Honoré de Balzac: Elixír života V deseti povídkách kratšího rozsahu z let 1830–1835 využívá autor témata typická pro tehdy oblíbenou literaturu: nesmrtelnost, smlouva s ďáblem, elixír mládí... Je ironický, vyzývavý, místy rouhačský, filozofuje nad unikajícím smyslem života, krutě se vysmívá poměrům panujícím ve „slušné“ společnosti, děsí svou schopností nahlédnout do temných stránek lidské duše…
Většina z těchto povídek vychází (v překladu Dany Melanové) v češtině poprvé.
Honoré de Balzac (*1799–1850), jeden z nejznámějších francouzských spisovatelů, se proslavil zejména obřím literárním dílem Lidská komedie, jehož základní kostru tvoří tři důležité romány: Otec Goriot (1835), Ztracené iluze (1839) a Lesk a bída kurtizán (do 1847) a v němž se snažil postihnout všechny aspekty života Francie v ponapoleonské době. Byl průkopníkem kritického realismu a tvůrcem nesmírně rozsáhlého díla. Další autorovy romány, které určitě stojí za zmínku, jsou Evženie Grandetová (1834), Sestřenice Běta (1846) nebo Plukovník Chabert (1832).
Povídky francouzského klasika vydává nakladatelství Odeon.
Kamila Paličková: Putování za zvířaty Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení.
Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, která za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost.
Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.
Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů. Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.
Kamila Paličková (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.
Putování za zvířaty vydává nakladatelství Universum.
Všechny uvedené knihy si můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Určitě nastal čas prožívat romantické příběhy v knihách.
Proč odkládat nové knížky až na Vánoce? Pokud vám v adventním období zbyde čas, vychutejte si čtení…
Dlouhé zimní večery se nejlépe přežijí s horkým čajem a knížkou. Máme pro vás tentokrát novinky…
I knihy už teď mají vánoční náladu. Podívejte se s námi na poslední novinky.
Halloween si zaslouží trochu napětí a kapku strachu i při čtení. Proto jsme vám dnes vybrali knižní…
Jaké knižní novinky přichystali čeští autoři? Vybírat můžete z různých žánrů.
Tentokrát vám přestavíme knižní novinky, které potěší milovníky napětí.
Vybrali jsme pro vás několik zajímavých knih, kterými si můžete zpestřit nepříjemně chladné…