Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Není kecka jako kecka!
Pixabay
Volný čas

Není kecka jako kecka!

datum: 20. 8. 2019 15:00 autor: -red-
Tenisky „ušly“ za téměř 160 let velký kus cesty!

Věděli jste, že první tenisky byly vyrobeny již v roce 1860 v Anglii? Tento milník v dějinách obuvi je úzce propojen s průmyslovým zpracováním kaučuku, které začalo nedlouho předtím po objevení procesu vulkanizace. I když se primárně tento proces využíval pro výrobu pneumatik, brzy se ukázalo, že může být užitečný i v jiných odvětvích, třeba ve zmíněném obuvnictví.

Rozkmotření teniskoví bratři

„S příchodem 20. století začaly postupně vznikat kultovní značky jako Converse, Adidas nebo Puma. Zajímavostí je, že poslední dvě zmíněné původně fungovaly společně pod značkou Gebrüder Dassler Schuhfabrik, kterou založili bratři Dasslerové z Německa v roce 1924. Po čase se ale rozkmotřili a vznikla značka Adidas, pojmenovaná spojením začátku jména a příjmení Adolfa Dasslera a značka Ruda, která byla vytvořena obdobně ze jména Rudolf Dassler, ale časem změnila název na Puma,“ říká Petr Gürth ze Snapbacks.cz.

Fenomén Chuck Taylor

Značka Converse vznikla v roce 1909 a původně vyráběla holinky a pracovní obuv, ale ve 20. letech svůj sortiment rozšířila i o sportovní obuv s názvem All Star. Tyto tenisky se staly první masově vyráběnou basketbalovou obuví. Všiml si jich i basketbalista Chuck Taylor, který je sám začal propagovat a můžeme tak hovořit o prvních formách influencer marketingu. Chuck Taylor se časem stal obchodníkem firmy a také návrhářem. Navrhl tenisky All Star Chuck Taylor, které se v téměř nezměněné podobě prodávají dodnes. V bílé variantě s lemováním v národních barvách v nich soutěžili američtí basketbalisté na Olympijských hrách v roce 1936. V roce 2003 značku Converse koupila další americká značka Nike.

Mezi další milníky patří také rok 1966, kdy byla Paul Van Dorenem založena značka Vans, symbol kalifornských surfařů a skateboardistů.

Chvíli před Vans, konkrétně v roce 1964 vznikla značka Nike, která se později stala jedním z největších konkurentů značky Adidas a je jím v podstatě dodnes. Založili ji atlet Philip Knight a jeho trenér Bill Bowermann.

Jak jim říkáme

Zajímavé je i téma názvů různých druhů tenisek. Například druh bot, kterým u nás říkáme lidově kecky, není nijak spojen s upovídaností jejich nositele, ale se značkou Keds, která je původně začala vyrábět.

Pro určitý typ tenisek se taky historicky vžil název sneakers, který zase pochází z anglického slova to sneak, což v překladu znamená plížit se. Začalo se jim tak říkat díky gumové podrážce, která udělala chůzi daleko tišší a nositel těchto bot se tak mohl dostat kamkoliv téměř neslyšitelně.

Celebrity v teniskách

Netrvalo dlouho a tenisky si oblíbily světově proslulé celebrity. Již v první polovině 20. let je nosily ke sportovním outfitům hvězdy filmového plátna jako Audrey Hepburn nebo Humphrey Bogart.

Spojení celebrit a tenisek vytrvalo dodnes. Jmenovat můžeme třeba slavného amerického rappera Kanye Westa. Známý je také pod přezdívkou Yeezy, stejně jako boty po něm pojmenované. Vytváří je ve spolupráci se značkou Adidas a každé vydání nového modelu těchto tenisek zpravidla provází dlouhé fronty před prodejnami, kde jsou k mání. Rovněž pod značkou Adidas navrhuje kolekce tenisek zpěvák Pharell Williams. Součástí těchto kolekcí jsou často i další stylové kousky, například batohy.

Své tenisky si navrhla také slavná zpěvačka Rihanna. Spojila se se značkou Puma a společně vytvořily model tenisek známý jako creepers, který se stal celosvětovým hitem.

Ani značka Nike se celebritám nevyhýbá. Mezi slavnými, kteří Nike obouvají, ale i oblékají, jsou zejména sportovci. Z těch nejvýznamnějších můžeme jmenovat například basketbalistu Michaela Jordana. Ve spolupráci s ním byla dokonce vytvořena nová značka Air Jordan, která je v současnosti dceřinou společností firmy Nike. Zpočátku vyráběla tenisky pouze pro Michaela Jordana, později produkty přešly do volného prodeje. Hrdými nositeli Nike jsou pak také golfista Tiger Woods nebo tenisté Rafael Nadal a Roger Federer.

S kultovními značkami se spojují i celebrity u nás v Česku. Za poslední dobu můžeme zmínit například rappera Johnyho Machette. Ten dlouhodobě spolupracuje se značkou Vans a hrdě obouvá tyto tenisky ve svých klipech.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Nové čtení

Nové čtení

Autor: -mav-, Datum: 10. 5. 2021 15:00

Knižní novinky tohoto týdne určitě zaujmou a potěší. Spisovatel Michal Viewegh po několika letech…

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

Autor: -jav-, Datum: 9. 5. 2021 11:00

Jejich postavy se staly doslova nesmrtelnými. Víte, které herečky hrály slavné filmové maminky?

5 rad, jak motivovat děti k jízdě na kole

5 rad, jak motivovat děti k jízdě na kole

Autor: -an-, Datum: 6. 5. 2021 10:00

Některé děti jezdí na kole rády, kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Některé ale cyklistika úplně…

Květnový Film naživo

Květnový Film naživo

Autor: -red-, Datum: 5. 5. 2021 10:00

Čeká na vás kriminální případ, fenomenální show i zběsilá divadelní ruleta!

Hurá, zahrada volá!

Hurá, zahrada volá!

Autor: -vls-, Datum: 21. 4. 2021 15:00

Také už se nemůžete dočkat prvních víkendů na zahrádce anebo až aspoň vynesete truhlíky na terasu?

4 tipy na výlety po Česku

4 tipy na výlety po Česku

Autor: redakce ve spolupráci s Amazing Places, Datum: 6. 4. 2021 15:00

Každý kout České republiky, ať už jde o Čechy, Moravu nebo Slezsko, v sobě skrývá nevšední místa,…

Zábavný kvíz: Letem velikonočním světem

Zábavný kvíz: Letem velikonočním světem

Autor: -jav-, Datum: 2. 4. 2021 15:00

Co víte o Velikonocích u nás i ve světě? Otestujte se v našem kvízu!

Toulky Pojizeřím

Toulky Pojizeřím

Autor: -mav-, Datum: 27. 3. 2021 11:00

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Většina lidí si s ní spojuje…

Tip šéfredaktorky

Nový zábavný kvíz na téma: České filmové maminky

9. 5. 2021 11:00 autor -jav-