Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Knižní novinky v době veletrhu Svět knihy Praha 2024
archiv redakce
Volný čas / Zajímavé knihy

Knižní novinky v době veletrhu Svět knihy Praha 2024

datum: 22. 5. 2024 18:52 autor: -mav-
23.-26. května 2024 se na Výstavišti Praha Holešovice uskuteční 29. ročník Mezinárodnního knižního veletrhu Svět knihy. Máme po vás malou ochutnávku knižních novinek.

Cítíte ve vzduchu revoluci...?

Ken Follett: Zbroj světla Pilíře země, Na věky věků, Ohnivý sloup a Večer a jitro, čtyři monumentální historické bestsellery Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě.

Zatímco poslední uvedené dílo tuto kingesbridgeskou ságu dějově předchází, autorův nejnovější román Zbroj světla v časové linii opět pokračuje a přivádí nás do období napoleonských válek a průmyslové revoluce.

Zbroj světla předznamenává nový úsvit pro Kingsbridge v Anglii, kde se pokrok střetává s tradicí a třídní boje zasahují do všech částí společnosti, zatímco v Evropě válka pohlcuje celý kontinent a šíří se i dál.

V roce 1770 byl vynalezen spřádací stroj a s ním se v průběhu jedné generace všude změnil život lidí. Zemi zachvacuje nebývalá průmyslová změna, při které se životy dělníků v prosperujících kingsbridgeských textilkách mění v mizérii. V důsledku rozmáhající se modernizace a nástupu nových strojů se pracovní místa stávají zastaralá a zbytečná, rodiny se rozpadají.

V této době, kdy se blíží mezinárodní konflikt, přichází skupina kingsbridgeských obyvatel – zahrnující přadlenu Sal Clithoreovou, tkalce Davida Shovellera a Kita, Salina vynalézavého a houževnatého syna –, kteří v generačním zápase hledají osvícení a bojují za budoucnost bez útlaku. Svět naplněný nepokoji zápasí o zvládnutí tohoto nového světového řádu: manžel jedné matky přijde o život při pracovním úrazu v důsledku hrubé nedbalosti; mladá žena bojuje o financování své školy pro chudé děti; mladý muž, který má dobré úmysly, nečekaně zdědí krachující podnik; jeden muž nemilosrdně chrání své bohatství, ať to stojí, co to stojí. Mezitím se se stále hlasitěji ozývá válečný pokřik z Francie, kde Napoleon začíná uskutečňovat násilný plán s cílem stát se pánem světa.

Zatímco se zpochybňované společenské instituce hroutí, promítají se změny i do životů našich postav, jimž nezbývá než počítat s budoucností a světem, který musí znovu vybudovat z válečných trosek.

Zbroj světla, tento úchvatný další díl kingsbridgeské ságy, nás vrhá na bojiště mezi soucitem a chamtivostí, láskou a nenávistí, pokrokem a tradicí, a my prostřednictvím každé postavy dostáváme novou perspektivu na seizmické změny, které otřásly světem v Evropě devatenáctého století.

Novinku Kena Folletta vydává nakladatelství Kalibr.


Okouzlující návrat do světa bestselleru Čokoláda

Joanne Harrisová: Zlodějka jahod Vianne Rocherová se usadila. Lansquenet nad Tannou, místo, které ji kdysi odmítalo, je nyní jejím domovem. Dokonce i kněz Reynaud se stal jejím přítelem.

Když však zemře starý květinář Narcisse a odkáže svůj pozemek Viannině zvláštní dceři Rosette, život v ospalém městečku se opět rozvíří. Příjezd Narcissových příbuzných, odchod starého přítele a otevření nového záhadného obchodu, jenž je zrcadlovým obrazem krámku s čokoládou a má vlastní podivné kouzlo. To vše se zdá být předzvěstí nějaké změny.

Návrat k postavám z celosvětového bestselleru Čokoláda skrze podmanivý a neuvěřitelně dojemný příběh o břemenech minulosti, mateřské lásce i hledání sebe sama.

Dojemný příběh vydává nakladatelství Ikar.


Nový román oceňovaného italského prozaika

Paolo Giordano: Tasmánie Pátý román Paola Giordana Tasmánie lze zařadit mezi autofikce. Jeho vypravěčem a hlavním hrdinou je fyzik, který se živí psaním, zrovna pracuje na románu o atomové bombě a prožívá několik krizí: krizi středního věku, krizi manželskou, krizi tvůrčí a současně i krizi klimatickou, společenskou, zkrátka krizi našeho světa.

Jeho životní tápání sledujeme v rozmezí přibližně sedmi let, od teroristického útoku na pařížský Bataclan až po ústup epidemie covidu. Sedm let charakterizovaných jak frenetickým zrychlením života, rozvoje technologií, polarizací názorů a společnosti, tak i ochromením, zastavením a potřebou kontaktu, který není jenom virtuální.

Paolo Giordano ve svém otevřeném příběhu, psaném jako vždy precizním a současně citlivým jazykem, zavádí čtenáře na akademickou půdu, která se uzavírá v bublině kulturních válek, do světa médií, kde dochází k separaci pojmů zpráva a informace, či do luxusního prázdninového resortu, v němž lidé hledají bizarní dobrodružství, aby zapomněli na vlastní život.

Jeho literární alter ego se nechce čtenářům zalíbit ani jim imponovat. Ukazuje jim naši přítomnost, bezprostředně uplynulé roky plné otázek, pochybností, nejasností, ultimátních pravd a konspirací, aby je přinutil se zastavit a přemýšlet o světě, ve kterém žijeme. Neposkytuje odpovědi ani návody, ale vybízí k empatii, k soucítění, k přijetí odpovědnosti za své volby.

Tasmánie v názvu je metaforou útočiště, bezpečí, záchrany, místa, kam se uchýlit v případě apokalypsy. Giordanův román hledí do budoucnosti, sice s obavami, ale i s nadějí: snad ještě máme šanci, aby se Tasmánií staly naše současné domovy.

Vydává nakladatelství Odeon.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Knížky na dovolenou

Knížky na dovolenou

Autor: -mav-, Datum: 30. 6. 2024 14:56

Do kufru si určitě přibalte některou z posledních knižních novinek.

Knižní novinky první poloviny června

Knižní novinky první poloviny června

Autor: -mav-, Datum: 12. 6. 2024 14:14

Počasí slibuje otočku a teplý víkend. Co ho strávit s knihou u bazénu?

Úžasné knižní novinky

Úžasné knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 5. 6. 2024 19:24

Začátek prázdnin se blíží, to je nejlepší čas pořídit si knihy na dovolenou.

Co byste měli mít v knihovně

Co byste měli mít v knihovně

Autor: -mav-, Datum: 30. 5. 2024 20:44

Tři skvělé novinky z nakladatelství Universum.

Skvělé knižní novinky

Skvělé knižní novinky

Autor: -mav-, Datum: 12. 5. 2024 20:14

Knižní novinky tohoto týdne jsou z různých žánrů...

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Knižní novinky, které určitě zaujmou

Autor: -mav-, Datum: 4. 5. 2024 16:38

Zajímavá vás, co nového je na knižních pultech? Představujeme vám tři knihy, od kterých neodrhnete…

Poslední dubnový týden a nové knihy

Poslední dubnový týden a nové knihy

Autor: -mav-, Datum: 24. 4. 2024 15:29

Také tento týden se na knižních pultech objevují zajímavé knihy, které stojí za přečtení. Nabízíme…

Co nového je na knižních pultech?

Co nového je na knižních pultech?

Autor: -mav-, Datum: 16. 4. 2024 13:41

Pojďme se podívat tři na zajímavé knižní novinky tohoto týdne.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-