Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
8 tipů, jak pečovat o pleť v době karantény a pod rouškou
freepik.com
Životní styl / Krása

8 tipů, jak pečovat o pleť v době karantény a pod rouškou

datum: 1. 4. 2020 15:00 autor: -mav-
Současné dny jsou velkou změnou pro každého. Mění se nám denní režim, trávíme většinu času doma. Jak toto všechno může ovlivnit stav naší pleti?

„Může to působit jako zbytečnost, když jsme celý den jen v rodinném kruhu a pracujeme z domova, ale opak je pravdou, zejména v tomto stresovém období je potřeba větší péče, poněvadž stres se velmi brzo může projevit na kůži,“ říká MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

  1. Zachovejte si normální režim Je důležité nepřestat o pleť pečovat, i když nemusíme ráno vyrazit do práce, a zachovat si stejnou rutinu, jako kdybychom měli normální režim. Současně je velmi důležité dostatečně a kvalitně spát a dle možností si zachovat pestrou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. To všechno je nezbytné pro náš imunitní systém, ale také pro naši pleť.
  2. Jezte vitaminy Známá středomořská dieta je obecně velmi prospěšná. Ovoce a zelenina navíc obsahují řadu karotenoidů z nichž neznámější je beta-karoten. Tyto antioxidanty mají při pravidelné konzumaci blahodárný vliv na pleť, a mimochodem dokonce jí mohou dodat slabě zlatavý nádech. Z doplňků stravy je určitě vhodný vitamin C a případně i již zmíněný beta-karoten.
  3. Péče o roušku Možná trávíte s rouškou na obličeji jen krátký čas při rychlém nákupu v supermarketu. Pokud ji však máte na obličeji dennodenně delší dobu, může vaše pleť nepříjemně reagovat – začervenáním, svěděním, ale i výskytem akné. Opatrní musí být zvláště lidé s citlivou a problematickou pletí nebo ti, kdo pracují ve ztíženém prostředí. A jaká jsou doporučení dermatologů a kosmetiček? „Prevence podráždění pleti spočívá jednak v péči o kůži obličeje a jednak v péči o roušku. Ta by měla být při nošení absolutně čistá a suchá. Po každém použití bychom měli roušku vyprat – ideálně ji vyvařit, a přitom použít vyzkoušený prací prostředek, popřípadě prací prostředek pro citlivou kůži, a zapomenout na aviváž. Sušit můžeme v sušičce, žehlit s napařením a nechat ji pak volně proschnout,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Vladěna Fifková.
  4. Aktivně předcházejte začervenání pleti „Snad největší problémy s pletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév,“ upozorňuje Denisa Jasinská z portálu o kosmetických trendech Inspirace.essente.cz. Pokud tedy u své pleti pozorujete sklony k začervenání nebo už dokonce červené žilky máte, je třeba o ni soustavně pečovat, například dermokosmetikou, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození. 
  5. Maximálně hydratujte Pro zdravý vzhled pokožky je důležitá optimální vlhkost. Při nošení roušky ale dochází k neustálému otírání pleti o látku, pokožka zároveň trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. Všechny tyto faktory se pak podílejí na jejím vysušování. Roušky bývají naštěstí poměrně vzdušné a nedráždivé. Vzácně by mohlo dojít k mírnému podráždění kůže v místě tření nebo k jejímu zapaření. Kůži můžeme chránit aplikací hydratačních krémů, případně si během dně několikrát „pouze“ opláchnout obličej vlažnou vodou a znovu nanést hydratační krém. Zvláště opatrní například lidé trpící seboroickou dermatitidou, akné, růžovkou, periorální dermatitidou nebo alergií na latex (gumičky na rouškách). Ale negativně reagovat může i pokožka lidí s normální pletí, pokud pracují ve ztíženém prostředí, kde je prach, teplo, vlhko, výpary. Vhodnou prevencí je  zřeknout se make-upu, používat osvědčenou kosmetiku a na noc vhodný regenerační krém.
  6. Braňte se akné  Pro pleť postiženou akné je typický výskyt zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí. Kosmetické přípravky zaměřené na problematickou a aknózní pleť by měly ničit zánětlivé procesy v kůži již v samotném zárodku a také regulovat tvorbu kožního mazu. Stejně tak by ale měly podpořit i nezbytné regenerační procesy v kůži. Ideální je kombinace vyváženého poměru peptidů, AHA, BHA kyselin a dalších aktivních látek. Běžné denní krémy nejsou na aknózní a problematickou pleť vhodné. Tato pleť totiž potřebuje speciální dlouhodobou péči, aby na ni mohly působit potřebné aktivní látky
  7. Důkladně odličujte Naše pleť je kvůli nedostatku čerstvého vzduchu, nošení roušek i vlivem stresu, kterému podléháme, dehydrovaná a unavená. Z těchto důvodů je nutné zbavit pleť všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a pečlivě se postarat o její dostatečnou hydrataci. Základem správné péče je proto důsledné čištění pleti, nejlépe speciálními mycími emulzemi, které obsahují AHA kyseliny. Ty pokožku jemně, ale důkladně očistí a připraví ji na vstřebávání účinných látek. Dobře poslouží i dnes oblíbené micelární vody. Po večerním čištění je pak vhodné nanést regenerační krém.
  8. Věnujte se okolí očí Jestliže máte roušku na obličeji, vyniknou o to více vaše oči. Důsledně proto pečujte o jejich okolí a pravidelně používejte speciální přípravky, které redukují vrásky, zmírňují otoky a oční váčky. Doporučujeme i dbát na precizní úpravu obočí.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Vlasy jako na Sahaře

Vlasy jako na Sahaře

Autor: Vendula Presserová, Datum: 3. 4. 2025 0:05

Trápí vás suché a lámavé vlasy? Máme pro vás soubor opatření, jak proměnit slámu v samet! Tady je…

Krémem to nekončí!

Krémem to nekončí!

Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 3. 2025 0:05

Tonikum, esence, esenciální olej.  Víme však přesně, k čemu který přípravek slouží a jak s nimi…

Strašák jménem stárnutí

Strašák jménem stárnutí

Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 20. 3. 2025 10:08

Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…

Vůně tisíce a jedné noci

Vůně tisíce a jedné noci

Autor: Vendula Presserová, Datum: 18. 3. 2025 0:05

Orientální vůně patří k nejstarším parfémovým kategoriím. Směsi vonných pryskyřic, myrhy, kadidla a…

Buďte v (kosmetickém) obraze

Buďte v (kosmetickém) obraze

Autor: Vendula Presserová, Datum: 6. 3. 2025 0:05

Jaké novinky na nás čekají na pultech parfumerií? Zveme vás na procházku kosmetickými trendy a…

Česká kosmetika bez kompromisů

Česká kosmetika bez kompromisů

Autor: -mav-, Datum: 4. 3. 2025 11:47

Česká kosmetická značka Florentine přináší revoluci v oblasti péče o pleť a tělo. Spojuje jedinečné…

10 mýtů o domácí IPL epilaci

10 mýtů o domácí IPL epilaci

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Peterem Kickem, dermatologem, Datum: 3. 3. 2025 10:10

Přestože se IPL epilace využívá v českých domácnostech už více než 10 let a osvědčila se tisícům…

Jak se zbavit lupů?

Jak se zbavit lupů?

Autor: -mav-, Datum: 28. 2. 2025 16:40

Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…

Tip šéfredaktorky

Hody, hody, doprovody: 4 skvělé recepty na velikonoční pohoštění

1. 4. 2025 14:20 autor Vendula Presserová