Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Patří pes do kanceláře?
Yoggies
Volný čas / Mazlíčci

Patří pes do kanceláře?

datum: 19. 7. 2021 10:00 autor: -vls-
Češi jsou národem pejskařů. Psa tu má přes 40 % domácností. A s vlastnictvím domácích zvířat často přichází i „problém“, co bude s pejskem, když jsme dlouhé hodiny v práci. Mnoho zaměstnavatelů nyní povoluje brát si čtyřnohé kamarády do práce. Je to správné?

Toto však přináší i mnohé úskalí, protože „dog friendly“ politika v zaměstnání vyžaduje pravidla, aby v práci nedocházelo k problémům. Na druhou stranu je třeba respektovat, že ne každý člověk je milovníkem psů a že mu zvíře na pracovišti může vadit. 

Zvládne to?

Dříve si vodit do práce svého pejska bylo naprosté tabu. Doba se ale mění a mnoho firem (včetně těch velkých nadnárodních), dovoluje do svých kanceláří za určitých podmínek pejsky brát.

Než ale pejska do práce vezmete je důležité vědět, jestli je pejsek pro několika hodinový „pobyt“ v kanceláři vhodným adeptem.

Zvíře může odbourávat stres

Mnoho studií prokázalo, že (hodný a nekonfliktní) pes na pracovišti pomáhá zlepšovat pracovní produktivitu. A to nejen u svého majitele, který není ve stresu, že musí jít brzo domů vyvenčit svého pejska, ale i u kolegů, kteří psa berou jako příjemné zpestření kanceláře a mají tak větší „chuť“ do práce.

Ono takové pomazlení se psem během chvilky dokáže snížit pracovní stres. Dokonce i přítomnost psa například na schůzce s klientem pomáhá ke zlepšení atmosféry jako tzv. ice breaker. Navíc dog-friendly kultura pomáhá firmám jako benefit při náboru nových zaměstnanců.

Když je pes součástí pracovního života

„U nás je dog-friendly politika samozřejmostí, protože vyrábíme krmiva pro psy a kočky a zvířata jsou tak přirozeně součástí našeho každodenního života,“ potvrzuje i Markéta Košťálová, marketingová ředitelka Yoggies.cz.

„Když je to možné (v případě konkrétní profese), rádi umožníme našim zaměstnancům, aby si vychovaného pejska vodili s sebou do práce. Prospívá to pracovní atmosféře, zaměstnanci jsou spokojenější, a to se pak projevuje i v kvalitě výsledných produktů. Z praktického hlediska ale musíte počítat s různými faktory, jako je velikost kanceláří, podlahové krytiny, možnost venčení v okolí kanceláří a další.“

Jaká plemena jsou vhodná?

Samozřejmě jde vždy především o individualitu daného pejska, jak je vycvičený, jak dobře snáší jiné psy či kolektiv lidí, který nezná.

Pokud máte například bojové plemeno nebo příliš velkého psa, tak by to mohl být problém u kolegů z psychologického hlediska (i když máte pejska dokonale vycvičeného). Dále nemusejí být vhodná zvířata, která příliš línají nebo jsou hyperaktivní a nedokážou několik hodin pouze ležet.

Pozor na více pejsků na jednom místě

Když je v práci více lidí se psy, je důležité na neutrálním území zjistit, jak se snáší. Především, pokud byl jeden ze psů v kanceláři první, může mít teritoriální sklony k novému psovi.

Zkuste někdy psy venčit společně, aby se lépe poznali a zvykli se na sebe a případně si „rozdělili“, kdo bude vůdcem její smečky. A to hlavně v případě, že jsou v kanceláři dvě feny nebo dva psi, kteří chtějí být v dominantním postavení. Ty se snášejí hůře než pes vs. fena.

Základní pravidla

Před tím, než přijdete do kanceláře či open space s pejskem, je důležité se všech spolupracovníku zeptat, zda nemají alergie či jim nevadí, že pejska budete mít v práci.

Samozřejmostí by mělo být, že je pes vycvičený a poslouchá na vaše povely. Často také bývá v práci problém se psy, kteří hlasitě štěkají či mají zažívací problémy a trpí na nadýmáním. To může velmi znepříjemnit pracovní podmínky pro všechny v okolí.

Má-li pejsek problémy s nadýmáním, zkuste upravit jeho stravu či přidat doplňky stravy v podobě jogurtu pro psy a kočky nebo speciálních probiotik. Ta pomohou zlepšit zažívání a pak bude možné si i takové pejska do kanceláře vzít.

Hlídejte pamlsky od kolegů.

„Pes by měl mít po celý den přístup k misce s vodou. Zároveň si ale hlídejte krmivo, pokud krmíte konzervami, tak jejich vůně může kolegy obtěžovat. Když pes nesní, co má, jídlo odstraňte,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz. 

Pes má také v kancelářích větší tendence žebrat u kolegů. Hlídejte si, aby ho vaši kolegové „nepřikrmovali“ lidskými dobrotami. Ideální je přinést jim pamlsky, kterým mohou občas pejska potěšit.

Dejte si také pozor, aby pejsci nechodili do odpadkových košů v kanceláři a nesnažili se sníst, co tam najdou. V kancelářích bývají často koše otevřené a pro ně snadno dosažitelné.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Jak se má stravovat pejsek po kastraci?

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 13. 4. 2023 0:05

Kastrace je častým zákrokem (nejen) u mladých psů. Ta není narozdíl od očkování povinná a je tedy…

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Čím krmit dospělé psy a štěňata?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 5. 4. 2023 10:00

Než se stal pes domestikovaným zvířetem, byl nucen lovit si potravu venku. Bohužel nebylo tomu tak,…

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

5 častých nemocí psů, které mohou vzniknout ze špatné stravy

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na psí výživu, Yoggies.cz, Datum: 28. 2. 2023 10:00

Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým…

Zimní dovolená se psem

Zimní dovolená se psem

Autor: redakce ve spolupráci s Bedřichem Synkem, ředitelem společnosti PetExpert, Datum: 16. 2. 2023 15:00

Brát s sebou svého psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý…

I pejsci mohou nastydnout

I pejsci mohou nastydnout

Autor: redakce ve spolupráci se Zuzanou Sequensovou, Spokojený pes, Datum: 3. 2. 2023 10:00

Naneštěstí se nachlazení a různé nemoci nevyhýbají ani našim čtyřnohým kamarádům. Jak poznat, že je…

Zimní radovánky s pejsky

Zimní radovánky s pejsky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 27. 1. 2023 0:05

Když napadne sníh, hned nás to táhne ven jít se kochat tou bílou nádherou. A o to víc, když máme…

6 rad, jak správně krmit kotě

6 rad, jak správně krmit kotě

Autor: redakce ve spolupráci s Jiřím Švihálkem, odborníkem na výživu koček, Yoggies.cz, Datum: 23. 1. 2023 10:00

Máte doma malé koťátko? Nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit…

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

5 nejčastějších chyb při krmení pejsků

Autor: -vls-, Datum: 16. 1. 2023 10:30

Čas krmení bývá pro pejsky společně s venčením ta nejoblíbenější část dne. Často ale v krmení…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o doplňky stravy Proenzi 3 Plus, Magnetrans a Solarvit

4. 6. 2023 13:39 autor -mav-