Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pestrý knižní mix, vybere si každý
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Pestrý knižní mix, vybere si každý

datum: 15. 2. 2022 15:00 autor: -mav-
Nabízíme strhující debutový thriller o sérii rituálních vražd ,která zůstala nevyřešená – a nedokončená, fantastické povídky francouzského klasika 19. století nebo putování za zvířaty.

Amy Suiter Clark: Odpočítávač Elle Castillová dříve pečovala o dětské oběti násilných činů. Aby se mohla úspěšněji věnovat nedořešeným, odloženým případům, začala připravovat podcast s názvem Opožděná spravedlnost. Za dvě desetiletí se jí i díky publiku podařilo vypátrat několik pachatelů.

Teď se rozhodla otevřít asi nejpalčivější kauzu: případ sériového vraha zvaného Odpočítávač. Ten kdysi unesl a krutým způsobem zabil vždy trojici dívek, každou vždy o rok mladší než předchozí. Jedenácté unesené, jedenáctileté Noře, se však podařilo hrůzný řetězec přerušit. A únosy i vraždy ustaly.

Policie měla zato, že vrah spáchal sebevraždu, ale Elle tomu nevěří a vyzývá k dalšímu pátrání. Jeden posluchač se jí ozve s tipem – a Elle ho o pár hodin později najde mrtvého. A pak navíc zmizí další jedenáctiletá dívenka.

Amy Suiter Clarke se narodila a vyrostla v malém městečku v Minnesotě. Vystudovala v minneapoliském metropolitním komplexu Twin Cities, je PR specialistkou. Absolvovala obor tvůrčí psaní a vydavatelství na londýnské Kingston University. Momentálně žije v Melbourne a pracuje v místní univerzitní knihovně. Její autorský debut, thriller Odpočítávač (v originálu Girl, 11), vyšel již ve třinácti zemích.

Knižní debut Amy Suiter Clarke vydává nakladatelství Kalibr.


Honoré de Balzac: Elixír života V deseti povídkách kratšího rozsahu z let 1830–1835 využívá autor témata typická pro tehdy oblíbenou literaturu: nesmrtelnost, smlouva s ďáblem, elixír mládí... Je ironický, vyzývavý, místy rouhačský, filozofuje nad unikajícím smyslem života, krutě se vysmívá poměrům panujícím ve „slušné“ společnosti, děsí svou schopností nahlédnout do temných stránek lidské duše…

Většina z těchto povídek vychází (v překladu Dany Melanové) v češtině poprvé.

Honoré de Balzac (*1799–1850), jeden z nejznámějších francouzských spisovatelů, se proslavil zejména obřím literárním dílem Lidská komedie, jehož základní kostru tvoří tři důležité romány: Otec Goriot (1835), Ztracené iluze (1839) a Lesk a bída kurtizán (do 1847) a v němž se snažil postihnout všechny aspekty života Francie v ponapoleonské době. Byl průkopníkem kritického realismu a tvůrcem nesmírně rozsáhlého díla. Další autorovy romány, které určitě stojí za zmínku, jsou Evženie Grandetová (1834), Sestřenice Běta (1846) nebo Plukovník Chabert (1832).

Povídky francouzského klasika vydává nakladatelství Odeon.


Kamila Paličková: Putování za zvířaty Nosorožci, šimpanzi, gepardi, paviáni, sloni, lvi. Spousta zvířat, která mají jedno společné. Jsou v ohrožení.

Tohle ale není jen romantická knížka, která vás má dojímat jejich osudy. Dojme vás, ale Kamila Paličková, podnikatelka z Prahy, která za nimi vyjela do Afriky a napsala cestopis, jaký tu ještě nebyl. Knížku, která je na pomezí žánrů osobního rozvoje, faktografické literatury a cestopisu. Absolutně čtivý, kde se dozvíte spoustu věcí o zvířatech, jejich ochraně nebo to, jak tyto ohrožené druhy ovlivňují i náš život a naši budoucnost.

Ale nebojte se. Autorka nemá ráda nudné faktografické knihy. Přesto se jí povedlo do knihy vměstnat mnoho odborných, ale i zcela praktických informací z ochrany ohrožených druhů zvířat. Některé z nich poprvé v české literatuře. Preventivní odstraňování rohů nosorožců, snaha o legalizaci obchodu s rohy nebo problematika „blood lions“, téma chovných farem, které chovají lvy pro lovce stejně jako se u nás chovají slepice, a další. To vše zasazené do nesmírně čtivých příběhů.

Knížka má velký přesah v tom, že ukazuje, proč nás v Evropě má zajímat, že zvířata v Africe vymírají s ohledem na provázanost systémů. Je to absolutně pragmatický pohled, ale kniha je i zrcadlem do našich vlastních životů. Ukazuje, že zoufalý stav planety je odrazem často tristního vnitřního světa západní populace s dopady na naše každodenní životy. A dává naději. I návod pro nás, kdo mají rádi nejen divoká zvířata, ale i svůj vlastní život.

Kamila Paličková (*1981) je česká podnikatelka, cestovatelka, lektorka a zakladatelka projektu Redline expedition, který umožňuje lidem vyjet místo standardní dovolené do organizací, které se snaží o ochranu ohrožených druhů zvířat, a strávit tam dovolenou jako člen týmu. Kamila má syna Pavla, dva afgánské chrty Williama a Katie a tři kocoury, Nikolase, Simona a Bušťu. A zastupuje neziskovku Business and Professional Women v OSN.

Putování za zvířaty vydává nakladatelství Universum.

Všechny uvedené knihy si můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 srpnových knižních novinek po děti

5 srpnových knižních novinek po děti

Autor: -mav-, Datum: 5. 8. 2022 15:30

Prázdniny a kniha, to k sobě přece patří! Pokud nevíte, jakou knížkou děti potěšit, mátu tu několik…

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte přibalit knihy!

Autor: -mav-, Datum: 30. 7. 2022 11:00

Co doporučujeme? Kriminální případ ze staré Vídně, thriller z období druhé světové války nebo román…

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Z knižních novinek tohoto týdne si vybere každý

Autor: -mav-, Datum: 25. 7. 2022 10:00

Tento týden vychází pozoruhodná biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje…

Dovolená s romantickou knížkou

Dovolená s romantickou knížkou

Autor: -mav-, Datum: 14. 7. 2022 15:00

Tři generace žen. Jedno léto. Jedna šance na nový začátek. Může zlomek vteřiny změnit celý váš…

Letní čtení plné romantiky i napětí

Letní čtení plné romantiky i napětí

Autor: -mav-, Datum: 8. 7. 2022 10:00

Vychází další pokračování slavné rodinné ságy. Přichází psychopat, kterého si zamilujete, a můžete…

Čtení na začínající prázdniny

Čtení na začínající prázdniny

Autor: -mav-, Datum: 30. 6. 2022 10:00

Přibalte si na dovolenou knihy! Mezi novinkami je příběh ženy, která pro záchranu dětí z…

Pohádky pro děti

Pohádky pro děti

Autor: -mav-, Datum: 28. 6. 2022 15:00

Kupte dětem za vysvědčení audioknihy plné pohádek.

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Udělejte knize pěknou dovolenou!

Autor: redakce ve spolupráci s Kristýnou Hladíkovou, Knihobot, Datum: 24. 6. 2022 10:00

Balíte kufry, plánujete výlety a těšíte se na nové zážitky. Ale víte, s jakými pocity odjíždí na…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková