádlo vám může ve vedrech pořádně zatopit. Jeho materiálové složení je poněkud složitější, protože je většinou sešito z různě funkčních částí (elastické nebo naopak nepružné). Ideální proto je, vybrat si letní prodyšný materiál, tzv. touch efect, který se vyznačuje vlastnostmi podobnými jako naše druhá kůže.“

Jak se tedy vyznat v názvech materiálů, ze kterých se šije prádlo?

Určitě i jeho složení má vliv na náš komfort. Spodní prádlo se nemůže, zejména pro velké velikosti, šít např. jen z pohodlné bavlny či hedvábí. Na místě bude malá exkurze. Ta nám přiblíží některé zkratky, složení a názvy, které najdete na textilním štítku na vnitřní straně každého výrobku: podprsenky, kalhotek, korzetu, košilky. Takže úvodem: látky se vyrábějí z vláken. A vlákna rozdělujeme na tři velké kategorie: přírodní, uměle vyrobená z přírodních surovin a zcela umělá = syntetická.

Přírodní vlákna
 • Bavlna/Cotton Vyrábí se z chmýří, kterými jsou pokryta semena bavlníku. Bavlna je jemná na omak, velmi savá, má dobré absorpční vlastnosti (uvolňuje tzv. absorpční teplo). Vhodná pro osoby s citlivou pokožkou.
 • Bambus/Bambusová viskóza Základem pro výrobu je rozdrcený bambus rozložený v roztoku. Následná hmota se prožene tryskou – vytvoří se vlákno, které je spředeno do nití a ty do bambusové látky. Díky svým antibakteriálním účinkům je ideální na spodní prádlo, sportovní prádlo i ponožky. Je více než třikrát savější než bavlna a má přirozenou UV ochranu.
 • Hedvábí/Silk Vlákno se získává ze zámotků bource morušového. Jeden kokon může obsahovat až 4000 metrů vlákna. Je jemné, hebké, splývavé i vzdušné, s lesklým efektem a příjemné k pokožce. Pravé hedvábí se používalo na šití oděvů, punčoch, padáků i prádla. Mísí se s bavlnou či se lnem. Dnes je to často nahrazovaný materiál.
 • Wool/Merino Vlna Merino je z speciálně vyšlechtěného skotu z Austrálie. Je to ideální izolant, zadržuje teplo, tedy materiál vhodný pro zimu, je antibakteriální a antialergenní. Ale některé lehké vlněné „voály“ jsou vhodné i pro letní dny.
Vlákna uměle vyrobená z přírodních surovin (alternativa k přírodním materiálům)
 • Viskóza/Rayon Vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Je vlastnostmi podobná bavlně, navíc má lesklý povrch, jemnost, barevnou stálost, nežmolkuje se, dobře absorbuje vlhkost, optimálně vyměňuje teplo a je příjemná k pokožce. Používá se k výrobě nočního prádla i domácího oblečení.
 • Modal Také se vyrábí na bázi regenerované celulózy, základní surovinou je bukové dřevo. Má hladký a jemný povrch, dobře odvádí vlhkost (pot) a teplo. Je pružný, odolný proti žmolkování, nesráží se, udržuje zářivé barvy, neotírá se a oproti viskóze je odolnější.
 • MicroModal Extra jemné vlákno s efektem „druhé kůže“, mimořádně lehké a jemné – napodobuje hedvábí. Jeden z nejluxusnějších materiálů.
Umělá = syntetická vlákna

Výchozím materiálem pro všechny druhy umělých vláken je ropa, ze které vznikají vlákna chemickým procesem.

 • Polyamid/PA Vyniká vysokou pevností za sucha i za mokra (proto se používá k výrobě plavek), vysokou odolností vůči oděru, pružností, možností trvalého plisování. Je stálý vůči chemickým činidlům, snadno se barví a udržuje (praní, sušení).
 • Polyester/PE(S) Do tkanin se vlákna přidávají pro zvýšení jemnosti a tvarové stálosti. Nejjemnější polyesterové vlákno – mikrovlákno se vyrábí se čtvrtinou tloušťky průměrné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Snadno se udržují.
 • Elastan/Lycra Vysoce pružné polyuretanové vlákno (je schopno se bez porušení protáhnout na 3-7násobek své původní délky a vrátí se zpět). Přitom je jemné, vhodné ke kombinaci s ostatními typy vláken, jimž přináší zlepšení pružnosti – používá se např. pro stahující prádlo. Je odolné vůči mořské vodě i působení světla, nepřijímá vlhkost a snadno se udržuje.
 • Top Silk Jde o modifikované polyesterové mikrovlákno, které je vhodné pro spodní prádlo. Materiál s vláknem Top Silk je  lehký, jemný a prodyšný, čímž je předurčen právě pro letní měsíce – odvádí pot a udržuje pokožku suchou.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Řasy: Symbol ženskosti i hříchu

Řasy: Symbol ženskosti i hříchu

Autor: -mav-, Datum: 18. 9. 2021 11:00

Umělé řasy nejsou dnes už žádným nedostupným luxusem. Navíc vypadají naprosto přirozeně!

Silonky: český vynález, který výrazně ovlivnil svět módy

Silonky: český vynález, který výrazně ovlivnil svět módy

Autor: -sur-, Datum: 7. 9. 2021 15:00

Věděli jste, že český nadaný vědec Otto Wichterle vynalezl v roce 1950 polyamidovou přízi a tím…

Co dělat, když mám...

Co dělat, když mám...

Autor: -mav-, Datum: 23. 8. 2021 15:00

Nejste spokojená s tím, jak vypadáte a co vám dala příroda do vínku? Nic se neděje, pomoc je někdy…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Panna

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Panna

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 22. 8. 2021 11:00

Přinášíme vám další pokračování seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného…

3 nové letní vůně

3 nové letní vůně

Autor: -mia-, Datum: 30. 7. 2021 15:00

Vyzkoušejte letošní letní voňavé hity pro dámy!

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Lev

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 22. 7. 2021 10:00

S dalším letním dílem seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se již…

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Jak mít krásnou a zdravou pokožku po opalování?

Autor: -mia-, Datum: 17. 7. 2021 11:00

Kvůli bronzovému odstínu pokožky se nemusíme opékat na plážovém lehátku. Naše pokožka je v létě…

Šťavnaté letní vůně

Šťavnaté letní vůně

Autor: -mc-, Datum: 22. 6. 2021 15:00

Také máte v létě neodolatelnou chuť na všechny druhy ovoce? Máme pro vás celý ovocný koš ukrytý v…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-