Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Není kecka jako kecka!
Pixabay
Volný čas

Není kecka jako kecka!

datum: 20. 8. 2019 15:00 autor: -red-
Tenisky „ušly“ za téměř 160 let velký kus cesty!

Věděli jste, že první tenisky byly vyrobeny již v roce 1860 v Anglii? Tento milník v dějinách obuvi je úzce propojen s průmyslovým zpracováním kaučuku, které začalo nedlouho předtím po objevení procesu vulkanizace. I když se primárně tento proces využíval pro výrobu pneumatik, brzy se ukázalo, že může být užitečný i v jiných odvětvích, třeba ve zmíněném obuvnictví.

Rozkmotření teniskoví bratři

„S příchodem 20. století začaly postupně vznikat kultovní značky jako Converse, Adidas nebo Puma. Zajímavostí je, že poslední dvě zmíněné původně fungovaly společně pod značkou Gebrüder Dassler Schuhfabrik, kterou založili bratři Dasslerové z Německa v roce 1924. Po čase se ale rozkmotřili a vznikla značka Adidas, pojmenovaná spojením začátku jména a příjmení Adolfa Dasslera a značka Ruda, která byla vytvořena obdobně ze jména Rudolf Dassler, ale časem změnila název na Puma,“ říká Petr Gürth ze Snapbacks.cz.

Fenomén Chuck Taylor

Značka Converse vznikla v roce 1909 a původně vyráběla holinky a pracovní obuv, ale ve 20. letech svůj sortiment rozšířila i o sportovní obuv s názvem All Star. Tyto tenisky se staly první masově vyráběnou basketbalovou obuví. Všiml si jich i basketbalista Chuck Taylor, který je sám začal propagovat a můžeme tak hovořit o prvních formách influencer marketingu. Chuck Taylor se časem stal obchodníkem firmy a také návrhářem. Navrhl tenisky All Star Chuck Taylor, které se v téměř nezměněné podobě prodávají dodnes. V bílé variantě s lemováním v národních barvách v nich soutěžili američtí basketbalisté na Olympijských hrách v roce 1936. V roce 2003 značku Converse koupila další americká značka Nike.

Mezi další milníky patří také rok 1966, kdy byla Paul Van Dorenem založena značka Vans, symbol kalifornských surfařů a skateboardistů.

Chvíli před Vans, konkrétně v roce 1964 vznikla značka Nike, která se později stala jedním z největších konkurentů značky Adidas a je jím v podstatě dodnes. Založili ji atlet Philip Knight a jeho trenér Bill Bowermann.

Jak jim říkáme

Zajímavé je i téma názvů různých druhů tenisek. Například druh bot, kterým u nás říkáme lidově kecky, není nijak spojen s upovídaností jejich nositele, ale se značkou Keds, která je původně začala vyrábět.

Pro určitý typ tenisek se taky historicky vžil název sneakers, který zase pochází z anglického slova to sneak, což v překladu znamená plížit se. Začalo se jim tak říkat díky gumové podrážce, která udělala chůzi daleko tišší a nositel těchto bot se tak mohl dostat kamkoliv téměř neslyšitelně.

Celebrity v teniskách

Netrvalo dlouho a tenisky si oblíbily světově proslulé celebrity. Již v první polovině 20. let je nosily ke sportovním outfitům hvězdy filmového plátna jako Audrey Hepburn nebo Humphrey Bogart.

Spojení celebrit a tenisek vytrvalo dodnes. Jmenovat můžeme třeba slavného amerického rappera Kanye Westa. Známý je také pod přezdívkou Yeezy, stejně jako boty po něm pojmenované. Vytváří je ve spolupráci se značkou Adidas a každé vydání nového modelu těchto tenisek zpravidla provází dlouhé fronty před prodejnami, kde jsou k mání. Rovněž pod značkou Adidas navrhuje kolekce tenisek zpěvák Pharell Williams. Součástí těchto kolekcí jsou často i další stylové kousky, například batohy.

Své tenisky si navrhla také slavná zpěvačka Rihanna. Spojila se se značkou Puma a společně vytvořily model tenisek známý jako creepers, který se stal celosvětovým hitem.

Ani značka Nike se celebritám nevyhýbá. Mezi slavnými, kteří Nike obouvají, ale i oblékají, jsou zejména sportovci. Z těch nejvýznamnějších můžeme jmenovat například basketbalistu Michaela Jordana. Ve spolupráci s ním byla dokonce vytvořena nová značka Air Jordan, která je v současnosti dceřinou společností firmy Nike. Zpočátku vyráběla tenisky pouze pro Michaela Jordana, později produkty přešly do volného prodeje. Hrdými nositeli Nike jsou pak také golfista Tiger Woods nebo tenisté Rafael Nadal a Roger Federer.

S kultovními značkami se spojují i celebrity u nás v Česku. Za poslední dobu můžeme zmínit například rappera Johnyho Machette. Ten dlouhodobě spolupracuje se značkou Vans a hrdě obouvá tyto tenisky ve svých klipech.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Jak správně fotit nestylizované rodinné snímky?

Autor: redakce ve spolupráci s fotografem Georgem Karbusem, Datum: 10. 9. 2021 15:00

Jistě to znáte. Chcete vytvořit krásnou rodinnou fotografii, ale vaše děti jsou neustále v pohybu a…

Pro šikovné kluky i holčičky

Pro šikovné kluky i holčičky

Autor: -red-, Datum: 5. 9. 2021 11:00

Potěšte děti nebo vnoučata skvělou skládačkou puzzle. Určitě se budete skvěle bavit s nimi.

Slova místo kordů. Cyrano z Bergeracu v beatboxovém rytmu

Slova místo kordů. Cyrano z Bergeracu v beatboxovém rytmu

Autor: -mb-, Datum: 3. 9. 2021 15:00

Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla. Slavný…

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

6 tipů, jak zachytit svět pod hladinou

Autor: redakce ve spolupráci s fotografkou Lucií Drlíkovou, Datum: 4. 8. 2021 10:00

Letní měsíce lákají k potápění, které otevírá kouzlo podvodní říše. Stojí za to jej zvěčnit!…

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Karavanem do kempu, nebo na divoko?

Autor: -vls-, Datum: 16. 7. 2021 15:00

Obliba obytných vozů a karavanů u nás v posledních letech stoupala, avšak ten pravý rozmach zažil…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Pro malé školáčky

Pro malé školáčky

Autor: -mav-, Datum: 12. 7. 2021 15:00

Nezapomeňte vzít dětem na dovolenou knížky!

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková