
Upovídaný kamarád
Díky této vlastnosti je ideálním dárkem pro jedináčka, který se nemůže dočkat vašeho návratu z práce, i pro osamělou babičku. Je pak stejně dobrým společníkem jako třeba pes.
Symbol věrnosti
Andulky (papoušci vlnkovaní) jsou obdobou lidské společnosti. Ve své vlasti, v Austrálii, žijí v hejnech, ovšem po celý život udržují svazek s jedním partnerem! A stejně jako my jsou neuvěřitelně upovídaní. Když se zrovna nekrmí či nespí, štěbetají s kýmkoli, kdo projde, respektive proletí kolem.
Je-li andulka vytržena z původní rodiny, rychle přilne k náhradní, v níž si dokonce vybere i partnera. Svou přítulnost mu dává najevo mazlením – oždibováním ušních lalůčků, tváří či nosu. Začne-li vás opeřený přítel navíc i krmit, jde o důkaz lásky a důvěryhodnou nabídku i záruku, že se o vás postará, rozhodnete-li se „založit“ s ním rodinu.
Ve chvíli, kdy si přinesete mládě andulky domů, je tak vyplašené, že ocení klid, možnost prozkoumat své bydliště a odpočinout si. Dopřejte mu asi čtrnáct dní na aklimatizaci, během níž se k němu přibližujte pomalu, bez hluku a mluvte na ně, aby si zvyklo na váš hlas. Jako „úplatek“ se při ochočování osvědčilo samozřejmě jídlo – třeba miska se zrním nebo nasekaným špenátkem. Až bude ptáček ochoten projevit vám důvěru posezením na prstě či rameni, stále na něj mluvte.
A co je pravdy na tom, že andulky dokážou opakovat desítky slov? Všechno. Ovšem s takovým kecalem si popovídáte až po dlouhodobém, pravidelném a intenzivním výcviku.
Učit se, učit se, učit se
Na výcvik je vhodné mládě (u lidí jsou komunikativnější ženy, u andulek je tomu prý naopak), jemuž nepořídíte kamaráda. Pak už záleží jen na vás, kolik péče a času mu chcete a dokážete věnovat. Při neúspěchu nehledejte chybu u andulky, má totiž skvěle vyvinutou schopnost napodobovat zvuky a navíc touží se s vámi dorozumět. (Někteří „žáci“ však mají raději melodie.) Nejvhodnější čas na výuku je krátce po obědě nebo navečer.
Stejně jako jiný domácí mazlíček i andulka se ráda mazlí a nechává šimrat či drbat. Podobnost s lidmi je i v tomto bodě víc než náhodná. Jakmile se tedy váš malý přítel zabydlí na vaší ruce, zkuste ho prstem pohladit nebo pošimrat na hlavičce či na „tvářičkách“. Nahradíte mu tak partnera, který mu totéž dopřává prostřednictvím něžných dotyků svého zobáčku.
Kdo si hraje, nezlobí
Nevěřili byste, ale i andulky se nudí. Máte-li tedy doma osamělého „mohykána“, kterého musíte kvůli zaměstnání opustit, zajistěte mu zábavu. Postačí malé zrcadlo nebo atrapa andulky, aby si během vaší nepřítomnosti měl s kým „popovídat“ a necítil se tak sám. A stejně jako u dětí platí: hračky je třeba střídat! Malé neposedy potěšíte i větvičkami stromů, které mohou oždibovat a střídat je stejně jako my třeba křesla a židle. V prodejnách s krmením a doplňky pro zvířata jim můžete vybrat i různé žebříčky, kolotoče, houpačky… Pohyb přece pomáhá nezakrnět svalům a lékaři ho doporučují v každém věku!
Jedna andulka rovná se snazší výcvik a pevnější fixace na lidského partnera (tento malý chytrák si vždy vybere nápadníka opačného pohlaví, byť nikdo netuší, jak ho pozná). Dvě andulky si pořiďte, pokud se jim, respektive jejich výchově, nebudete moci příliš věnovat. Není dobře člověku, natožpak ptáčku samotnému. Párek andulek se sice hůř cvičí, zato vám předvede, jak vypadá spokojený rodinný život. A kdoví, možná i zahnízdí…
Praktické rady a tipy
⇒ Klec má mít na délku 100 cm, pak se po ní může proletět a vejdou se tam i hračky. (Zdobené klícky bez pravých úhlů andulkám komplikují život.) Klec umístěte tak, abyste mohli s andulkou komunikovat bez lezení po štaflích či kolenou.
⇒ Krmte je speciální směsí pro andulky doplňované ovocem, zeleninou, důležitý je dostatek vody. Keramická miska i napáječka se musí jednou do týdne umýt a „byt“ poklidit, jednou za půl roku dojde na velký úklid včetně dezinfekce..
⇒ Bez pohybu mimo klec i ta nejčilejší andulka zaroste tukem. Aby si neublížila, zatáhněte záclony (než pochopí, že okenní tabulí nelze proletět), pozor na horký sporák, vroucí polévku… A když se tulákovi nechce zpět do klece? Neděste ho lovem. Nic se nestane, když jednou za čas přespí „mimo domov“. Trváte-li na svém, počkejte, až se setmí a opatrně, něžně a klidně ho uchopte a vraťte na místo určení.
Další články z rubriky

Kolik stojí pes?
Autor: redakce ve spolupráce s Tomášem Haškovcem, spokojenypes.cz, Datum: 27. 1. 2025 15:30Přestože je společnost našich psích parťáků k nezaplacení, péče o psa vyžaduje spoustu času, kopu…

Tipy na bezpečné Vánoce s mazlíčky
Autor: redakce ve spolupráci s Denisem Klingerem, ředitelem PetExpert, Datum: 17. 12. 2024 8:00Co si pohlídat, aby byly vánoční svátky pohodové pro vás i vaše zvířecí parťáky? Vánoční stromeček,…

Z kočky vegetariána neuděláte
Autor: -red-, Datum: 30. 11. 2024 14:59Kočky jsou masožravci, což znamená, že jedí převážně maso. Potřebují také dobrou rovnováhu tuků,…

NOVÁ SOUTĚŽ: Čím krmit na cestách kočku?
Autor: -mav-, Datum: 27. 8. 2024 11:12Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…

Jak o čtyřnohé parťáky pomáhají pečovat moderní technologie
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 8. 2024 12:49Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…

5 rad, jak připravit domácího mazlíčka na to, že odjedete?
Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 7. 6. 2024 15:15Chystáte se na dovolenou či delší pracovní cestu do zahraničí a víte, že si vašeho domácího…

5 pravidel pro cestování s kočkou a se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Martinem Pučálkou, odborníkem na výživu psů, Datum: 10. 5. 2024 0:05Cestování se psem nebo kočkou, ať už doma nebo do zahraničí, vyžaduje pečlivou přípravu a znalost…

Kočky v rauši aneb Na čem ujíždějí naše šelmy
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2024 15:30Léčivé účinky bylin jsou lidstvu známy od nepaměti, méně známou skutečností však je, že bylinky…