Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 tipů na (ne)známé vánoční trhy
Pixabay
Volný čas / Tipy pro volný čas

5 tipů na (ne)známé vánoční trhy

datum: 3. 12. 2019 15:00 autor: -nat-
Vánoční trhy tradičně zahajují vánoční čas a jsou spojené právě s oslavou Vánoc.

Trhy mají kořeny již ve středověku, v Německu a Rakousku. Zde stále silná tradice se rozšířila do celého světa. Nejstarší vánoční trh je datován do roku 1294 a proběhl ve Vídni, dalšími byl pak trh v Budyšíně a v Drážďanech. Původně vánoční trhy sloužily k tomu, aby se lidé na začátku zimní sezony zásobili potravinami, teplým oblečením a dalšími potřebami nutnými pro přežití mrazivých měsíců.

Dnes jsou trhy kulturní a společenskou událostí, kam se lidé sjíždějí naladit na svátky, poslechnout si koledy, ochutnat tradiční pokrmy a zahřát si ruce třeba horkou čokoládou. Trhy jsou a budou místem, kam se vyplatí v době adventu vyrazit nejen s rodinou, ale klidně i s partou přátel. Auto na cestu si můžete i vypůjčit.

  1. Pohádkový Salzburg Rakousko láká na vánoční trhy do historického Salcburku. Trhy se tady konají na sousedních náměstích Domplatz a Residenzplatz, další najdete i u zámku Mirabell a na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg, která je nepřehlédnutelnou dominantou města. Doslova pohádkovou atmosféru můžete zažít od 21. listopadu do 26. prosince.
  2. Plovoucí Vilshofen Velmi netradiční a nezapomenutelný zážitek je návštěva bavorského městečka Vilshofen, kde se od roku 2006 konají adventní trhy na lodi. Vánoční stánky s dobrotami zde najdete na palubě parníku i na náplavce, kde pak stojí čtyřmi tisíci světýlky a více než 1 500 vánočními kouličkami ozdobený stromek. Pohled z druhého břehu je opravdu kouzelný. Ale pozor! Trhy se zde konají pouze první 3 adventní víkendy.
  3. Romantický Pasov Historická atmosféra města, katedrála svatého Štěpána a trhy, které jsou dokonalým kulinářským zážitkem. Těšit se můžete na vůni svařáku, perníku, punče, ale i grilovaných klobás a dalších dobrot. Kromě toho jsou každý rok pečlivě vybíráni prodejci, kteří nabízejí vysoce kvalitní zboží. Ručně malované ozdoby na vánoční stromeček, dřevořezby, figurky do betlému, ozdoby, háčkované a pletené výrobky, světelné objekty… Je to perfektní příležitost najít pár netradičních vánočních dárků.
  4. Zastřešený Curych Dalším netradičním trhem je ten, co pořádá švýcarský Curych, a to přímo na vlakovém nádraží. Dominantou tohoto trhu je vánoční stromeček s více jak 7 000 křišťálovými postavičkami z dílny Swarovski. Z tohoto trhu vás budou doslova přecházet oči.
  5. Adventní Krakov Ty největší vánoční trhy najdete na Hlavním krakovském náměstí (Rynek Główny), který se na pár týdnů promění v tzv. Adventní městečko, které poznáte nejen podle výzdoby a stánků, ale také podle vůně svařeného vína, jehličí a včelího vosku. K dostání jsou tu kvalitní polské ruční výrobky místních umělců – od barevných a broušených baněk přes pletené košíky, vánoční stromečky a šperky až po vázané kytice ze sušených květin. Vánoční atmosféru trhů dokreslují tóny tradičních polských koled, které jsou na vyvýšeném pódiu u bývalé radnice doprovázeny ukázkami lidových tanců.

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

12 knižních novinek na jaro

12 knižních novinek na jaro

Autor: -red-, Datum: 31. 3. 2020 15:00
Naučte se nakreslit jakékoli zvíře!

Naučte se nakreslit jakékoli zvíře!

Autor: -red-, Datum: 20. 2. 2020 15:00
Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Jarní prázdniny v rakouském Leogangu

Autor: -vls-, Datum: 7. 2. 2020 15:00
Tip šéfredaktorky

Velikonoční slané muffiny

27. 3. 2020 10:00 autor -ket-