Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pes „zahradníkem”?
archiv redakce
Volný čas / Mazlíčci

Pes „zahradníkem”?

datum: 28. 6. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes
Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to i pro zahradníky? Když se pejsek pustí do zahradničení, může za sebou nechat spoušť, kterou nikdo nevidí rád. I v krásné zahradě ale můžete mít spokojeného pejska, je potřeba si jen jeho přítomnosti přizpůsobit. Poradíme vám, jak na to!

Základem je výchova. „S velkou dávkou trpělivosti a důslednosti se vám podaří pejskovi vysvětlit, aby vaše krásné záhonky nechal na pokoji,” radí Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů z e-shopu Spokojenypes.cz. 

Správné plemeno a zábava

Chcete mít krásnou a precizní zahradu? Promyslete správný výběr plemene! Někteří pejsci budou jen polehávat a pobíhat po zahrádce. Jsou však plemena, která jsou velmi aktivní, nebo je pro ně norování přirozené.

Univerzální rada zní: Zabavte svého pejska! Pokud bude trávit celé dny sám na zahradě, je přirozené, že si bude hledat zábavu v podobě hrabání záhonků, pojídání všeho možného a nebo kousání zahradního nábytku.

Psa berte pravidelně na dlouhé procházky, po kterých mu na lumpárny už nezbyde energie! Vybavte se také hračkami, které pejska zabaví, v době kdy na něj nebudete mít zrovna čas. Je ale potřeba naučit psa také odpočívat, například po procházce nebo po krmení. Pejsek se naučí i v klidu ležet a nebude tak vyhledávat jinou zábavu.

A když už se vám z jakéhokoliv důvodu nepodaří pejska jeho zlozvykům odnaučit, nezbyde vám nic jiného, než zahradu přizpůsobit tomu, aby byla před čtyřnohým kamarádem v bezpečí. To ale platí i naopak a zahrada by neměla skrývat nebezpečí ani pro něj!

Přizpůsobte zahradu psovi

Pokud máte aktivního pejska, určitě to znáte: pošlapané záhonky, rozhrabané krtince a mulčovací kůra a polámané rostlinky. Většině problémům můžete předejít tím, že zahradu pohybu psa uzpůsobíte. Máte-li větší zahradu, snadno oddělíte prostor, ve kterém se bude pes pohybovat. Případně záhonky obežeňte menším plotem.

Pejsek potřebuje hodně pohybu, je proto přirozené, že bude po zahradě rád pobíhat. Na jeho nejoblíbenější trase vybudujte malý chodníček a zabráníte tak vzniku nevzhledných udusaných míst. Každý hlídač rád svůj revír obíhá, můžete proto počítat s tím, že nejoblíbenější trasa povede právě po obvodu vaší zahrady.

Rostlinám a trávníku ale nejvíce škodí agresivní psí moč a exkrementy, které na zahradě vypalují suchá místa. Ty proto co nejrychleji odstraňte. Rozhodně ale nepatří na kompost, tam by byly spíše na škodu.

Vytyčte pejskovi také místo, které bude jen jeho. Může se jednat o boudu, nebo oplocenou část zahrady. Je to také místo, kam budete moct pejska na nějakou dobu zavřít, když přijde například návštěva, která nemá pejsky zrovna v oblibě. Ale pozor! Rozhodně ho nenechávejte zavřeného celé dny v malém prostoru. Pes potřebuje vaši společnost a hlavně spoustu pohybu.

Bezpečné místo pro rostliny, ale i pro psy

Nebezpeční nejsou ale jen psi pro vaši zahradu, platí to i naopak. Zahrada může skrývat spoustu nebezpečí i pro vaše čtyřnohé kamarády. Je to například řada rostlin, které na zahradách běžně rostou.

K okusování lákají například živé ploty, které bývají často jedovaté. Například větvičky tisu mohou vašeho pejska vážně ohrozit. Vyvarovat byste se měli také výsadbě dalších jedovatých rostlin, jakými jsou například azalky, narcisy, koniklece a další. Přestože často pejska odpuzují už svou vůní, nikdy nemáte jistotu, že nepřevládne zvědavost.

Nebezpečí ale nepředstavují jen jedovaté rostliny. Po práci po sobě pečlivě uklízejte – je potřeba schovat opravdu vše, o co by se mohl váš čtyřnohý kamarád poranit, například zahradní nářadí, barvy, hřebíky atd.

Pozor na chemická hnojiva a pesticidy!

O tom, že mohou pesticidy a průmyslová hnojiva škodit životnímu prostředí a narušovat rovnováhu ekosystému, už nejspíš víte. Ohrozit ale můžou také vaše domácí mazlíčky! Zvlášť nebezpečné jsou pesticidy pro hmyz a drobné ptactvo, ale mohou způsobit otravu také domácích zvířat, jako jsou psi a kočky.

„Přestože samotná průmyslová minerální hnojiva nepředstavují při správné manipulaci velké nebezpečí, mohou způsobit zdravotní potíže, pokud se při neopatrném zacházení a špatném uskladnění dostanou do dosahu psů nebo domácích koček,” říká profesor Josef Jančář, odborník na hnojiva z firmy Escube.

Pokud jsou na zahradě tyto prostředky používány, je potřeba zajistit, aby se zvíře k ošetřeným rostlinám hned nedostalo. „Lepší je se těmto přípravkům vyhnout úplně a dát přednost přírodním prostředkům a organickým hnojivům, které nejsou pro zvířata nebezpečná a rostlinám i půdě dodají dostatek živin a podpoří tak přirozenou obranyschopnost rostlin i udržení kvality půdy,” dodává Josef Jančář.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Minimálně třetina zaměstnanců zažívá symptomy syndromu vyhoření

Autor: redakce ve spolupráci s Barborou Pšenicovou, ředitelkou neziskové organizace Nevypusť duši, která se v Česku věnuje osvětě a prevenci týkající se duševního zdraví, Datum: 9. 11. 2023 0:05

Duševní zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň ve firmách je stále podceňováno. Nadměrným pracovním…

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Život s kočkou aneb Kdo je vlastně pán?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 26. 10. 2023 13:30

Bez přátel, společenského života, v pokročilém věku a většinou žena. Takové jsou nejčastější…

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Jak si poradit s podzimním línáním domácích mazlíčků?

Autor: -vls-, Datum: 14. 9. 2023 10:00

Milujeme chlupatá zvířata, ale někdy jen do té doby, dokud nezanechají pár chlupů v naší právě…

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

7 rad, jak zvládnout vedra se psem

Autor: -ava-, Datum: 18. 7. 2023 10:00

Horké letní teploty mohou být nebezpečné nejen pro člověka, ale stejně tak pro vašeho zvířecího…

Cestujeme s pejskem

Cestujeme s pejskem

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 19. 6. 2023 19:30

Letní prázdniny se blíží a s nimi čas dovolených a výletů. A co když chceme vzít s sebou i naše…

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05

Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00

Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-