
Upovídaný kamarád
Díky této vlastnosti je ideálním dárkem pro jedináčka, který se nemůže dočkat vašeho návratu z práce, i pro osamělou babičku. Je pak stejně dobrým společníkem jako třeba pes.
Symbol věrnosti
Andulky (papoušci vlnkovaní) jsou obdobou lidské společnosti. Ve své vlasti, v Austrálii, žijí v hejnech, ovšem po celý život udržují svazek s jedním partnerem! A stejně jako my jsou neuvěřitelně upovídaní. Když se zrovna nekrmí či nespí, štěbetají s kýmkoli, kdo projde, respektive proletí kolem.
Je-li andulka vytržena z původní rodiny, rychle přilne k náhradní, v níž si dokonce vybere i partnera. Svou přítulnost mu dává najevo mazlením – oždibováním ušních lalůčků, tváří či nosu. Začne-li vás opeřený přítel navíc i krmit, jde o důkaz lásky a důvěryhodnou nabídku i záruku, že se o vás postará, rozhodnete-li se „založit“ s ním rodinu.
Ve chvíli, kdy si přinesete mládě andulky domů, je tak vyplašené, že ocení klid, možnost prozkoumat své bydliště a odpočinout si. Dopřejte mu asi čtrnáct dní na aklimatizaci, během níž se k němu přibližujte pomalu, bez hluku a mluvte na ně, aby si zvyklo na váš hlas. Jako „úplatek“ se při ochočování osvědčilo samozřejmě jídlo – třeba miska se zrním nebo nasekaným špenátkem. Až bude ptáček ochoten projevit vám důvěru posezením na prstě či rameni, stále na něj mluvte.
A co je pravdy na tom, že andulky dokážou opakovat desítky slov? Všechno. Ovšem s takovým kecalem si popovídáte až po dlouhodobém, pravidelném a intenzivním výcviku.
Učit se, učit se, učit se
Na výcvik je vhodné mládě (u lidí jsou komunikativnější ženy, u andulek je tomu prý naopak), jemuž nepořídíte kamaráda. Pak už záleží jen na vás, kolik péče a času mu chcete a dokážete věnovat. Při neúspěchu nehledejte chybu u andulky, má totiž skvěle vyvinutou schopnost napodobovat zvuky a navíc touží se s vámi dorozumět. (Někteří „žáci“ však mají raději melodie.) Nejvhodnější čas na výuku je krátce po obědě nebo navečer.
Stejně jako jiný domácí mazlíček i andulka se ráda mazlí a nechává šimrat či drbat. Podobnost s lidmi je i v tomto bodě víc než náhodná. Jakmile se tedy váš malý přítel zabydlí na vaší ruce, zkuste ho prstem pohladit nebo pošimrat na hlavičce či na „tvářičkách“. Nahradíte mu tak partnera, který mu totéž dopřává prostřednictvím něžných dotyků svého zobáčku.
Kdo si hraje, nezlobí
Nevěřili byste, ale i andulky se nudí. Máte-li tedy doma osamělého „mohykána“, kterého musíte kvůli zaměstnání opustit, zajistěte mu zábavu. Postačí malé zrcadlo nebo atrapa andulky, aby si během vaší nepřítomnosti měl s kým „popovídat“ a necítil se tak sám. A stejně jako u dětí platí: hračky je třeba střídat! Malé neposedy potěšíte i větvičkami stromů, které mohou oždibovat a střídat je stejně jako my třeba křesla a židle. V prodejnách s krmením a doplňky pro zvířata jim můžete vybrat i různé žebříčky, kolotoče, houpačky… Pohyb přece pomáhá nezakrnět svalům a lékaři ho doporučují v každém věku!
Jedna andulka rovná se snazší výcvik a pevnější fixace na lidského partnera (tento malý chytrák si vždy vybere nápadníka opačného pohlaví, byť nikdo netuší, jak ho pozná). Dvě andulky si pořiďte, pokud se jim, respektive jejich výchově, nebudete moci příliš věnovat. Není dobře člověku, natožpak ptáčku samotnému. Párek andulek se sice hůř cvičí, zato vám předvede, jak vypadá spokojený rodinný život. A kdoví, možná i zahnízdí…
Praktické rady a tipy
⇒ Klec má mít na délku 100 cm, pak se po ní může proletět a vejdou se tam i hračky. (Zdobené klícky bez pravých úhlů andulkám komplikují život.) Klec umístěte tak, abyste mohli s andulkou komunikovat bez lezení po štaflích či kolenou.
⇒ Krmte je speciální směsí pro andulky doplňované ovocem, zeleninou, důležitý je dostatek vody. Keramická miska i napáječka se musí jednou do týdne umýt a „byt“ poklidit, jednou za půl roku dojde na velký úklid včetně dezinfekce..
⇒ Bez pohybu mimo klec i ta nejčilejší andulka zaroste tukem. Aby si neublížila, zatáhněte záclony (než pochopí, že okenní tabulí nelze proletět), pozor na horký sporák, vroucí polévku… A když se tulákovi nechce zpět do klece? Neděste ho lovem. Nic se nestane, když jednou za čas přespí „mimo domov“. Trváte-li na svém, počkejte, až se setmí a opatrně, něžně a klidně ho uchopte a vraťte na místo určení.
Další články z rubriky

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?
Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…
Komentáře