Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Knižní novinky druhého červnového týdne
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Knižní novinky druhého červnového týdne

datum: 9. 6. 2022 10:00 autor: -mav-
Tentokrát vychází román volně inspirovaný životem mladé chartistky. Novinkou je i příběh sicilské dívky, která chtěla žít svůj život podle svého, a strhující skutečný příběh českého spisovatele, který přežil Osvětim a pracoval v kibucu

Milena Štráfeldová: Krycí jméno Studentka „Plať pravidelně známky ROH a my ti dovolíme jezdit na nákupy do NDR. Drž hubu, a můžeš si koupit trabanta...“ I takovými pravidly se řídil náš každodenní život v předlistopadovém Československu.

Odpudivá husákovská normalizace nás nutila k přetvářce, předstírané loajalitě, kompromisům a lhaní, jen abychom mohli vést jakžtakž normální život. Otevřeně se proti ní postavil jen málokdo.

K těmto odvážným patřila i chartistka Lilian Landová, studentka jednoho z pražských gymnázií, kterou však StB v roce 1979 dohnala k sebevraždě. Její příběh se stal volnou inspirací pro román Krycí jméno Studentka.

Život románové Lídy se od jejího reálného předobrazu v mnohém liší, obě se však staly obětí stejného režimu. Obě žily v době, o které jsme si možná naivně mysleli, že je už minulostí. Historie se ale ráda vrací a totalitní režimy, jak to dnes ukazuje putinovské Rusko, minulostí rozhodně nejsou. Osud Lilian či Lídy by tak měl být i varováním, abychom návrat totality nedopustili.


Viola Ardone: Nejsem jako džbán „Já nevím, jestli jsem pro manželství. Proto pořád běhám po ulicích – mužský dech je totiž jako když foukne kovářský měch, natáhne po tobě ruce a může se dotknout tvého těla...“

Píše se rok 1960, Olivě Denarové je patnáct let, žije v malé sicilské vesnici a už od malička ví (protože jí to její matka jako posedlá stále opakuje), že „žena je džbán – kdo ho rozbije, ten si ho nechá“.

Ráda studuje a učí se těžká slova, běhá, až sotva popadá dech, potajmu si překresluje do sešitu tváře filmových hvězd (i když jít se podívat na film nemůže, protože „člověk má potom jenom brouky v hlavě“), chodí s otcem sbírat šneky, střílí prakem kameny po těch, kdo se posmívají jejímu kamarádovi Sarovi. Nelíbí se jí představa, že bude mít měsíčky, protože od té doby nebude tohle všechno moci dělat a bude se muset bránit mužům, aby došla bez úhony k svatbě.

Když systém, v němž žije a který mlčky přihlíží útlaku žen, donutí Olivu souhlasit se zneužitím, vzbouří se a využije právo volby. Za svoje „ne“ však zaplatí.

Spisovatelka bravurně přetváří historii v příběh a líčí rozpory pramenící z lásky mezi otcem a dcerou, mezi matkou a dcerou, vypráví o nejednoznačné touze, která zároveň lichotí i děsí, zvláště pokud je vnucována násilím.

Její dílo je sondou do násilí v důsledku společenských rolí, které se týká všech, včetně mužů. Je-li Oliva Denarová nezapomenutelnou postavou, její mlčenlivý otec, který ji nechává rozhodovat se vší zmateností, kterou pro ni volba znamená, je jednou z nejdojemnějších mužských postav v současné italské beletrii.


Dita Krausová: Život s Otou Dita Krausová (nar. 1929), jejíž válečné zážitky inspirovaly španělského autora Antonia Iturbeho k bestselleru Osvětimská knihovnice a která své osudy shrnula v autobiografii Odložený život (2018), nyní přibližuje životní pouť svého manžela.

Válečné události zavedly Otu B. Krause (1921–2000) nejprve do terezínského ghetta, pak do osvětimského pekla, kde jako vychovatel působil na dětském bloku, a následně do pracovního tábora ve Schwarzheide, odkud se s pochodem smrti dostal zpět do Terezína. V roce 1949 emigroval s manželkou Ditou do Izraele, kde řadu let pobývali v kibucu Giv´at Chajim a poté pracovali jako učitelé angličtiny v Hadassim.

Ota za život vystřídal celou řadu zaměstnání, srdcem však zůstal až do své smrti především spisovatelem a jeho knihy byly přeloženy do mnoha světových jazyků.

Biografii provází bohatá obrazová dokumentace a ukázky z Otova deníku.

Všechny tyto knižní novinky vydává nakladatelství Ikar, koupíte je u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knižní všehochuť

Knižní všehochuť

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 5. 2023 13:20

Společných jmenovatelem novinek posledního květnového týdne jsou ženy-autorky.

Mrazivé napětí v nových knihách

Mrazivé napětí v nových knihách

Autor: -mav-, Datum: 26. 5. 2023 11:15

Útok na výletní loď byl jen začátek, co bude následovat? V dalším příběhu zase netušíme, kdo je…

Na české vlně: Knižní novinky českých autorů

Na české vlně: Knižní novinky českých autorů

Autor: -mav-, Datum: 23. 5. 2023 15:01

Fanoušky Michala Viewegha potěší určitě nový román oblíbeného autora. A v další novince se podíváme…

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Autor: -mav-, Datum: 16. 5. 2023 13:55

Máj, lásky čas – a skvělá příležitost podívat se na to, jak se proměnila romantická četba a zda i v…

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Autor: -mav-, Datum: 10. 5. 2023 15:00

Jo Nesbø přivádí svého geniálního, ovšem velmi komplikovaného kriminalistu Harryho Holea z Los…

Alan Rickman: Deníky

Alan Rickman: Deníky

Autor: -mav-, Datum: 9. 5. 2023 14:12

Jedinečná pozvánka do mysli jednoho z nejoblíbenějších herců současnosti.

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Autor: -mav-, Datum: 30. 4. 2023 15:00

Představujeme vám tři knižní novinky posledního dubnového týdne.

Nové knihy druhé poloviny dubna

Nové knihy druhé poloviny dubna

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2023 12:00

Co dělat, když na rodinném setkání řádí sériový vrah? A co když je život po smrti náročnější, než…

Tip šéfredaktorky

Příběh Ivany (55): Jak jsem málem naletěla „facebookovému“ příteli

14. 5. 2023 0:05 autor podle příběhu Ivany K. napsala Alžběta Morávková