Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pes „zahradníkem”?
archiv redakce
Volný čas / Mazlíčci

Pes „zahradníkem”?

datum: 28. 6. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes
Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to i pro zahradníky? Když se pejsek pustí do zahradničení, může za sebou nechat spoušť, kterou nikdo nevidí rád. I v krásné zahradě ale můžete mít spokojeného pejska, je potřeba si jen jeho přítomnosti přizpůsobit. Poradíme vám, jak na to!

Základem je výchova. „S velkou dávkou trpělivosti a důslednosti se vám podaří pejskovi vysvětlit, aby vaše krásné záhonky nechal na pokoji,” radí Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů z e-shopu Spokojenypes.cz. 

Správné plemeno a zábava

Chcete mít krásnou a precizní zahradu? Promyslete správný výběr plemene! Někteří pejsci budou jen polehávat a pobíhat po zahrádce. Jsou však plemena, která jsou velmi aktivní, nebo je pro ně norování přirozené.

Univerzální rada zní: Zabavte svého pejska! Pokud bude trávit celé dny sám na zahradě, je přirozené, že si bude hledat zábavu v podobě hrabání záhonků, pojídání všeho možného a nebo kousání zahradního nábytku.

Psa berte pravidelně na dlouhé procházky, po kterých mu na lumpárny už nezbyde energie! Vybavte se také hračkami, které pejska zabaví, v době kdy na něj nebudete mít zrovna čas. Je ale potřeba naučit psa také odpočívat, například po procházce nebo po krmení. Pejsek se naučí i v klidu ležet a nebude tak vyhledávat jinou zábavu.

A když už se vám z jakéhokoliv důvodu nepodaří pejska jeho zlozvykům odnaučit, nezbyde vám nic jiného, než zahradu přizpůsobit tomu, aby byla před čtyřnohým kamarádem v bezpečí. To ale platí i naopak a zahrada by neměla skrývat nebezpečí ani pro něj!

Přizpůsobte zahradu psovi

Pokud máte aktivního pejska, určitě to znáte: pošlapané záhonky, rozhrabané krtince a mulčovací kůra a polámané rostlinky. Většině problémům můžete předejít tím, že zahradu pohybu psa uzpůsobíte. Máte-li větší zahradu, snadno oddělíte prostor, ve kterém se bude pes pohybovat. Případně záhonky obežeňte menším plotem.

Pejsek potřebuje hodně pohybu, je proto přirozené, že bude po zahradě rád pobíhat. Na jeho nejoblíbenější trase vybudujte malý chodníček a zabráníte tak vzniku nevzhledných udusaných míst. Každý hlídač rád svůj revír obíhá, můžete proto počítat s tím, že nejoblíbenější trasa povede právě po obvodu vaší zahrady.

Rostlinám a trávníku ale nejvíce škodí agresivní psí moč a exkrementy, které na zahradě vypalují suchá místa. Ty proto co nejrychleji odstraňte. Rozhodně ale nepatří na kompost, tam by byly spíše na škodu.

Vytyčte pejskovi také místo, které bude jen jeho. Může se jednat o boudu, nebo oplocenou část zahrady. Je to také místo, kam budete moct pejska na nějakou dobu zavřít, když přijde například návštěva, která nemá pejsky zrovna v oblibě. Ale pozor! Rozhodně ho nenechávejte zavřeného celé dny v malém prostoru. Pes potřebuje vaši společnost a hlavně spoustu pohybu.

Bezpečné místo pro rostliny, ale i pro psy

Nebezpeční nejsou ale jen psi pro vaši zahradu, platí to i naopak. Zahrada může skrývat spoustu nebezpečí i pro vaše čtyřnohé kamarády. Je to například řada rostlin, které na zahradách běžně rostou.

K okusování lákají například živé ploty, které bývají často jedovaté. Například větvičky tisu mohou vašeho pejska vážně ohrozit. Vyvarovat byste se měli také výsadbě dalších jedovatých rostlin, jakými jsou například azalky, narcisy, koniklece a další. Přestože často pejska odpuzují už svou vůní, nikdy nemáte jistotu, že nepřevládne zvědavost.

Nebezpečí ale nepředstavují jen jedovaté rostliny. Po práci po sobě pečlivě uklízejte – je potřeba schovat opravdu vše, o co by se mohl váš čtyřnohý kamarád poranit, například zahradní nářadí, barvy, hřebíky atd.

Pozor na chemická hnojiva a pesticidy!

O tom, že mohou pesticidy a průmyslová hnojiva škodit životnímu prostředí a narušovat rovnováhu ekosystému, už nejspíš víte. Ohrozit ale můžou také vaše domácí mazlíčky! Zvlášť nebezpečné jsou pesticidy pro hmyz a drobné ptactvo, ale mohou způsobit otravu také domácích zvířat, jako jsou psi a kočky.

„Přestože samotná průmyslová minerální hnojiva nepředstavují při správné manipulaci velké nebezpečí, mohou způsobit zdravotní potíže, pokud se při neopatrném zacházení a špatném uskladnění dostanou do dosahu psů nebo domácích koček,” říká profesor Josef Jančář, odborník na hnojiva z firmy Escube.

Pokud jsou na zahradě tyto prostředky používány, je potřeba zajistit, aby se zvíře k ošetřeným rostlinám hned nedostalo. „Lepší je se těmto přípravkům vyhnout úplně a dát přednost přírodním prostředkům a organickým hnojivům, které nejsou pro zvířata nebezpečná a rostlinám i půdě dodají dostatek živin a podpoří tak přirozenou obranyschopnost rostlin i udržení kvality půdy,” dodává Josef Jančář.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem

Zimní dovolená se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00

Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Jak poznat potravinovou alergii u psa?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 11. 1. 2023 10:00

Mezi časté civilizační choroby patří také alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich…

Jak se starat o psa v zimě?

Jak se starat o psa v zimě?

Autor: -vls-, Datum: 22. 12. 2022 10:00

Udeřilo na nás mrazivé a sněhové počasí. Zima bývá často náročná nejen pro lidi, ale i pro pejsky,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-