Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Není kecka jako kecka!
Pixabay
Volný čas

Není kecka jako kecka!

datum: 20. 8. 2019 15:00 autor: -red-
Tenisky „ušly“ za téměř 160 let velký kus cesty!

Věděli jste, že první tenisky byly vyrobeny již v roce 1860 v Anglii? Tento milník v dějinách obuvi je úzce propojen s průmyslovým zpracováním kaučuku, které začalo nedlouho předtím po objevení procesu vulkanizace. I když se primárně tento proces využíval pro výrobu pneumatik, brzy se ukázalo, že může být užitečný i v jiných odvětvích, třeba ve zmíněném obuvnictví.

Rozkmotření teniskoví bratři

„S příchodem 20. století začaly postupně vznikat kultovní značky jako Converse, Adidas nebo Puma. Zajímavostí je, že poslední dvě zmíněné původně fungovaly společně pod značkou Gebrüder Dassler Schuhfabrik, kterou založili bratři Dasslerové z Německa v roce 1924. Po čase se ale rozkmotřili a vznikla značka Adidas, pojmenovaná spojením začátku jména a příjmení Adolfa Dasslera a značka Ruda, která byla vytvořena obdobně ze jména Rudolf Dassler, ale časem změnila název na Puma,“ říká Petr Gürth ze Snapbacks.cz.

Fenomén Chuck Taylor

Značka Converse vznikla v roce 1909 a původně vyráběla holinky a pracovní obuv, ale ve 20. letech svůj sortiment rozšířila i o sportovní obuv s názvem All Star. Tyto tenisky se staly první masově vyráběnou basketbalovou obuví. Všiml si jich i basketbalista Chuck Taylor, který je sám začal propagovat a můžeme tak hovořit o prvních formách influencer marketingu. Chuck Taylor se časem stal obchodníkem firmy a také návrhářem. Navrhl tenisky All Star Chuck Taylor, které se v téměř nezměněné podobě prodávají dodnes. V bílé variantě s lemováním v národních barvách v nich soutěžili američtí basketbalisté na Olympijských hrách v roce 1936. V roce 2003 značku Converse koupila další americká značka Nike.

Mezi další milníky patří také rok 1966, kdy byla Paul Van Dorenem založena značka Vans, symbol kalifornských surfařů a skateboardistů.

Chvíli před Vans, konkrétně v roce 1964 vznikla značka Nike, která se později stala jedním z největších konkurentů značky Adidas a je jím v podstatě dodnes. Založili ji atlet Philip Knight a jeho trenér Bill Bowermann.

Jak jim říkáme

Zajímavé je i téma názvů různých druhů tenisek. Například druh bot, kterým u nás říkáme lidově kecky, není nijak spojen s upovídaností jejich nositele, ale se značkou Keds, která je původně začala vyrábět.

Pro určitý typ tenisek se taky historicky vžil název sneakers, který zase pochází z anglického slova to sneak, což v překladu znamená plížit se. Začalo se jim tak říkat díky gumové podrážce, která udělala chůzi daleko tišší a nositel těchto bot se tak mohl dostat kamkoliv téměř neslyšitelně.

Celebrity v teniskách

Netrvalo dlouho a tenisky si oblíbily světově proslulé celebrity. Již v první polovině 20. let je nosily ke sportovním outfitům hvězdy filmového plátna jako Audrey Hepburn nebo Humphrey Bogart.

Spojení celebrit a tenisek vytrvalo dodnes. Jmenovat můžeme třeba slavného amerického rappera Kanye Westa. Známý je také pod přezdívkou Yeezy, stejně jako boty po něm pojmenované. Vytváří je ve spolupráci se značkou Adidas a každé vydání nového modelu těchto tenisek zpravidla provází dlouhé fronty před prodejnami, kde jsou k mání. Rovněž pod značkou Adidas navrhuje kolekce tenisek zpěvák Pharell Williams. Součástí těchto kolekcí jsou často i další stylové kousky, například batohy.

Své tenisky si navrhla také slavná zpěvačka Rihanna. Spojila se se značkou Puma a společně vytvořily model tenisek známý jako creepers, který se stal celosvětovým hitem.

Ani značka Nike se celebritám nevyhýbá. Mezi slavnými, kteří Nike obouvají, ale i oblékají, jsou zejména sportovci. Z těch nejvýznamnějších můžeme jmenovat například basketbalistu Michaela Jordana. Ve spolupráci s ním byla dokonce vytvořena nová značka Air Jordan, která je v současnosti dceřinou společností firmy Nike. Zpočátku vyráběla tenisky pouze pro Michaela Jordana, později produkty přešly do volného prodeje. Hrdými nositeli Nike jsou pak také golfista Tiger Woods nebo tenisté Rafael Nadal a Roger Federer.

S kultovními značkami se spojují i celebrity u nás v Česku. Za poslední dobu můžeme zmínit například rappera Johnyho Machette. Ten dlouhodobě spolupracuje se značkou Vans a hrdě obouvá tyto tenisky ve svých klipech.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Zvěčněte kouzlo babího léta!

Zvěčněte kouzlo babího léta!

Autor: -gul-, Datum: 26. 9. 2022 15:00

Podzimní příroda láká k zachycení jejích krás. Využít čarování babího léta však můžete nejen během…

Začne Evropský týden sportu

Začne Evropský týden sportu

Autor: -ket-, Datum: 19. 9. 2022 15:00

V pátek 23. 9. 2022 začne Evropský týden sportu, do kterého se prostřednictvím projektu BEACTIVE…

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Celosvětový den úklidu: Vyčistěte svůj dům i planetu!

Autor: -ket-, Datum: 14. 9. 2022 15:00

Během světového dne úklidu, který letos připadá na 17. září, se dobrovolníci pouštějí do…

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

6 zajímavých vinařských obcí na Velkopavlovicku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 9. 2022 0:05

Velkopavlovická vinařská podoblast je se svými bezmála 500 hektary vinic druhou největší na Moravě.…

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

3 největší vinobraní u nás aneb Jak se slaví svátek vína

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 8. 2022 11:00

Vinobraní bývá největším svátkem vína jak pro samotné vinaře, tak pro milovníky jejich vín. Dříve…

Učte děti a vnoučata plavat

Učte děti a vnoučata plavat

Autor: -ket-, Datum: 11. 8. 2022 15:00

S plaváním je u dětí vhodné začít co nejdříve. Pobyt ve vodě podporuje jejich tělesný i psychický…

Tip na výlet na Vysočině

Tip na výlet na Vysočině

Autor: -vls-, Datum: 10. 7. 2022 11:00

Představte si, že se procházíte po rozlehlých loukách, podél řek nebo po hlubokých lesích, tolik…

7 důvodů, proč letos vyměnit hotel za obytňák

7 důvodů, proč letos vyměnit hotel za obytňák

Autor: -vls-, Datum: 4. 7. 2022 15:00

Chtěli jste si odpočinout, ale volných pokojů už je jako šafránu? Vyzkoušejte cestování karavanem!…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 balíčků kosmetiky DERMEDIC

27. 9. 2022 15:00 autor -mav-