
Pozor! Na pejska čekají letní nástrahy
Před čím bychom měli pejska v létě chránit?
Klíšťata
Pokud budete mít pejska nechráněného, tak si z takové letní procházky v parku může přinést i desítky přisátých nezvaných hostů, kteří mohou psa nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.
Správná ochrana u psa by tedy měla být automatická. Praktické jsou antiparazitní obojky, protože vydrží celé léto. Novinkou jsou i antiparazitní tablety, které jsou účinné až 12 týdnů.
I když je pes ochráněn, tak byste ho měli po každé procházce v přírodě důkladně prohlédnout. Především na místech, kde má zvíře slabší kůži, jako je oblast uší či břicha. Nejlépe ještě před příchodem do bytu či domu. Klíšťata totiž mohou ze srsti spadnout a přelézt na člověka.
Žaludeční otrava
Dalším rizikem je i žaludeční otrava ze zkaženého jídla. V létě si při venčení dávejte větší pozor, kde pejsek „šmejdí“. Ostražití buďte samozřejmě nejvíce u popelnic či laviček, může se zde „povalovat“ spousta odhozeného jídla. V létě se potraviny rychleji kazí a jestliže pes „slupne“ pár dní starou klobásu, tak si může způsobit nepěkné střevní potíže.
Granule skladujte v prostorách, kde teplota nepřekročí 25 stupňů. V příliš teplém počasí se granule rychle kazí, žluknou. Dáváte-li pejskovi konzervu a nesní ji celou, tak ji raději ukliďte do ledničky nebo chladné spíže.
Hydratace
Stejně jako lidé, tak i pejsci v létě potřebují doplňovat více tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Ta se může projevovat tak, že pes odmítá krmivo, je bez energie nebo má suché a lepkavé dásně.
Dehydratace u psa se také pozná podle toho, když zvířeti jemně povytáhnete kůži za krkem mezi lopatkami – u správně zavodněného psa se kůže rychle vrátí na své původní místo. U dehydrovaného kůže není pružná a automaticky neslehne.
„Ideálně by měl pes za den vypít 50 ml vody na každé kilo své váhy. Má-li pes suché granule, je dobré mu do nich v létě dát i trochu vody nebo vlažného vývaru, tím psovi dodáte více tekutin. V létě je také dobré kombinovat konzervy s granulemi. Dostanete tak do psa více vody,“ vysvětluje odborník na výživu psů Martin Pučálka.
Čistá voda
Chodíte-li na dlouhé procházky, tak si s sebou berte i cestovní mističku, aby pes vodu nemusel pít ze špinavých kaluží či rybníků se stojatou a nečistou vodou. Tyto vody obsahují různé patogeny, sinice a jiné parazity, které mohou zvíře velmi žaludečně potrápit. Pozor si dejte i na kaluže ve městě. Ty bývají kromě parazitů i plné chemikálií či pesticidů.
Pokud jste s pejskem u moře, tak dohlédněte na to, aby nepil mořskou vodu – obsahuje spoustu soli, která má u zvířete projímavé účinky. Naopak se nebojte vody z řek, ta je díky proudění čistější.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem
Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout
Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě
Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků
Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…
Komentáře