Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Pes „zahradníkem”?
archiv redakce
Volný čas / Mazlíčci

Pes „zahradníkem”?

datum: 28. 6. 2021 15:00 autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Novotnou, Spokojený pes
Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Platí to i pro zahradníky? Když se pejsek pustí do zahradničení, může za sebou nechat spoušť, kterou nikdo nevidí rád. I v krásné zahradě ale můžete mít spokojeného pejska, je potřeba si jen jeho přítomnosti přizpůsobit. Poradíme vám, jak na to!

Základem je výchova. „S velkou dávkou trpělivosti a důslednosti se vám podaří pejskovi vysvětlit, aby vaše krásné záhonky nechal na pokoji,” radí Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů z e-shopu Spokojenypes.cz. 

Správné plemeno a zábava

Chcete mít krásnou a precizní zahradu? Promyslete správný výběr plemene! Někteří pejsci budou jen polehávat a pobíhat po zahrádce. Jsou však plemena, která jsou velmi aktivní, nebo je pro ně norování přirozené.

Univerzální rada zní: Zabavte svého pejska! Pokud bude trávit celé dny sám na zahradě, je přirozené, že si bude hledat zábavu v podobě hrabání záhonků, pojídání všeho možného a nebo kousání zahradního nábytku.

Psa berte pravidelně na dlouhé procházky, po kterých mu na lumpárny už nezbyde energie! Vybavte se také hračkami, které pejska zabaví, v době kdy na něj nebudete mít zrovna čas. Je ale potřeba naučit psa také odpočívat, například po procházce nebo po krmení. Pejsek se naučí i v klidu ležet a nebude tak vyhledávat jinou zábavu.

A když už se vám z jakéhokoliv důvodu nepodaří pejska jeho zlozvykům odnaučit, nezbyde vám nic jiného, než zahradu přizpůsobit tomu, aby byla před čtyřnohým kamarádem v bezpečí. To ale platí i naopak a zahrada by neměla skrývat nebezpečí ani pro něj!

Přizpůsobte zahradu psovi

Pokud máte aktivního pejska, určitě to znáte: pošlapané záhonky, rozhrabané krtince a mulčovací kůra a polámané rostlinky. Většině problémům můžete předejít tím, že zahradu pohybu psa uzpůsobíte. Máte-li větší zahradu, snadno oddělíte prostor, ve kterém se bude pes pohybovat. Případně záhonky obežeňte menším plotem.

Pejsek potřebuje hodně pohybu, je proto přirozené, že bude po zahradě rád pobíhat. Na jeho nejoblíbenější trase vybudujte malý chodníček a zabráníte tak vzniku nevzhledných udusaných míst. Každý hlídač rád svůj revír obíhá, můžete proto počítat s tím, že nejoblíbenější trasa povede právě po obvodu vaší zahrady.

Rostlinám a trávníku ale nejvíce škodí agresivní psí moč a exkrementy, které na zahradě vypalují suchá místa. Ty proto co nejrychleji odstraňte. Rozhodně ale nepatří na kompost, tam by byly spíše na škodu.

Vytyčte pejskovi také místo, které bude jen jeho. Může se jednat o boudu, nebo oplocenou část zahrady. Je to také místo, kam budete moct pejska na nějakou dobu zavřít, když přijde například návštěva, která nemá pejsky zrovna v oblibě. Ale pozor! Rozhodně ho nenechávejte zavřeného celé dny v malém prostoru. Pes potřebuje vaši společnost a hlavně spoustu pohybu.

Bezpečné místo pro rostliny, ale i pro psy

Nebezpeční nejsou ale jen psi pro vaši zahradu, platí to i naopak. Zahrada může skrývat spoustu nebezpečí i pro vaše čtyřnohé kamarády. Je to například řada rostlin, které na zahradách běžně rostou.

K okusování lákají například živé ploty, které bývají často jedovaté. Například větvičky tisu mohou vašeho pejska vážně ohrozit. Vyvarovat byste se měli také výsadbě dalších jedovatých rostlin, jakými jsou například azalky, narcisy, koniklece a další. Přestože často pejska odpuzují už svou vůní, nikdy nemáte jistotu, že nepřevládne zvědavost.

Nebezpečí ale nepředstavují jen jedovaté rostliny. Po práci po sobě pečlivě uklízejte – je potřeba schovat opravdu vše, o co by se mohl váš čtyřnohý kamarád poranit, například zahradní nářadí, barvy, hřebíky atd.

Pozor na chemická hnojiva a pesticidy!

O tom, že mohou pesticidy a průmyslová hnojiva škodit životnímu prostředí a narušovat rovnováhu ekosystému, už nejspíš víte. Ohrozit ale můžou také vaše domácí mazlíčky! Zvlášť nebezpečné jsou pesticidy pro hmyz a drobné ptactvo, ale mohou způsobit otravu také domácích zvířat, jako jsou psi a kočky.

„Přestože samotná průmyslová minerální hnojiva nepředstavují při správné manipulaci velké nebezpečí, mohou způsobit zdravotní potíže, pokud se při neopatrném zacházení a špatném uskladnění dostanou do dosahu psů nebo domácích koček,” říká profesor Josef Jančář, odborník na hnojiva z firmy Escube.

Pokud jsou na zahradě tyto prostředky používány, je potřeba zajistit, aby se zvíře k ošetřeným rostlinám hned nedostalo. „Lepší je se těmto přípravkům vyhnout úplně a dát přednost přírodním prostředkům a organickým hnojivům, které nejsou pro zvířata nebezpečná a rostlinám i půdě dodají dostatek živin a podpoří tak přirozenou obranyschopnost rostlin i udržení kvality půdy,” dodává Josef Jančář.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jakými problémy můžou mazlíčci v létě trpět?

Jakými problémy můžou mazlíčci v létě trpět?

Autor: -vls-, Datum: 5. 8. 2022 11:00

Nejkrásnější období roku je v plném proudu. Spolu s teplým počasím jsme zvolnili, zpomalili a ti…

Máme doma štěně!

Máme doma štěně!

Autor: -vls-, Datum: 26. 7. 2022 10:00

Když si tu chlupatou kouli přivezete domů, asi se veškerá pozornost členů rodiny soustředí jen na…

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Aplikace Zvíře+ chrání bezpečnost zvířat i lidí

Autor: -vls-, Datum: 5. 7. 2022 10:00

Mobilní aplikace Zvíře+ pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty již druhým rokem.  Ať už se…

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

V horkém počasí potřebuje pejsek 3x více vody než v chladnu

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 21. 6. 2022 15:00

Konečně dorazilo velmi teplé a horké počasí. Přináší však různá úskalí. Hlídejte proto zdraví…

5 tipů na dovolenou se psem

5 tipů na dovolenou se psem

Autor: -vls-, Datum: 17. 6. 2022 15:00

Rozhodli jste se na letošní letní dovolenou vyrazit i se čtyřnohým parťákem. Máte ale obavy, abyste…

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

5 rad, jak skladovat granule pro pejsky

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 9. 6. 2022 15:00

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je…

Dovolená pro kočku

Dovolená pro kočku

Autor: -vls-, Datum: 5. 6. 2022 11:00

Pořídili jste si kočičku a teď přemýšlíte, kdo se o ni postará, až pojedete na rodinnou dovolenou k…

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Jak vybrat vhodné krmivo pro kočku?

Autor: -vls-, Datum: 26. 5. 2022 10:00

 Základem je číst etiketu! Pojďme se podívat, co by mělo krmivo pro kočku obsahovat. Díky tomuto…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (54): Moje dcera dává všechnu lásku jen psům

16. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany K. napsala Alžběta Morávková