Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pestrý knižní mix, vybere si každý
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Pestrý knižní mix, vybere si každý

datum: 15. 2. 2022 15:00 autor: -mav-
Nabízíme strhující debutový thriller o sérii rituálních vražd ,která zůstala nevyřešená – a nedokončená, fantastické povídky francouzského klasika 19. století nebo putování za zvířaty.

Amy Suiter Clark: Odpočítávač Elle Castillová dříve pečovala o dětské oběti násilných činů. Aby se mohla úspěšněji věnovat nedořešeným, odloženým případům, začala připravovat podcast s názvem Opožděná spravedlnost. Za dvě desetiletí se jí i díky publiku podařilo vypátrat několik pachatelů.

Teď se rozhodla otevřít asi nejpalčivější kauzu: případ sériového vraha zvaného Odpočítávač. Ten kdysi unesl a krutým způsobem zabil vždy trojici dívek, každou vždy o rok mladší než předchozí. Jedenácté unesené, jedenáctileté Noře, se však podařilo hrůzný řetězec přerušit. A únosy i vraždy ustaly.

Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a vyzývá k dalšímu pátrání. Jeden posluchač se jí ozve s tipem – a Elle ho o pár hodin později najde mrtvého. A pak navíc zmizí další jedenáctiletá dívenka.

Amy Suiter Clarke se narodila a vyrostla v malém městečku v Minnesotě. Vystudovala v minneapoliském metropolitním komplexu Twin Cities, je PR specialistkou. Absolvovala obor tvůrčí psaní a vydavatelství na londýnské Kingston University. Momentálně žije v Melbourne a pracuje v místní univerzitní knihovně. Její autorský debut, thriller Odpočítávač (v originálu Girl, 11), vyšel již ve třinácti zemích.

Knižní debut Amy Suiter Clarke vydává nakladatelství Kalibr.


Honoré de Balzac: Elixír života V deseti povídkách kratšího rozsahu z let 1830–1835 využívá autor témata typická pro tehdy oblíbenou literaturu: nesmrtelnost, smlouva s ďáblem, elixír mládí... Je ironický, vyzývavý, místy rouhačský, filozofuje nad unikajícím smyslem života, krutě se vysmívá poměrům panujícím ve „slušné“ společnosti, děsí svou schopností nahlédnout do temných stránek lidské duše…

Většina z těchto povídek vychází (v překladu Dany Melanové) v češtině poprvé.

Honoré de Balzac (*1799–1850), jeden z nejznámějších francouzských spisovatelů, se proslavil zejména obřím literárním dílem Lidská komedie, jehož základní kostru tvoří tři důležité romány: Otec Goriot (1835), Ztracené iluze (1839) a Lesk a bída kurtizán (do 1847) a v němž se snažil postihnout všechny aspekty života Francie v ponapoleonské době. Byl průkopníkem kritického realismu a tvůrcem nesmírně rozsáhlého díla. Další autorovy romány, které určitě stojí za zmínku, jsou Evženie Grandetová (1834), Sestřenice Běta (1846) nebo Plukovník Chabert (1832).

Povídky francouzského klasika vydává nakladatelství Odeon.


Kamila Paličková: Putování za zvířaty Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení.

Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, která za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost.

Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.

Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů. Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.

Kamila Paličková (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.

Putování za zvířaty vydává nakladatelství Universum.

Všechny uvedené knihy si můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knížky pod vánočním stromečkem

Knížky pod vánočním stromečkem

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2022 14:30

Nový román od autora slavného Předčítače, další napínavý thriller z právnického prostředí a…

Vyberte si z knižních novinek

Vyberte si z knižních novinek

Autor: -mav-, Datum: 15. 11. 2022 14:00

Vybrali jsme pro vás román jihoafrického prozaika oceněný Bookerovou cenou, pro ženy psychologický…

O víkendu bude pršet, to je ideální doba na čtení!

O víkendu bude pršet, to je ideální doba na čtení!

Autor: -mav-, Datum: 4. 11. 2022 14:00

Navštivte s námi kouzelný svět vůní a krásy, ponořte se do strhujícího příběhu lásky, která se…

Knihy pro poučení i pobavení

Knihy pro poučení i pobavení

Autor: -mav-, Datum: 28. 10. 2022 11:20

Začtěte se do příběhu manželů v běhu, motivátorů a autorů úspěšného běžeckého blogu Running2. …

5 knižních novinek pro děti

5 knižních novinek pro děti

Autor: -mav-, Datum: 21. 10. 2022 11:00

Špaček Kamil, hrdinové Disneyho pohádek, příběh psí slečny Shelby, ale i biblické příběhy nebo…

Princ Mamánek se vrací

Princ Mamánek se vrací

Autor: -mav-, Datum: 19. 10. 2022 10:00

Původní kniha herce Jana Budaře Princ Mamánek nyní vychází s exkluzivními fotkami z natáčení…

Podzim s trochou tajemna

Podzim s trochou tajemna

Autor: -mav-, Datum: 13. 10. 2022 10:50

Večer tma, pošmourno a Halloween za dveřmi – podzim už je v plné síle a s ním i večery v křesle s…

Napínavé knihy, které napsaly ženy

Napínavé knihy, které napsaly ženy

Autor: -mav-, Datum: 4. 10. 2022 15:00

Hlásí se královna skandinávské krimi, nový román vydala i bestsellerová autorka napínavých knih a…

Tip šéfredaktorky

PŘEDVÁNOČNÍ SOUTĚŽ o 5 balíčků hydratačního séra Sebamed

6. 12. 2022 13:45 autor -red-