Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pestrá knižní nabídka na tento víkend
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Pestrá knižní nabídka na tento víkend

datum: 3. 6. 2022 15:00 autor: -mav-
Tentokrát na knižní pult přichází dlouho očekávaný životní příběh české filmové ikony Jany Brejchové zachycený její dcerou. Vycházejí nové povídky oblíbeného japonského autora a další kniha české spisovatelky Petry Š. Jirglové.

Tereza Brodská: Moje máma Jana Brejchová Unikátní kniha přibližuje filmovou kariéru slavné hvězdy, jež v šedesátých letech zářila i na evropské scéně.

Jana Brejchová vypráví o spolupráci s filmovými kolegy, kteří byli součástí její profesní kariéry i osobního života, například o Vlastimilu Brodském, Jiřím Krejčíkovi, Miloši Formanovi, Janu Werichovi či Pierru Briceovi.

Kniha je také neobvykle otevřenou výpovědí o soukromí slavné herečky, o jejích partnerstvích i složitých rodinných vztazích.

Ukázka z knihy (úvod)

Tato kniha vznikla především jako připomenutí výjimečné herecké dráhy mojí mámy Jany Brejchové, o níž Jan Werich kdysi obdivně prohlásil, že je naší jedinou filmovou hvězdou.

Máma se rozhovorům do novin celý život vyhýbala a paměti psát nechtěla. Na podobné nabídky většinou odpovídala: „Co bych povídala, moje práce je na plátně, ve filmech, na divadle.“

Nicméně před mnoha lety, ještě než onemocněla, přinesla krabici plnou fotografií a výstřižků a řekla, že by si přála vydat knihu, v níž by nad snímky a archivními dokumenty vzpomínala na dobu, kterou ilustrují. Začaly jsme se scházet, listovat albem a máma vyprávěla o své mimořádně úspěšné kariéře, během níž natočila na stovku filmů. Vzpomínala na dětství, na filmové začátky, na tvůrce, se kterými měla možnost pracovat, ale i na soukromý život a partnery, kteří byli s její prací vždy úzce spojeni. Někdy se do vyprávění tak ponořila, že začala jednotlivé historky přehrávat a gestikulovat, aby zdůraznila pointu příběhu. Jindy naopak při vzpomínce ztichla a zamyšleně fotografii či novinový článek beze slova odložila.

Pro mne bylo povídání s mámou příležitostí otevřít témata, o kterých jsme spolu nikdy nemluvily. Pomohla mi tak lépe pochopit některá svá rozhodnutí, včetně těch, která zásadně ovlivnila i můj život.

Odpovídala na všechny moje otázky, nebyla mezi námi žádná tabu. Téma, kterému jsme se ale obě vyhýbaly, byl rozvod s mým tátou Vlastimilem Brodským. Dodnes ho vnímám jako velké bezpráví a smutek. Stejně jako tehdy táta. Vyčetla jsem to ze stránek kronik, které si psal. Naše vyprávění je tokem máminých vzpomínek, autenticky přepsaných, vedle nějž tečou souběžně ty moje. Někdy jen dlouze poslouchám, jindy ji přerušuji. Občas to i trochu zaskřípe, protože jsem zkrátka vnímala řadu věcí jinak.

Tereza Brodská

Knihu Moje máma Jana Brejchová vydává nakladatelství Universum ve spolupráci s nakladatelstvím WWA photo.


Haruki Murakami: První osoba jednotného čísla Od japonského vydání posledního románu Komturova smrt uběhly už více než čtyři roky. Haruki Murakami nyní přichází s novou sbírkou povídek, kterou identifikuje už názvem: První osoba jednotného čísla.

Pro autora bylo totiž dlouho typické, že psal v první osobě. Třetí vyprávěcí osobu začal používat až v pozdních dílech. Nejen tímto prvkem, ale i stylem a tématy se teď vrací ke kořenům.

Máme tu osm textů, které si můžeme labužnicky vychutnat. Murakami píše o studentském životě v 60. letech minulého století, hovoří o lásce k jazzu nebo o obdivu ke skupině Beatles; ostatně spisovatel už dvě starší povídky nazval podle jejich písní: Drive My Car a Yesterday.

V povídkách se dostávají ke slovu náhodná i záhadná setkání, autor popouští uzdu fantazii: slavný jazzový saxofonista Charlie Parker podle něj nezemřel roku 1955, ale dožil se 60. let. V úsměvné povídce Zpověď opice z Šinagawy se zase třeba vypravěč na svých cestách dostane do malého hotýlku, kde narazí na mluvícího opičáka, který má rád hudbu Antona Brucknera a který mu ochotně umyje záda.

Haruki Murakami v povídkovém souboru také bilancuje. Říká, že na přibývajících letech není zvláštní to, že člověk sám stárne. Překvapivé je spíš to, jak hrozně zestárli lidé z jeho generace, obzvláště ženy.

Nečekejte poselství, vysvětlení nebo rozuzlení, ba ani překvapivé pointy ne. Povídky mají jinou schopnost – zůstanou vám v hlavě nadlouho. Možná už se jich nezbavíte nikdy.

Sbírku povídek Harukiho Murakamiho vydává nakladatelství Odeon.


Petra Š. Jirglová: Nejdražší suvenýr Třiatřicetiletý Roman, který se ještě pořád tak trochu drží máminy sukně, se vydává do dalekého Mexika.

To, co mělo být původní svatební cestou a posléze nechtěnou osamělou dovolenou, stane se jeho životním dobrodružstvím – to když pozná energickou a svůdnou Maríu, která se chce naopak za každou cenu vymanit z vlivu své rodiny. Jejich setkání okamžité obrátí naruby Romanův doposud pohodlný a nudný život.

Může ale tenhle románek dvou naprosto protichůdných povah vedle slunného a rozpáleného Mexika v budoucnu fungovat i v zatažené, deštivé Praze?

Novinku Petry Š. Jirglové vydává nakladatelství Ikar.


Petra Š. Jirglová: „Pokud jsem o něčem přesvědčená, nebojím se jít s kůží na trh.“

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Trochu knižní romantiky na den sv. Valentýna

Autor: -mav-, Datum: 13. 2. 2024 14:46

Nejen na svátek všech zamilovaných se rádi začteme do příběhů plných romatiky a lásky.

Knihy, které vás dostanou

Knihy, které vás dostanou

Autor: -mav-, Datum: 7. 2. 2024 19:55

Knižní novinky vás pohladí na duši a přenesou vás do světa příběhů plných fantazie i napětí.

Příručka whisky: Kniha přímo ideální na konec roku

Příručka whisky: Kniha přímo ideální na konec roku

Autor: -mav-, Datum: 31. 12. 2023 10:25

Pokud chcete ocenit a pochopit whisky a jedinečnou kulturu, která se kolem ní vytvořila (a to nejen…

Vánoční svátky s knihou

Vánoční svátky s knihou

Autor: -mav-, Datum: 20. 12. 2023 14:43

Plánujete prožít vánoční svátky v klidu a s knihou? Máme pro vás tipy na knižní novinky.

Romantické vánoční čtení

Romantické vánoční čtení

Autor: -mav-, Datum: 14. 12. 2023 13:33

Příběhy plné lásky a romantiky, tak to je přesně to, co ženy rády najdou pod stromečkem.

Mrazivé dny jsou jako stvořené k četbě mrazivých thrillerů

Mrazivé dny jsou jako stvořené k četbě mrazivých thrillerů

Autor: -mav-, Datum: 7. 12. 2023 9:40

Tři napínavé knižní novinky pro předvánoční zimní čas.

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Knížky jsou skvělý vánoční dárek

Autor: -mav-, Datum: 30. 11. 2023 10:00

Přemýšlíte, co koupit jako dárek? Knihou nezklamete.

Novinky posledního listopadového týdne

Novinky posledního listopadového týdne

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 21:30

Nejlepším dárkem pod stromečkem jsou knížky. Potěší každého a my pro vás máme tipy na novinky.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-