Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alan Rickman: Deníky
Wikimedia Commons, Marie-Lan Nguyen, CC BY 2.0, a archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Alan Rickman: Deníky

datum: 9. 5. 2023 14:12 autor: -mav-
Jedinečná pozvánka do mysli jednoho z nejoblíbenějších herců současnosti.

Obyčejné i neobyčejné věci

Alan Rickman i po své smrti zanechal odkaz herce světové úrovně a jeho důstojnost, profesionalita i zvučný hlas nepřestávají diváci obdivovat ani dnes. Rickmanovy deníky popisují neobyčejně i obyčejné věci, vypráví světsky, vtipně a často i s lehkou jízlivostí, přičemž zůstávají naprosto upřímné.

Autor nás bere do svého domova, na výlety s přáteli po celém světě, k přípravě divadelních her i a na natáčení filmů od Rozumu a citu, k průlomové roli ve Smrtonosné pasti, přes Robina Hooda až po Lásku nebeskou, filmy o Harrym Potterovi či Královu zahradnici, kterou i režíroval.

Třiadvacet let vzpomínek

Deníky začínají v roce 1993 a končí s hercovou smrtí v roce 2016. Nabízejí příležitost seznámit se s Alanem Rickmanem nejen jako hercem, ale jako přítelem, cestovatelem, fanouškem, režisérem i obyčejným mužem.

Součástí knihy jsou předmluva jeho herecké partnerky z filmu Láska nebeská Emmy Thompson, doslov Alanovy ženy Rimy Hortonové a také vybrané úryvky z deníků psaných v letech 1974 až 1982, kdy hercova kariéra teprve začínala. Čtenáři se mohou těšit i na fotografickou přílohu.

Z předmluvy Emmy Thompson:

„Stále jsem Alanovým odchodem zdrcená, ale tyto deníky mi připomínají spoustu z toho, jak si ho pamatuji: zůstává tu jeho laskavost, kterou jsem zmínila, jeho velkorysost, jeho podpora druhých, jeho přísně kritické oko, jeho inteligence a humor. Alan byl mým největším parťákem. V životě, umění i politice. Naprosto jsem mu důvěřovala. A především byl vzácným a jedinečným člověkem, jakému se už nikdy nikdo nevyrovná.“


Ukázky z knihy

23. května

New York. 16 hod. Harry Potter 3. Světová premiéra. Při příjezdu do Radio City si člověk připadá jako člen Beatles. Tisíce fanoušků řičely, když jsme vystupovali z auta, nebo trochu vykoukli. Největší křik sklidil Daniel Radcliffe, ale adrenalin to byl pro všechny. A to nemluvím o tom, jaké to je vyjít na pódium před 6 000 lidí.

2. července

3.40 Bdím a snažím se najít jedinou smysluplnou a pojmenovatelnou emoci, která by ospravedlnila moji nespavost. Zdálo se mi, že v noci procházím jednou chodbou u nás doma, snažím se hmatem číst její geografii a zjišťuji, že dveře, co mají být zamčené, zamčené nejsou.

(Pozn. Předat prvnímu amatérskému psychiatrovi.)

31. července

Probudil jsem se ze snu, ve kterém jsme s Rimou odjížděli na týdenní dovolenou v odlehlé venkovské chatě. Abychom se tam dostali, museli jsme nejdřív projít rozbahněným polem ke statku – napravo stál nějaký kurník. Podle instrukcí jsme měli odehnat slepice z matra-ce, po které se proháněly, vyklepat ji a přenést ji do chaty. Když jsme se k chatě blížili, slyšeli jsme chichotání – jako po sexu. Nakoukli jsme dovnitř. Uvnitř na slámě ležela rozesmátá dvojice pětasedmdesátníků, oblečení a obklopení slepicemi a vejci...

17. srpna

15 hod. Lékařská prohlídka kvůli filmovému pojištění. Ironické, protože mám rýmu jako trám. Doktor mě překvapil otázkou, kterou osobu bych si v tomto kusu nejraději zahrál. Odpověď neexistuje, protože jako vždy – všechno závisí na scénáři.

6. října

Celý den sedím před zrcadlem. Ať jsem v takové situaci jakkoli dlouho, nikdy se mi nepodaří spatřit tu hrůzu, kterou dokážou zachytit fotografové. Jak se toho pak zbavit? Ve svých rysech pátrám po všech těch hrbolcích, vráskách a nerovnostech, kterých jsou jejich záběry plné…

Na konci dne záchvaty vzteku – nejdřív mě natlačili, abych scénu odehrál bez předchozího zkoušení a pak můj instinkt típli, bez diskuzí.

8. listopadu

Poslední natáčecí den. Šťastný, smutný.

Seděl jsem a všechno do sebe nasával. Trochu jsem mluvil, zapomněl jsem vstát, zapomněl jsem si to nechat přetlumočit – asi to bylo příliš krátké.

Neskutečně dojemné bylo, když každý člen štábu předával Amandě a mně květinu a my jsme stáli nahoře na bílém mramorovém schodišti a všichni se rozprostřeli dole pod námi. Jsou chvíle, kdy mám k této dívce velmi blízko.

Loučení. Polibky. Objetí. Smotávání elektrických kabelů. Demontáž reflektorů. Nakládání. Polibky. Zaklapnutí dveří.


Alan Sidney Patrick Rickman (*21. února 1946) byl divadelním režisérem a věhlasným hercem v klasických i novodobých hrách a čestným členem Royal Shakespeare Company. Jako filmový herec se nejvíce proslavil rolemi ve snímcích Smrtonosná past, Robin Hood: Král zbojníků, Rozum a cit, Láska nebeská a v sérii Harry Potter, kde nezapomenutelným způsobem ztvárnil jednu z hlavních rolí profesora Severuse Snapea. Je držitelem četných ocenění včetně BAFTA (British Academy of Film and Television Arts), Zlatého glóbu a Emmy. Zemřel 14. února 2016.


Deníky Alana Rickmana vydává nakladatelství Universum. Koupit si ji  můžete koupit u svého knihkupce nebo na booktook.cz.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Nesmrtelné harlekýnky aneb Romantická literatura nestárne a čtou ji i muži

Autor: -mav-, Datum: 16. 5. 2023 13:55

Máj, lásky čas – a skvělá příležitost podívat se na to, jak se proměnila romantická četba a zda i v…

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Zatmění: 13. případ Harryho Holea

Autor: -mav-, Datum: 10. 5. 2023 15:00

Jo Nesbø přivádí svého geniálního, ovšem velmi komplikovaného kriminalistu Harryho Holea z Los…

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Poslední knižní novinky tohoto dubna

Autor: -mav-, Datum: 30. 4. 2023 15:00

Představujeme vám tři knižní novinky posledního dubnového týdne.

Nové knihy druhé poloviny dubna

Nové knihy druhé poloviny dubna

Autor: -mav-, Datum: 27. 4. 2023 12:00

Co dělat, když na rodinném setkání řádí sériový vrah? A co když je život po smrti náročnější, než…

Les v domě

Les v domě

Autor: -mav-, Datum: 20. 4. 2023 12:00

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád. Alena Mornštajnová…

Jarní čtení

Jarní čtení

Autor: -mav-, Datum: 12. 4. 2023 10:00

Napětí do morku kostí, romantika všedního dne i zapomenutá fakta. To vše nabízejí knižní novinky…

Bude pršet, nejlepší čas na čtení

Bude pršet, nejlepší čas na čtení

Autor: -mav-, Datum: 11. 4. 2023 10:00

Knižní novinky tohoto týdne si určitě najdou své čtenáře.

Jaro si ještě dává dovolenou, je čas na čtení

Jaro si ještě dává dovolenou, je čas na čtení

Autor: -mav-, Datum: 1. 4. 2023 11:05

Nové vydání románu úspěšné francouzské spisovatelky vás vtáhne do napínavého děje. A pokud se…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-